Цю книгу варто прочитати, навіть якщо ви не бачили жодного виступу на TED. TED (Technology, Entertainment, Design – технології, розваги, дизайн) – американський приватний некомерційний фонд, відомий своїми щорічними конференціями, на яких виступають і діляться своїми ідеями провідні світові науковці, політики, художники, інженери, винахідники. Книгу Кріса Андерсона присвячено секретам успішних публічних виступів.
З 1984 року автор книги, куратор і постійний ведучий конференції Кріс Андерсон накопичив значний досвід. На сцені TED побували президент Білл Клінтон, Моніка Левінські, нобелівський лауреат — відкривач ДНК Джеймс Ватсон, засновник Вікіпедії Джиммі Вейлз, очільник SpaseX Ілон Маск і навіть двадцятирічний африканець з племені масаїв Річард Турере – винахідник електричного відлякувача левів.
Певна річ, не всі вони були видатними ораторами. Їх доводилося спеціально готувати до виступів. Окрім того, перед більшістю спікерів стояло нетривіальне завдання – викласти дуже складні речі так, щоб слухачі їх зрозуміли.
Потрібно вкластися у 18 хвилин
«Успішні виступи на TED. Рецепти найкращих спікерів» – добре структурований та ілюстрований прикладами набір порад про те, що треба, а головне, – чого не треба робити, виступаючи на публіці.
Поради стосуються найрізноманітніших аспектів лекції. Андерсон розповідає, як завоювати прихильність аудиторії за допомогою гумору, як підібрати одяг, як використовувати відео й робити презентації, як психологічно підготуватися до виступу, швидко завчити текст напам’ять, як вибудувати промову й налаштувати стосунки з публікою.
Наприклад, автор книги радить не включати до виступу всі думки, що комашаться у вашій голові. Через це непідготованим слухачам ваша промова може видатися нудною, сухою чи поверховою. Натомість, гарний спосіб укластися у відведений спікеру час і донести свою ідею до людей – це відповісти самому собі на питання: «Що я можу викреслити, щоб вміститися у 18 хвилин, не спотворивши смисл промови?»
Також, на думку Андерсона, якісне есе має відповідати на три питання: «Що?», «І що?», «І що тепер?»
Не оминає книга й етичних тонкощів. От, наприклад, порада від спікера TED Салмана Хана: «Будьте собою. Найгірші промови ті, в яких ви вдаєте з себе когось іншого. Якщо ви дурні, будьте дурними. Якщо ви емоційні – лишайтеся емоційними. Виняток можна зробити лише в тому разі, якщо ви самозакоханий чи зверхній. Тоді прикиньтеся краще кимось іншим».
Окрім величезної кількості практичних порад, у книзі наведені приклади невдалих виступів саме таких самозакоханих типів, про яких згадує Хан.
Навіть якщо ви не збираєтеся виступати на TED, книга Андерсона стане вам у пригоді як чудовий посібник із людського спілкування.