Ерік Райнерт: «Сірі зарплати — це симптом бідності»

184
klassekampen.no
Норвезький економіст Ерік Райнерт розповідає, як вивести заробітну платню з тіні

Я працював із мікрофінансами в Латинській Америці, і то була справжня дилема – що робити із тіньовою економікою. Коли в Аргентині була криза, й зовсім не було роботи, «неформальний сектор» – так це називають в Аргентині – збільшився. Отже, сірі зарплати — це симптом і наслідок бідності, а не причина хвороби.

Що більше розвинена країна, то менше сектор тіньової економіки. Втім, проблема зарплат «в конвертах» є у нас. Норвегія – багата країна, і це її не мало б стосуватися, але і там досі є тіньова економіка, здебільшого у сфері будівництва та приватних послуг. Тому в Норвегії передбачені досить високі штрафи, якщо ви платите комусь більше, ніж €1200 «в конверті». Це адміністративне порушення.

Якщо заробітна платня «в конверті» – це порушення, необхідно створити умови для того, щоб цього не було

Але тут є дилема: з одного боку, ви не можете заборонити пенсіонерам в Україні, де пенсії дуже низькі, зрізати кілька квітів у садку й спробувати продати їх, щоб заробити додаткових €5  на місяць.

Це негуманно, адже люди просто намагаються вижити. І виходить, що тіньова економіка – це проблема, але в певному сенсі, для бідних людей, це також і своєрідне рішення.

У тіні, як правило, домінують певні галузі. Де у вас є зарплати «в конвертах»? У швацькій майстерні? Але навряд чи у важкій промисловості. На заводах зазвичай такого немає.

Що робити, аби не налякати підприємців високими податками і донести думку, що робота на них вигідна геть усім, адже їхні працівники є частиною системи соціального захисту?

Я вважаю, тут може спрацювати політика відсутності податків для підприємців то того моменту, поки вони не починають виводити гроші із компанії.

Отже, підприємці, бізнесмени, які економлять і вкладають прибутки у бізнес, не мають підлягати оподаткуванню.

Для будь-якої компанії має бути встановлена межа, поза якою вона має починати сплачувати податки. Для компанії, у якій, скажімо, менше п’ятнадцяти співробітників, мають бути пільги на податки тощо. Це варіант вирішення проблеми. Коли ці компанії виростають, вони мають виходити з тіні у «білу» економіку. Ймовірно, ще один вихід – дозволити маленьким компаніям бути в тіні, але зважувати: якщо хтось будує AutoNation (найбільший автодилер в США), використовуючи тіньову робочу силу, це вже погано.

Коли країна буде розвиватися і стане багатшою, ця проблема поступово зійде нанівець, хіба що сантехнік або маляр, яких ви викликаєте додому, візьме у вас «чорну» готівку.

Поділитися: