Головний по враженнях: 5 порад від власника компаній Bodo і Bodo Travel Віталія Дрозда

290
K.Fund Media
Як займатися бізнесом, а не самозайнятістю

У наступному році буде 10 років, як Віталій Дрозд став головним в Україні оператором по враженнях. Зараз у нього працює 180 осіб. Минулого року на сайті інтернет-магазину Bodo.ua було продано 163 тис. сертифікатів. Також створено окремий підрозділ – Bodo Travel – пригодницькі експедиції до найдивовижніших місць планети.

Дрозд поділився з K.Fund Media досвідом побудови системного бізнесу і дав кілька порад, як уникнути стандартних помилок підприємця.

1

Шукати гроші на стороні – не завжди good

Перший серйозний виклик стався за рік діяльності. Гроші закінчилися і довелося їх шукати. Я позичив у батька. Це були його заощадження на пенсію, які лежали на депозитних рахунках. Борг повернув за рік, але для мене це був важкий і складний період.

K.Fund Media

Але я радий, що не пішов шукати гроші в іншому місці. Зараз я єдиний власник компанії, і це добре, тому що економлю час на стратегіях та узгодженнях.

2

Бізнесу потрібна ідея

Ще один складний період, який ми назвали «кризою буття», датується 2013 роком. Тоді ми були інтернет-магазином подарунків, який реалізовував певну кількість сертифікатів. Заробіток був невеликий. Мій мозок вимагав розвитку.

Треба було щось перезавантажити, щоб далі розвиватися та пояснити всім, куди ми маємо рухатися

Це був досить тривалий період – типова депресія. Зрештою прийшло рішення, що маємо стати не магазином, а оператором вражень. Це стало нашою основною ідеєю. І відразу стало легше: з’явилися свіжі думки.

Тоді ж ми розширили асортимент і відкрили перші роздрібні точки у Києві, Одесі, Харкові та Дніпрі.

3

Самозайнятість – це не бізнес

Найголовніший показник для мене – динаміка зростання продажів і обсяг чистого прибутку. Є прибуток – можна відкрити додаткову точку продажу, найняти ще людей, які будуть розвивати асортимент, запустити наступний продукт. Якщо немає прибутку, то й розвитку бізнесу не буде.

K.Fund Media

У нас багато хто бізнесом називають самозайнятість. Бізнес – це коли власник може день не відповідати на телефонні дзвінки, виїхати на тиждень або два, і нічого поганого не станеться.

Так, зазвичай, особливого розвитку не відбуватиметься – ніхто без власника не буде генерувати ідеї. Але якщо операційна діяльність без власника не працює – це не бізнес, а самозайнятість. Людям, які тільки планують займатися підприємництвом, потрібно зрозуміти – ця штука повинна розвинутися до рівня, на якому вона перестане від тебе залежати.

4

Топ-менеджери зі сторони не завжди підходять вашому бізнесу

Більшість наших топ-менеджерів виросли всередині компанії. Досвід залучення сторонніх фахівців був невдалим.

Наприклад, операційний директор не зміг розібратися навіть в роботі сall-центру за два місяці

Це класична проблема: є люди, які добре говорять; є люди, які добре роблять; є люди, які і добре говорять, і добре роблять, але їх дуже мало. Завдання – знайти людей третього типу.

5

Потрібно розбиратися в процесах компанії

Я системно не займався бухгалтерією. Спочатку у нас був аутсорсинговий партнер, потім взяли в штат людину, вона до цього часу працює. І я не займався системно корпоративними продажами – у переговорах брав участь, але як друга особа.

8 березня 2013 року я ще відповідав на телефон, приймав замовлення. Коли у нас трапляюлися пікові дні, то всі, хто тільки міг, відповідали на дзвінки.

K.Fund Media

На аутсорсі ми користувалися трьома послугами та їх якістю я залишився незадоволеним: SЕО-просування, коли ми запускались в 2009 році, IT-підтримка на початковому етапі, коли у нас не було своїх фахівців у штаті та аутсорсингова бухгалтерія.

Зараз у нас є IT, HR і фінансовий департаменти, відділи з пошуку нових вражень, маркетингу, роздрібної торгівлі та продажів b2c клієнтів, є сall-центр і окремо департамент проекту Bodo travel.

Поділитися: