Протягом останніх років принципи внутрішніх комунікацій змінилися. Соціальні мережі, розумні девайси та постійний доступ до інтернету привчили людей до нечуваної раніше швидкості обміну інформацією та постійного діалогу.
Але в багатьох компаніях продовжують спілкуватися по-старому. До чого це призводить?
Якщо діалог зі співробітниками не ведеться компанією системно, вони знайдуть, як і де організувати спілкування – але вже без участі керівництва та на не завжди вигідні для бізнесу теми.
Про це та інші стереотипи, пов’язані зі внутрішніми комунікаціями, розповіла Марина Стародубська, науковий керівник програм управлінського розвитку з репутаційного менеджменту Києво-Могилянської бізнес-школи та керуючий партнер консалтингової компанії TLFRD на своєму майстер-клас kmbs IDEA Days.
Стереотип 1: Корпоративні цінності більше потрібні системним компаніям, ніж маленьким і середнім
Цінності – фундамент роботи будь-якого бізнесу. Це не просто красиві слова на стіні – це «рамки», «орієнтири», «гальма» і «коридор для прийняття рішень». Особливо важливим є підхід до роботи малого і середнього бізнесу, де цінності часто стають замінниками формальних процедур і процесів.
Згідно з дослідженням автора «Теорії базових цінностей» професора Шалома Шварца, нами рухають дві категорії цінностей: життєві (life values) і професійні (work factors). Життєві цінності закладаються дуже рано: чесність, відповідальність за слова та вчинки, гуманність і інші. З ними людина вже йде до дитячого садку, і помінятися вони можуть лише у разі глибокого потрясіння.
Професійні ж цінності стосуються роботи і кар’єри: амбіційність, клієнтоорієнтованість, професіоналізм. Їх можна і потрібно прищеплювати і розвивати, а ще їхня важливість для працівника на різних етапах кар’єри буде змінюватися.
Наприклад, для співробітників-молодих батьків в перші роки життя дитини цінність «амбітність» може тимчасово поступитися місцем цінності «стабільність». А для молодого фахівця на етапі набуття досвіду цінність «стабільність» матиме негативну конотацію, в той час як «готовність до складних викликів» стане сильним стимулом.
Корпоративними цінності стають тоді, коли їх розділяють більшість співробітників, а не тільки топ-менеджери.
Стереотип 2: Внутрішні комунікації охоплюють лише працівників компанії
У соціології є термін «домогосподарство» – це ті люди, з якими ми ділимо місце проживання. Щоби дізнатися реальну аудиторію внутрішніх комунікацій компанії, потрібно помножити кількість співробітників на 2,5 – середньостатистичний розмір домогосподарства в Україні.
Корпоративними цінності стають тоді, коли їх поділяє більшість співробітників
Приходячи додому після роботи, ми перші 5-30 хвилин обговорюємо з близькими людьми те, як пройшов день і мимоволі повідомляємо їм інформацію, яка формально стосується внутрішніх комунікацій компанії.
Якщо ж інформація виявилася цікавою, то ці люди далі самі почнуть її поширювати – з неминучими спотвореннями.
Стереотип 3: Співробітники більше довіряють внутрішнім каналам комунікацій, а не зовнішнім
Згідно з даними дослідження громадської організації «Детектор медіа» за 2016 рік, для українців достовірними джерелами інформації є: родичі, друзі та лідери думок.
Корпоративні канали комунікацій конкурують за увагу і довіру співробітників із соцмережами і зовнішніми джерелами інформації, і часто програють. Сьогодні 67% українців використовують Google і соцмережі для пошуку інформації про важливі для них події і темах.
Стереотип 4: Топ-менеджмент – ключові спікери і джерела інформації для рядових співробітників
У питаннях стратегії розвитку бізнесу, обсягів інвестицій та позицій на ключових ринках компетентні тільки топи.
Але щодо щоденних питань, проблем та стану справ у компанії для співробітника ключовий канал інформації – його безпосередній керівник.
За даними дослідження BCG New Deal for Middle Managers, розрив у рівні довіри рядових співробітників до топ-менеджменту і до безпосереднього керівника може становити до 10 процентних пунктів – на користь останнього.
Тому всіх середніх топів необхідно вчити хоча би базовим навичкам комунікацій в команді: активного слухання, зворотного зв’язку, конструктивної критики, позитивного спілкування. Інакше ані ціннісні установки керівництва не будуть доходити до співробітників, ані зворотний зв’язок від співробітників не буде підійматися вище керівників відділів.
Стереотип 5: Про непопулярні заходи співробітників треба сповіщати якомога пізніше
Співробітники завжди дізнаються про майбутні зміни, навіть якщо про це мовчить керівництво.
Наприклад, якщо компанія планує переходити на новий продукт з іншою технологією виробництва, вона буде планомірно знижувати обсяги випуску старої продукції, а значить – і сировини буде замовляти менше.
Співробітники цього відділу звичайно ж обговорюватимуть версії того, що відбувається, з колегами. Якщо керівництво не пояснить співробітникам, що відбувається, то люди почнуть будувати здогади і переживати стосовно свого майбутнього.