Голодний Умка: чи врятують кити білих ведмедів, а людство – себе

18564
Shutterstock
Через глобальне потепління символові Арктики доводиться міняти раціон, а урядам країн – порядок денний

Цього місяця вийшов спеціальний звіт Міжурядової групи експертів зі зміни клімату (МГЕЗК): ми маємо шанс утримати зростання середньої температури кліматичної системи Землі на рівні 1,5° C. За даними доповіді, за таких умов Північний Льодовитий океан був би вільний від морського льоду влітку один раз на століття. У разі ж потепління на 2 °C – один раз на десятиліття.

Для Ursus maritimus (білого ведмедя), який став втіленням Арктики, що тане, різниця в півградуса є критичною. У світі налічується від 22 до 31 тисяч білих ведмедів. За даними Геологічного бюро США, площа, яка є для них природним ареалом, може істотно зменшитися.

Через зміни клімату Північний Льодовитий океан замерзає пізніше і тане раніше

А це означає, що полярним клишоногим буде все важче полювати. До 2050 року їхня популяція може скоротитися на третину.

Білий ведмідь, варто зауважити, істота дуже витривала. Самки можуть протриматися без їжі вісім місяців і при цьому народити й вигодувати потомство. Тож вони максимально себе насичують, коли з’являється така нагода.

На відміну від своїх родичів бурих ведмедів, які харчуються лососем, ягодами та комахами, білі ведмеді шукають щось поживніше

Вони не будуть нехтувати нарвалом або білухою, якщо ті опиняться поблизу, але в цілому майже повністю залежать від тюленів, а через зникнення морського льоду втрачають до них доступ.

Надія на чудо-юдо?

Водночас є дослідження, які показують, що полярні клишоногі намагаються пристосуватися до нової дійсності й переходять на інший раціон. Згідно зі спостереженнями Вашингтонського університету, ці тварини активно поїдають туші великих мешканців океану – мертвих сірих та гренландських китів. Найчастіше вони трапляються їм біля Чукотки на далекому сході Росії та на території норвезького архіпелагу Шпіцберґен. А ось до скелястих берегів Гренландії їх прибиває нечасто.

Кит – це найістотніше вмістилище жиру та білку, яке можна знайти в океані.

Киты
Pixabay

Більше половини його маси – сало та м’ясо. Один сірий кит – еквівалент десь 400 тюленів, гренландський – 1 300.

Однак на таку знахідку, як відзначають автори дослідження, білі ведмеді можуть розраховувати значно меншою мірою, ніж їхні предки, які пережили інші періоди потепління. Адже чисельність китів помітно скоротилася через китобійний промисел, що досягнув свого апогею у 30-х роках минулого століття.

І хоча після ухвалення міжнародного мораторію чисельність деяких видів почала відновлюватися, сірих та гренландських китів в багатьох районах, де вони раніше зустрічалися, досить мало.

Отже, надія «умок» — на політичну волю та солідарність «тих, що пахнуть димом» (людей), яким треба рятувати ще й самих себе.

На одній крижині

Висновок звіту МГЕЗК, в основі якого понад 6 000 незалежних наукових праць: обмеження потепління на рівні до 1,5 °C технічно поки ще можливе і передбачає повний перехід до відновлюваних джерел енергії в усіх секторах економіки протягом наступного десятиліття. «Ціна питання – дефіцит води і продуктів, який стосуватиметься щонайменше півмільярда людей, зникнення цілих острівних країн через підняття рівня світового океану та незліченні економічні та людські втрати», – пояснює керівник кліматичного відділу Центру екологічних ініціатив «Екодія» Анна Акерманн. Відтак уряди повинні дуже серйозно поставитися до проблеми і діяти, доки не пізно.

Белый медведь
Shutterstock

«Якщо ця доповідь не переконає нації в тому, що їхнє процвітання та безпека вимагають трансформації економіки, щоб попередити найгірші наслідки зміни клімату, тоді я не знаю, що переконає», – каже директор з питань науки та політики Союзу стурбованих учених Пітер Фрумхофф.

Він також зазначає, що наразі зобов’язання країн не наближаються до головної мети Паризької угоди та можуть спричинити потепління на 3,5 °C до кінця століття.

Поділитися: