Гіг-економіка: 4 елементи для процвітання незалежних професіоналів

800
Shutterstock
Професори бізнес-шкіл INSEAD, Єль і Росс – про новий формат ринку праці та як досягти на ньому успіху

Гіг-економіка ― поняття, що з’явилося нещодавно, але вже привертає увагу роботодавців і дослідників світових бізнес-шкіл. Суть явища полягає в кардинальній зміні ринку праці, його перехід від наявності робочих місць з постійною зайнятістю в одного роботодавця до тимчасових проектів від різних компаній у одного незалежного працівника.

Професор організаційної поведінки бізнес-школи INSEAD Жанп’єро Петрильєрі спільно з колегами професорами Анною Вжесневські (Єльська школа менеджменту) і Сьюзан Ешфорд (бізнес-школа Росс, університет Мічиган) провели опитування 65-ти професіоналів серед тих, хто вже живе за нових робочих умов. Ось що показали результати їхнього дослідження.

Балансувати над прірвою

«Ви колись виступали на трапеції як повітряний гімнаст?» Ось як незалежний консультант Марта відповіла, коли дослідники попросили її описати свою роботу за п’ять років, відколи вона покинула всесвітню консалтингову фірму, щоб заснувати свою власну. Ця метафора відмінно ілюструє життя Марти: порожнеча, яку вона відчувала, перебуваючи між замовленнями; збудження від досягнення наступного завдання; дисципліну, концентрацію і витонченість, що їх вимагало оволодіння професією.

У повітряних гімнастів є свою підтримка. Shutterstock

Повітряні гімнасти дуже ризикують, пояснила вона, але система безпеки, включаючи мережі, обладнання та інших виконавців, підтримує їх: «Здається, що вони самі. Та насправді це не так».

Марта є частиною зростаючого сегменту робочої сили, широко відомого як гіг-економіка. Приблизно 150 млн робочих в Північній Америці та Західній Європі залишили відносно стабільні межі організаційного життя ― іноді за власним вибором, а часом і ні ― щоб стати незалежними підрядниками.

Виробляти або псувати

Однак ціна такої свободи ― нестабільність, яка, здається, не щезає з часом. Навіть найуспішніші, впевнені люди, яких ми інтерв’ювали, як і раніше непокояться про гроші і репутацію, а також іноді відчувають, що на карту поставлена ​​їхня індивідуальність. Ви не можете і далі називати себе консультантом, наприклад, якщо клієнти більше не потребують ваших послуг. Саме тому постійна продуктивність стає особливо важливою для незалежних професіоналів.

Підтримувати продуктивність ― це постійна боротьба

Скрутне становище і фактори, що відволікають, можуть її руйнувати, і обох перешкод в житті людей є удозвіль. Один відповідальний інструктор подав нам вельми ущипливий опис непродуктивного дня: «Це коли справ так багато, що я дезорганізований і не можу об’єднати свої дії. [Увечері] ті самі електронні листи, які я відкрив ще зранку, досі відкриті. Документи, які я хотів закінчити, не закінчені. Я відволікся і відчув, що витратив час даремно».
Такий день, сказав він, змушує його сумніватися в собі.

Жанп’єро Петрильєрі. Journal of Beautiful Business

Коли ми запитали співрозмовників, в чому секрет проживання таких днів і в кінцевому підсумку підтримки продуктивності, як вони її визначили, ми виявили парадокс в основі їхніх відповідей.

Всі вони хочуть зберегти свою незалежність і, в багатьох випадках, навіть нестабільність (яку один консультант назвав ключем до продовження навчання і «підтримці себе в тонусі»), але вони також проводять багато часу, розробляючи «утримувальне середовище», ― фізичний, соціальний і психологічний простір для роботи.

Чотири сполучних елементи

1

Місце

Ізольовані від корпоративного офісу люди, яких ми опитували, знаходять місця для роботи, які захищають їх від зовнішніх чинників і тиску, що відволікають, а також допомагають уникати відчуття неприкаяності. Хоча багато людей стверджували, що їхня робота не була прив’язана до місця, їм все ще здавалося, що є куди відступати.

Мета створює міст між особистими інтересами, мотивацією і потребою в світі

Один письменник сказав нам: «Люди терплять невдачі тому, що не створюють місце і час для того, щоб робити те, що робити повинні».

Ми побували в багатьох із цих місць і помітили схожість за кількома пунктами. У них почуваєшся «в’язнем» ― майже незатишно. У цих місцях є доступ лише до інструментів роботи, і більше ні до чого іншого. Незважаючи на ці схожі риси, кожне робоче місце також унікальне, з місцем, меблями, приладдям та прикрасами, які відображають індивідуальність роботи його господаря.

2

Процедури

В організаціях, процедури часто асоціюються з безпекою або нудною бюрократією. Однак, все більша кількість досліджень показала, що елітні спортсмени, наукові генії, популярні художники і навіть робітники використовують різноманітні процедури для підвищення фокусу й продуктивності. Деякі процедури покращують робочий процес: дотримання графіку; дотримання вказівок у переліку справ; початок дня з найскладнішої роботи або дзвінка клієнту; залишати незавершену пропозицію в незавершеному рукописі, щоб полегшити початок наступного дня; замітати підлогу в студії, розмірковуючи про нову частину.

Деякі рутинні процедури покращують робочий процес. Shutterstock

Інші процедури, зазвичай пов’язані зі сном, медитацією, харчуванням або фізичними вправами, в життя людей включають особисту турботу. Ці два види часто містять ритуальний елемент, який підсилює почуття порядку і контролю за невизначених обставин.

3

Мета

Для більшості людей в нашому дослідженні початок нової та незалежної діяльності, чим би вони не займалися, дозволив знайти стале місце на ринку. Але вони були непохитні в тому, що досягнення успіху для них означає брати виключно ту роботу, яка чітко поєднується з більш широкою метою. Вона і створює міст між їхніми особистими інтересами і мотивацією і потребою в світі.

Професійний коуч, яку ми опитували, сказала, що мета робить її непохитною, натхненною і надихаючою

«Велика відмінність між успішними незалежними працівниками, і тими, хто не досяг успіху в цьому або повернувся [до корпоративної роботи], ― це усвідомлення того, що саме ви покликані робити. Це усвідомлення дає мені стійкість до зльотів і падінь. Це дає мені силу відхилити роботу, яка не відповідає моєму покликанню. Це дає мені автентичність і впевненість, що притягують клієнтів», ― говорить вона. Ми виявили, що мета, так само як інші зв’язки, об’єднує і звільняє людей, орієнтуючи і облагороджуючи їх роботу.

 

4

Люди

Люди ― істоти соціальні. Дослідження в корпоративному середовищі вже давно показують, наскільки для нашої кар’єри важливі інші люди ― як приклади для наслідування і як однолітки, які допомагають просуватися вперед, розділяючи наш шлях. Дослідники також попередили про «епідемію самотності», що вразила робоче місце, від чого незалежні працівники, безумовно, можуть піддаватися ще більшому ризику.

Для нашої кар'єри важливі інші люди. Shutterstock

Але ті, з ким ми розмовляли, чітко усвідомлюють всі небезпеки соціальної ізоляції і прагнуть цього уникнути. Всі, в кого ми брали інтерв’ю, повідомили, що мають людей, до яких вони звертаються за підтримкою і підбадьоренням. Іноді це прямі приклади для наслідування або колеги, які їх підтримують; в інших випадках це члени сім’ї, друзі або контакти в схожих сферах діяльності, які не завжди можуть запропонувати конкретні рекомендації стосовно роботи, а проте допомагають учасникам нашого дослідження проштовхуватися у важкі часи і заохочують їх ризикувати, коли справа стосується роботи.

Перевизначаючи успіх

У популярних менеджерських байках успіх в кар’єрі зазвичай приходить із безпекою і спокоєм. Однак для незалежних працівників, зрештою, все це невловимо.

Але більшість тих, кого ми вивчали, сказали, що відчувають себе успішними

Наш висновок полягає в тому, що люди в гіг-економіці мають домагатися успіху іншого штибу, а саме того, який приходить зі знаходженням рівноваги між передбачуваністю і можливістю, між життєздатністю (перспективою тривалої роботи) і життєвою силою (відчуттям себе справжнім, автентичним і живим в роботі). Ті, з ким ми розмовляли, роблять це, створюючи утримувальне середовище навколо місця, процедур, мети і людей, що допомагає їм підтримувати продуктивність, долати тривоги і навіть перетворювати ці почуття на джерела творчості та зростання.

Поділитися: