Формула успіху: як Олександр Громико заробляє на виробництві побутової техніки

828
K.Fund Media
Навіщо бізнесмен переніс виробництво європейського масштабу з Китаю до України

Голова компанії KTD Group, котрій, окрім торгівельної марки Saturn, належать ще кілька брендів, Олександр Громико починав бізнес у 1990-ті із роздрібної торгівлі одягом, устаткуванням для автомобілів та побутовою технікою. У 21 рік відкрив свою фірму, поїхав до Відня та уклав угоду із австрійцями на дистрибуцію в Україні електротоварів китайського виробництва під брендом First. Перша партія товарів, у яку довелося вкласти все, від попередніх заробітків до квартири, обійшлася у $80 тыс. Через два роки за рекомендацією австрійських партнерів Громико отримав дистриб’юторські права на декілька марок електроніки із Німеччини. У 1998 році зрозумів, що вигідніше створити свій власний бренд побутової техніки і назвав його Saturn. Із часом техніка Saturn, що вироблялася у Китаї, почала продаватися у більш ніж 50 країнах. У 2009 році бізнесмен вирішив, що настав час зайнятися виробництвом в Україні.

Канівский старт до Європи

На своєму заводі в Каневі KTD Group виробляє пральні машини, тепловентилятори, сушки для фруктів, електрочайники та міксери не тільки під ТМ Saturn, але і для іноземних торгівельних марок. Олександр Громико пояснює позитивну роль для просування на закордонних ринках власного бренда роботи на замовників-власників розкручених іноземних торгівельних марок:

K.Fund Media

«Краще за все виходити на європейський ринок так, як стартували ми – приходити до виробника відомого європейського бренду та презентувати йому свою продукцію. Оцінивши її якість, він переміщує виконання замовлень із китайського заводу на твій, український».

«А європейському роздробові пропонувати вироби Saturn набагато простіше, якщо там знають, що паралельно ти виробляєш техніку тих брендів, які у них уже продаються».

Сьогодні продукцію Громико продають «Ашан», Carrefour та інші гіпермаркети у Польщі, Угорщині, Болгарії, Румунії. Почали відвантажувати продукцію до Франції, там поки наша доля невелика, але вона збільшується. У планах – продаватися у всіх європейських країнах».

Відмова від Китаю

Одна із причин переносу ним виробництва до України з Китаю – зміна ситуації на ринку праці. 

Олександр Громико пригадує кінець дев’яностих – початок нульових років, коли середня заробітна платня китайського робочого складала $50 на місяць

«Ми тоді питали китайських підприємців, – каже Громико, – чи вони враховують, що їм доведеться підіймати зарплатню. Вони відповідали, що хоч завтра завезуть на завод потяг нових робочих із бідних провінцій, які будуть раді цим $50. Минуло 15 років, і зараз у Китаї не можна знайти робочого менше, ніж за $600 на місяць».

K.Fund Media

У 2009-му році Громико вирішив, що його компанії час, окрім трейдингу, зайнятися власним виробництвом. Для початку обрали пральні машини, запустивши їх виробництво на заводі у Каневі.

«Я вважаю, що наші українські робочі – найкращі», — каже підприємиць. Формулу, котрою керується KTD Group при виході на європейські ринки – «Зроблено в Україні за ціною Китаю» – Олександр Громико рекомендує й іншим українським виробникам. Він вважає, що вона підходить українським виробникам не лише побутової техніки, але і будматеріалів, одягу, взуття і т.д. І в конкуренції не тільки з китайськими заводами, але і, наприклад, з турецькими.
«У нас доставка займає три дні по всій Європі, – каже Громико, – а у китайських виробників – 30-40 днів. У плані поставки товарів ми уже фактично знаходимося в Євросоюзі, оскільки поставляємо їх туди із нульовим митом».

Черкаська Кремнієва долина

Колишній черкаський машинобудівельний завод, побудований ще у 1976 році, відремонтовано, високі та просторі цехи виглядають, як новенькі. З вересня цього року заводські робочі монтують в цехах обладнання (таке ж само стоїть на італійських заводах) для виробництва холодильників.

Хай краще конкуренція за робочу силу буде не у нас із Польщею, а поміж собою

У лютому наступного року почнеться їх випуск на рівні 300 тис. на рік.Крім того, завод розраховано на випуск 200 тис. електропечей (духовок) та 300 тис. конвекційних обігрівачів.

У перспективі планується випуск мільйона холодильників на рік. 200-250 тис. холодильників із першопочаткових трьохсот тисяч піде на європейські ринки. Всього в модельному ряду буде більше 20 моделей Saturn, сертифікованих за європейськими стандартами.

K.Fund Media

У просуванні повинен допомогти уже наявний досвід продажів. До етапу повного освоєння заводу в Черкасах, сумарні інвестиції у обидва підприємства складуть $37-38 млн. Канівський завод за шість років роботи уже «відбив» вкладені у нього гроші, черкаському заводові планують для цього такий самий термін.

Ефект мультиплікатора

В трейдингу інвестиції повертаються швидше, але Громико воліє, не відмовляючись від нього, робити стратегічний вибір на користь виробництва. Більше того, він сприяє приходу до Черкас нових промисловців.

По сусідству із його підприємством відкриється завод із виробництва пінопласту, котрий працюватиме і для KTD Group

У планах – залучення інвесторів, котрі вкладуть гроші в запуск тут же заводу упаковки, частина котрої також піде на продукцію KTD Group. Далі – спільний запуск заводу двигунів, який буде працювати для багатьох виробників. В підсумку буде вибудувано оптимальну логістику.

На питання, чи не побоюється він, що конкуренція нових заводів за робочу силу призведе до таких же наслідків, як у Китаї, нівелюючи одну із теперішніх конкурентних переваг, Громико відповідає:

K.Fund Media

«Після запровадження безвізового режиму декілька наших працівників уже поїхали на заробітки до Польщі. Тому хай краще конкуренція за робочу силу буде не у нас із Польщею, а поміж собою. І потім, підвищення зарплатні не тільки підніме собівартість продукції, але воно і збільшить купівельну спроможність наших людей. Виростуть продажі на внутрішньому ринку. Це в інтересах і держави, за які я вболіваю, і моїх, оскільки українці краще купуватимуть мою продукцію».

Поділитися: