Франція, Іспанія, Португалія: три романи квітня

287
K.Fund Media
Француз написав про Францію, письменниця з Англії створила роман про пристрасті в Іспанії, а російський автор з Литви відправила своїх героїв до Португалії

Давид Фонкінос придумав забавну історію про хитромудру літературну містифікацію. Героїні роману Дебори Леві довелося змінити своє ставлення до життя. Лєна Елтанг випустила новий роман, який насправді старий.

«Тайна Анри Пика», Давид Фонкінос

2017

Фонкінос – письменник і вашим, і нашим. З одного боку, його проза проста за стилем, легка для сприйняття і цілком годиться для полички з написом «популярна література». З іншого, в його текстах завжди є зачіпки для інтелектуалів. Ось і «Тайна Анри Пика» в першу чергу адресована читачам, що цікавляться літературними і навкололітературними іграми.

Дія роману крутиться навколо французького провінційного містечка. Колись давно директор тамтешньої бібліотеки зібрав колекцію творів, які ніхто не наважився публікувати. Тепер молода пара, письменник-початківець і його подруга, редактор паризького видавництва, знаходять серед забутих творів рукопис під назвою «Останні години любовного роману», яку вони оголошують шедевром. Публікація «Останніх годин» має величезний успіх, але викликає підозри у критиків: авторство приписане людині, яка не має жодних літературних талантів.

Цей роман не лише історія дотепної містифікації, а й книга про те, чому обман не так уже й легко розпізнати. Як справедливо зауважував Пушкін, який, до речі, грає важливу роль у романі Фонкіноса, людину неважко обманути, тому що вона сама рада обманюватися. Особливо в тих випадках, коли обман відбувається за допомогою літератури й любові.

Російський переклад книги вийшов у 2017 році у видавництві «Азбука».


«Гаряче молоко», Дебора Леві

2017

Британська письменниця дебютувала ще років тридцять тому, але успіх прийшов до неї тільки в 2010-х. Зокрема, роман «Гаряче молоко» став міжнародним бестселером і вийшов у фінал Букерівської премії.

Його героїня-оповідачка – 25-річна напіванглійка-напівгречанка Софія привозить свою матір Розу на лікування до іспанської Альмерії. У Рози дивна хвороба: вона не ходить. Причому не дуже зрозуміло – чи то справді не може, чи то просто не хоче. З владною, примхливою, домінуючою матір’ю у Софії стосунки складні й болючі. Утім, з усім іншим світом їй не простіше. У спекотній Альмерії Софія намагається щось змінити в своєму житті й починає з любовно-сексуальних експериментів. Чимось це нагадує «Грецьку смоківницю», еротичний хіт 1970-х, хоча нинішня Софія порівняно з тодішньою Патрициєю – дівчина більш тонка, глибока і культурно орієнтована.

Книгу Леві можна порівняти з книгою Фонкіноса: обидва ці романи створено для широкої аудиторії, але й читачеві з вибагливішим смаком взятися за них аж ніяк не гріх.

Роман вийшов в українському перекладі у видавництві «Клуб сімейного дозвілля» в 2017-му.


«Царь велел тебя повесить», Лєна Елтанг

2017

У 2011 році Лєна Елтанг випустила роман «Інші барабани», три роки по тому його перечитала, вирішила, що він нікуди не годиться і треба все переписати. Змінилася насамперед структура: в новій версії оповідачів не один, а троє. Крім того, Елтанг пожертвувала рефлексіями для підсилення динаміки, радикально переробила фінал і дала книзі нову назву.
Загалом сюжет майже не змінився. Герой роману – Костас Кайрис, юнак з Литви, який давно покинув навчання в естонському Тарту, а після тридцяти перебрався до Лісабону в будинок зведеної тітоньки Зої, з якою його пов’язували не тільки родинні стосунки. Ні португальського чоловіка Зої, ні її самої вже немає серед живих, Костас володіє будинком на пташиних правах і влипає в різні нехороші історії, двічі потрапляючи до в’язниці – спочатку до фіктивної, потім до справжньої.

Усі романи Елтанг – якоюсь мірою детективи і при цьому всі вони написані вигадливою мовою з використанням величезної кількості культурних алюзій. На відміну від книг Леві й Фонкіноса проза Елтанг призначена для літературних гурманів. Думаю, ще жоден її роман жодним чином не розчарував їх.

Книга вийшла у видавництві АСТ 2017 року.

Поділитися: