Грошове питання: чому роботодавці та співробітники не можуть домовитися про зарплату

204
Shutterstock
Більшість українців незадоволені своїми зарплатнями та часто на поточній роботі шукають нове місце, але з надбавкою не менше 30%

Дмитро Сколов не міг знайти роботи близько року. До 2015 року він займався бізнесом (у нього було приватне підприємство зі встановлення вікон та дверей), котрий пізніше прогорів. Від цієї справи довелося відмовитися і Сколов спробував влаштуватися менеджером. Але тут почалися проблеми.

«Мій досвід виявився нікому не потрібним, – пригадує він. – Зарплатню пропонували втричі меншу, аніж я себе оцінюю. Спеціаліст мого рівня за п’ять тисяч гривень, серйозно? Але і на цю зарплатню важко було знайти місце».

Походивши рік по різних компаніях, Сколов вирішив поїхати на заробітки закордон. Чорнова праця там оцінюється приблизно в 12-15 тис. гривень на місяць, він сподівався, що зможе назбирати грошей та знову відкрити свій бізнес в Україні. Втім, з першої спроби йому зробити це не вдалося. Він каже, що поїде на заробітки ще раз.
Дар’я Сімченко з Запоріжжя розповідає схожу історію.

Спеціаліст мого рівня за п'ять тисяч гривень, серйозно?

«Я працювала помічником керівника на одному великому заводі, – згадує вона. – У мої обов’язки входило все – починаючи від кави для шефа, завершуючи усіма звітами та прес-релізами.

«Я навіть йому дисертацію писала! А потім мене звільнили – почалося скорочення».
Сімченко намагалася знайти офісну роботу, але всюди зіштовхувалася із високими вимогами та низькими зарплатнями, котрі не були вказані у вимогах роботодавця.

«Я хотіла піти помічником керівника до аптеки. Але на співбесіді з’ясувалося, що треба бути помічником у трьох осіб, а не однієї. І бути готовою працювати у будь-який час доби. Платили за це п’ять тисяч гривень. Ясна річ, я відмовилася».

Чого бажаєте

Ситуацію із заробітною платнею на українському ринкові праці не назвеш оптимістичною. За даними дослідження порталу із пошуку праці Rabota.ua, під час якого було опитано 1200 респондентів, близько 60% співробітників підшукують нову роботу, не звільнившись зі старого місця. Не розглядає нових пропозицій усього лише 16% опитаних.

Rabota.ua

В той же часі роботодавці скаржаться на неадекватні вимоги від майбутніх співробітників. Вони відзначають невідповідність зарплатних побажань працівників та їх професійного досвіду.

«Люди приходять, називають зарплати вдвічі вищі від ринкових, а самі навіть двох слів зв’язати не можуть, – каже власниця агентства копірайтингу Юлія Жарова. – Знайти людину, котра може швидко і добре писати усе важче і важче. При цьому, у нас ніби як криза. А хороших співробітників не вистачає. Я не проти платити гроші тому, хто реально їх заробляє. Але не просто так, зі стелі».

Давайте домовлятися

Досягти порозуміння між роботодавцем та працівником у питання заробітної платні важко, каже генеральний директор агентства «Assis-HR» Анна Безай. На те є дві причини: працівникам не вистачає грошей, оскільки об’єктивно рівень життя впав, а роботодавець не хоче платити більше, виходячи з міркувань рентабельності та економії. Це особливо помітно в гуманітарному секторі та сфері обслуговуючого персоналу, пояснює Безай.

Платити більше готові вузькопрофільним спеціалістам, яких на ринку небагато. Найчастіше йдеться про сферу технологій

Виходом і для роботодавців, та для претендентів традиційно стають «сірі зарплати» — коли співробітник влаштований на мінімальну ставку, а більшу частину отримує в конвертах. Ще в 2014 році за такою схемою був влаштований кожен п’ятий офісний працівник. Але зараз ситуація міняється, пояснює Безай, великий компанії поступово відходять від такої схеми через великі штрафи (320 тис. гривень).
«Дрібним ж простіше всіх звільнити і залишити людей працювати нелегально. Але великі компанії уже не хочуть ризикувати», — запевняє вона.

K.Fund Media

В той же час, цю ситуацію не можна назвати критичною – так було і в докризові «хороші» часи. Адже людина завжди незадоволена поточним станом справ.

«Я не скажу, що зараз все якось особливо погано – така ситуація була завжди. Поступово  роботодавці, все ж, підвищують зарплатні ставки. Але досягти повного порозуміння обох сторін ми зможемо ще не скоро», – каже Анна Безай.

Поділитися: