Фінансова зброя: «Валютні війни» Джеймса Рікардза

247
Shutterstock
Як валютні протистояння держав сприяють виникненню світових фінансових криз і чи можна запобігти наступній

Міжнародна економіка дедалі частіше потерпає від руйнівних фінансових криз. І експерти вже пророкують наступну катастрофу, яка згодом може спричинити хвилі інфляцій та рецесій і навіть стати причиною реальних війн.

Американський правник, економіст, інвестиційний банкір із понад 35-річним досвідом роботи на Волл-стрит Джеймс Рікардз вважає, що запобігти майбутній катастрофі можливо.

У своїй книзі «Валютні війни. Витоки наступної світової кризи», український переклад якої вийшов щойно у видавництві «Наш Формат», він докладно аналізує причини колапсів і помилки економічної політики держав, спираючись на історичні приклади, а також, попри похмурі прогнози, пропонує шляхи уникнення фінансових криз.


Автор виділяє кілька основних причин, які призвели до сучасного стану валютного ринку. І, як не дивно, справа не тільки в тому, що держави використовують інструменти інфляції та девальвації задля проведення прямих змін валютних курсів. Світ валютних війн значно складніший.

Ось які основні чинники, що впливають на процеси сучасних валютних протистоянь між державами, наводить у своїй книзі Джеймс Рікардз.

1

Високий ступінь державного втручання та монополія великих фінансових інституцій

Причому йдеться не лише про Росію, як можна подумати одразу, але й про США, в яких роль надзвичайно потужного державного інституту виконує Федеральна резервна система. До того ж проблема полягає в тому, що навіть такі великі та впливові структури можуть помилятися, як ми це побачили під час кризи 2008 року.

Парадокси капіталізму: 5 книг, які не стали супербестселерами – і дарма

2

Складні системи міжнародних фінансів та валютних операцій

Наразі світові фінансові та валютні ринки сягнули таких масштабів, що значно втратили притаманну простим системам стабільність, ставши дуже заплутаними і ризикованими. Чим складнішою стає система, тим швидше зростає ризик та катастрофічнішим стає ефект зміни системи.

Світові фінансові і валютні ринки дуже заплутані і ризиковані
Світові фінансові і валютні ринки дуже заплутані і ризиковані. Shutterstock

3

Неоптимальна система оцінки ризиків

Значна кількість фінансистів оцінюють ризики з погляду їх нормального розподілу та концепції вартості під ризиком. Але сучасні ризики є менш прогнозованими та залежать від значно більшої кількості чинників, ніж зазвичай беруть до уваги.

4

Колосальні обсяги штучних фінансових інструментів

Як приклад автор наводить деривативи, тобто похідні фінансові інструменти, як наприклад кредитно-дефолтні свопи, які свого часу призвели до загострення іпотечної кризи у США в 2008 році. Серед штучних фінансових інструментів автор також виділяє спеціальні права запозичення (СПЗ) як одну з причин непрозорості ринків та неефективного втручання в світові економічні процеси такої надструктури як Міжнародний валютний фонд.

Отже, сучасна світова фінансово-валютна система є вкрай складною і глибоко взаємопов’язаною із економікою різних країн

Вона одночасно є і важелем впливу держави на політичні протистояння, і джерелом влади для управління державами.

Втратити контроль над світовою фінансовою системою дуже легко
Втратити контроль над світовою фінансовою системою дуже легко. Shutterstock

Це унікальна система надзвичайних масштабів, якою можна маніпулювати для досягнення макроекономічних інтересів, але варто пам’ятати, що втратити контроль над нею так само легко. Сьогодні той, хто розуміє принципи дії фінансових та валютних ринків, той впритул наближається до глобальної влади.

Поділитися: