Гонконг: заробити та не задихнутися

328
Shutterstock
Кому добре жити у третьому в світі фінансовому центрі, а кому – не дуже

Говорячи про Гонконг (він же ГонКонг або Сянган), колишню британську колонію, а з 1997 року – територію Китаю з правами широкої автономії, треба зважати на дві важливі обставини.

Перше: Гонконг завдяки своїй історії та географічному положенню є унікальним. Не можна просто так взяти і побудувати десь у своїй морській акваторії «другий Гонконг», скопіювавши його бізнес-середовище. Не можна хоча б через те, що щорічні грошові потоки в регіоні Південно-Китайського моря, на березі та островах якого розташований Гонконг, сягають $5 трлн.

Обставина друга: крім незаперечних «плюсів» у Гонконгу є і свої «мінуси», про які згадують набагато рідше. З них і почнемо.

«Мінуси» – дорого, тісно, душно

Перший «мінус» Гонконгу – природний. Тут практично немає корисних копалин і до того ж несприятливий клімат. З квітня до листопада в Гонконзі триває так званий вологий сезон, який приносить найрясніші опади та надзвичайну задуху. Можливо, іммігранти з довколишніх азіатських регіонів, що проживають там, переносять таку погоду легше, але континентальним європейцям доводиться кепсько.

Другий «мінус» Гонконгу – тіснява. У регіоні є гори та ліси, що займають понад 75% його території, багато заповідників.

Натовпи в Гонконзі – звичне явище. Shutterstock

Є острови, на яких розташовані рибальські села. Однак в центральних районах Гонконгу скупченість міського населення надмірна, навіть за азіатським мірками.

За словами одного з експатів, що живе в Гонконзі, квартира площею 8 квадратних метрів там буденне явище, причому обходиться вона орендарю в $1000 на місяць. Квартира площею 25-30 квадратних метрів вважається у Гонконзі великою і коштує вже приблизно $2500. Купівля житла у популярному районі обійдеться у $28 тис. за квадратний метр. Таким чином, якщо за допомогою чуда перенести до Гонконгу найскромнішу київську однокімнатну квартиру, яка у нас коштує приблизно $30 тис., там її можна продати майже за $1 млн.

В центральних районах Гонконгу скупченість населення надмірна, навіть за азіатським мірками

Що стосується цін на все інше, то Гонконг неодноразово визнавали найдорожчим містом у світі для іноземців. Утім, і для місцевого жителя він зовсім недешевий.

Візьмемо найбільш популярні продукти. Ось які ціни на них у супермаркетах наводять у своїх розповідях про Гонконг туристи: десяток яєць – 100 і більше гривень, літр молока – від 75 гривень і вище, сир Гауда – від 85 гривень за 100 г, шинка – так само, буханець хліба – від 40 гривень.

cbs.com

Їжа на фудкортах обходиться приблизно у 120 гривень за суп і 100 гривень за порцію рису з куркою. До речі, гонконгські парові пельмені (дім сами) коштують дешевше – приблизно 90 гривень за порцію.

Ну і, нарешті, третій мінус Гонконгу – нерівномірність у розподілі прибутків. Мінімальна оплата праці тут дорівнює $3,87 на годину. Для порівняння – у США вона становить $7,25. У Шанхаї мінімальна оплата за годину дорівнює $2,7, але там і ціни не такі захмарні, як у Гонконзі. Тому за осяйною вітриною морських воріт Китаю 20% населення Гонконгу живе за межею бідності. І сім’єю з 5 осіб, що живе у квартирі площею 20 квадратних метрів, там нікого не здивуєш.

«Плюси» – легко відкрити бізнес, високі заробітки

До «плюсів» перш за все можна віднести те, що, за винятком 20% бідноти, про яку було сказано вище, гонконгська дорожнеча окуповується високим рівнем заробітної плати. У середньому вона становить $3890 на місяць. Цікаво, що зазвичай чим більша фірма, тим вищі в ній зарплати. У будівельній галузі тут отримують у середньому $4300 на місяць, на виробництвах та дистрибуції – $3900, у різних сферах банківських послуг –  від $4500 до $6300.

Ще один «плюс» – постіндустріальна структура економіки Гонконгу

Більша частина його прибутків генерується у сферах фінансів (Гонконг – третій в світі фінансовий центр після Нью-Йорка та Лондона), експорту-імпорту, торгівлі, ділових послуг, ресторанного та  готельного бізнесу, кіноіндустрії, індустрії розваг тощо. У цих галузях працюють 63% працездатного населення Гонконгу.

Гонконг – третій у світі фінансовий центр. Shutterstock

Важливий «плюс» Гонконгу – його система оподаткування та легкість відкриття бізнесу. Тут немає ПДВ, не стягується податок на прибуток, отриманий за межами Гонконгу, немає податку з продажів і ще кількох видів податків. Відкрити фірму тут можна за три дні, витративши на це $3 тис.

Насамкінець відзначимо, що іноземець може отримати роботу в Гонконзі тільки у випадку, якщо він доведе, що йому до снаги такі функціональні обов’язки, які не може виконувати місцевий житель. Політичної дискримінації в цьому немає – просто у Гонконзі найвища конкуренція на ринку праці, збільшена ще й припливом населення з материкового Китаю, який намагаються скоротити за рахунок іноземців.

Поділитися: