Геоінженерія не врятує: глобальне потепління вбиває врожаї

766
Shutterstock
Але й проекти із затемнення неба поки що не дозволяють їх зберегти

Десятки науковців говорять про сонячну геоінженерію, колись чудесну ідею про те, що людство має протидіяти змінам клімату, випускаючи у стратосферу спеціальні гази, які могли би відображати сонячне світло та сприяти охолодженню планети.

Але агроекономіст Каліфорнійського університету в Берклі Джонатан Проктор бачить ситуацію зовсім по-іншому. «Ви б’єтеся на арені з великим ведмедем», – сказав він. (Ведмідь – це зміна клімату.) «І питання в тому, чи варто випускати на арену ще і левів? Ну, знаєте, може бути, вони почнуть битися та й повбивають одне одного. Або ж вони двоє уб’ють вас».

Цей лев виглядає дедалі гірше і гірше

Сплеск академічних досліджень, проведених останнім часом, продемонстрував, що сонячна геоінженерія – це не так вже й просто. Сонячну геоінженерію тепер серйозно сприймають у вищих ешелонах науки: його проводить власний дослідницький центр в Гарварді, їй присвячена серйозна книга редактора журналу «Economist» і кожних три роки в своєму вузькому колі зустрічаються фахівці цієї галузі.

Глобальное потепление
Shutterstock

Нещодавно Проктор та його колеги надали перший глобальний економічний прогноз того, як сонячна геоінженерія вплине на сільськогосподарські культури в усьому світі.

Його висновки не такі вже й позитивні, і не вселяють впевненості в тому, що ми здатні легко вплинути на зміну клімату, – пише американське видання The Atlantic.

Згідно з новою статтею наслідки сонячної геоінженерії зведуть до нуля її переваги. Проктор та його колеги вважають, що розпорошення вулканічного газу в повітря зменшить глобальні температури, допомагаючи посівам. Але ті самі гази будуть в тому числі розсіювати сонячне світло і зменшувати кількість випромінювання, яке досягає поверхні, утрудняючи фотосинтез.

Чистий ефект приблизно дорівнює нулю: світові врожаї в геоінженерному світі не будуть щедрішими, ніж раніше. Сонячна геоінженерія не може відшкодувати всесвітніх збитків сільськогосподарській галузі, викликаних зміною клімату.

Сонячна геоінженерія не може відшкодувати всесвітніх збитків сільськогосподарської галузі, викликаних зміною клімату

Однак, на думку вченого, повністю відмовлятися від цієї ідеї ще не час. Проктор і його колеги змогли провести дослідження лише завдяки тому, що в сучасній історії відбулося щось, що нагадує методи використання сонячної геоінженерії.

У 1991 році прокинувся вулкан Пінатубо на Філіппінах, викинувши в верхні шари атмосфери 20 мегатонн діоксиду сірки. Протягом декількох тижнів сульфатний газ, який може відбивати величезну кількість видимого світла, огорнув планету. Зрештою, цей новий шар сульфату розсіяв стільки сонячного світла, що планета охолола приблизно на половину градуса за Цельсієм (або 1 градус за Фаренгейтом). Протягом наступних декількох років сульфати пішли з атмосфери у вигляді опадів, і зміна клімату продовжилася.

Здавалося, рослини розкошують у більш темному, більш прохолодному світі Пінатубо. Особливо процвітали ліси: одне дослідження показало, що фотосинтез в масиві Массачусетського лісу збільшився на 23% в сонячні дні в 1992 році в порівнянні з періодом перед виверженням Пінатубо. Біологи припустили, що вулканічний газ розсіює сонячні промені у всіх напрямках, дозволяючи їм краще уникати щільного рослинного покриву дерев і досягати підліску.

Mother Jones

Так що Проктор і його колеги чекали, що сонячна геоінженерія також буде сприяти глобальному сільському господарству.

Зрештою, сонячна геоінженерія – це не що інше, як нескінченний Пінатубо: якщо людство наважиться на сонячну геоінженерію планети, йому доведеться регулярно розпорошувати сульфатний газ в небі, щоби тримати під кришкою температуру Землі.

Але коли команда звернула увагу на те, як сільське господарство відреагувало на Пінатубо, вона виявила, що після зміни температури глобальні врожаї навіть впали. Світові врожаї кукурудзи знизилися на 9,3% в результаті виверження Пінатубо; урожай пшениці, сої та рису знизився на 4,8%. «Я очікував зворотного», – сказав Проктор.

Після того, як глобальні ефекти для врожаю було ізольовано, команда додала їх до загальної кліматичної моделі, проектуючи умови Землі з 2050 по 2069 рік. Вони імітували, як посіви будуть себе почувати на десятках симуляторів Землі: на деяких із них людство починає розгортати сонячну геоінженерію зі зростанням викидів вуглецю; на інших геоінженерія ніколи не використовується, але зміни клімату, як і раніше, не слабшають.

Їх результати виглядають протверезуюче. У світі, де використовується геоінженерія, урожай кукурудзи збільшився на 6,3% через більш низькі температури (в порівнянні зі зміненим кліматом). Але вони зменшилися на 5,3% через зменшення світла. При врахуванні декількох інших побічних ефектів геоінженерії отримана перевага практично звелася до нуля.

Ці результати справедливі для всіх типів культур. Сонячна геоінженерія у світі, що поступово теплішає, не має «статистично помітного впливу на врожайність», – робить висновок публікація.

У документі продемонстровано, що «сонячна геоінженерія не є анти-CO₂», – сказав в електронному листі Гернот Вагнер, співдиректор програми геологічної інженерії Гарварду.

Shutterstock

Проктор і його колеги, серед яких Соломон Сянг і Маршалл Берк, економісти, які вивчали вплив клімату на все, починаючи від війни і закінчуючи національним планом ВВП – планують продовжувати вивчати сонячну геоінженерію. Перш за все, за словами Проктора, їм потрібно більше інформації.

«Підводячи підсумок, я би сказав, що це дуже ризикована справа. Зміна клімату – це дійсно страшно. Це по-справжньому трагічно позначиться на найбідніших країнах світу. Але геоінженерія також є досить страшною. І зараз ми практично не розуміємо її переваг або ризиків. Я вважаю, що сонячна геоінженерія може зіграти роль життєво важливої для добробуту людей технології, – продовжив він, – але ми повинні ставитися до неї із обережністю та повагою». Так само, як ми ставимося до лева.

 

Джерело: The Atlantic

Поділитися: