Геть шаблони: 5 порад з книжки «Rework. Ця книжка змінить ваш погляд на бізнес»

226
K.Fund Media
Джейсон Фрайд і Девід Хайнемайєр Ханссон розказують, як робити все навпаки і при цьому процвітати в бізнесі

Джейсон Фрайд і Девід Хайнемайєр Хенссон — два бізнесмени нової хвилі, власники фірми з продажу програмного забезпечення 37signals (2014 року її перейменували на Basecamp). Вони не лише заснували успішну компанію, а ще й написали бестселлер «Rework. Ця книжка змінить ваш погляд на бізнес». В книжці дають поради тим, хто лише мріє започаткувати свій бізнес, а також тим, хто вже ним володіє. «Rework…» містить велику кількість рекомендацій – про найм персоналу, комерційну таємницю, проведення нарад і навіть про режим сну. Щоправда, не всі поради можна застосувати в наших реаліях. Попри це, книжка написана легко й весело; вона мотивує, змушуючи дещо інакше поглянути на життя.

K.Fund Media обрав п’ять найкорисніших рекомендацій з цієї книжки.

1

Не кваптеся планувати

«Якщо ви не провісник, то довгострокове бізнес-планування буде для вас хіба фантазією» – кажуть автори. На їхню думку, існує надто велика кількість факторів, на які ви не маєте впливу: ринкові умови, конкуренти, клієнти, стан економіки. В нашому швидкоплинному світі є сенс будувати плани на тиждень, але не на рік. Дійте, якщо прийняли рішення. Згодом обставини однаково зміняться.

2

Не прагніть зростання

«Хіба комусь спаде на думку сказати про Гарвард чи Оксфорд: «От якби вони почали розширятися, найняли ще кілька тисяч професорів, відкрили б ще інші кампуси по всьому світу… тоді це були б великі навчальні заклади»? Звісно, ні. Цінність цих навчальних закладів ми вимірюємо по-іншому. Чому ж тоді оцінка бізнесів має бути відмінною?». Дуже часто маленькі компанії мріють вирости – щоб «всім довести». Але нерідко власники крупного бізнесу бачать, що їхнє дітище надто неповоротке. І навіть розбивають його на кілька частин – для мобільності.

3

Не будуйте бізнес заради того, щоб його згодом продати

В багатьох бізнес-школах вчать саме такому відстороненому ставленню до бізнесу – за схемою «запустив – відбудував – продав». Не варто, мовляв, занадто прив’язуватися до власної справи. Фрайд і Ханссон сповідують протилежний підхід. «Чи будете ви зустрічатися з адвокатом стосовно розлучення вже першого ж ранку після весілля?.. Вам потрібна стратегія керування, а не стратегія виходу з проекту. Якщо вся ваша стратегія ґрунтуватиметься на тому, що ви підете геть, найімовірніше, що ви далеко не зайдете». За тією ж логікою автори закликають робити бізнес, а не стартап — «Не маючи чіткого уявлення, як стати прибутковим, бізнес не є бізнесом. Насправді це не більше ніж хобі».

4

Не будуйте бізнес на чужих грошах

В бізнес-школах активно навчають користуватися кредитним «плечем», економлячи при цьому на податках. Автори книжки пояснюють, чому це погано. «Приваблюючи фінансування зі сторони, ви змушені будете відповідати перед інвесторами… Але хіба ви започатковуєте власну справу для того, щоб підпорядковуватись комусь? Варто лише притягти гроші, й залежність неминуча». Окрім того, приваблення фінансування зі сторони (а надто IPO ) часто стає більшим пріоритетом, ніж побудова власне бізнесу. І нарешті, витрачання чужих грошей входить у звичку, а вона згубна: «Зрештою, ви створюєте те, чого бажають інвестори замість того, що бажають клієнти».

5

Не конспектуйте побажання клієнтів

Клієнти різні, й окрема навичка – вміти визначити свій тип споживача, цебто вирішити, кого обслуговувати, а кого – ні. По-друге, дуже часто побажання клієнтів можна віднести до категорії «непогано було б іще», але не «без цього не можна ніяк». «Ваші клієнти стануть вашою пам’яттю. Вони чітко дадуть зрозуміти, про що варто турбуватися. Ви забули про якесь прохання? Це означає, що воно не таке вже й важливе. Дійсно важливі речі не зникають просто так».

Поділитися: