Erasmus+: 6 порад щодо написання мотиваційного листа

5791
Shutterstock
Як переконати комісію що ви – той самий, і бути зарахованим на програму

Стати учасником міжнародної програми студентського обміну мріє багато хто. Але багато хто і стає ним, пройшовши через численні етапи відбору. Українська студентка ділиться особистим досвідом підготовки до участі в Erasmus+. У цьому матеріалі K.Fund Media розповість, як написати мотиваційний лист для зарахування на програму.

Мотиваційний лист (cover letter або statement of purpose) – один з найважливіших документів, які необхідні для подачі заявки на участь у програмі Erasmus+. Це есе розміром 1-2 сторінки, в якому кандидат відповідає на питання «чому саме я» і «чому хочу вчитися саме тут».

Мотиваційний лист для програми Erasmus не вимагає опису вашого багатого досвіду роботи. Головне тут – академічні досягнення і соціальна активність.

Кожна країна відбирає найкращих для представлення університету за кордоном
Кожна країна відбирає найкращих для представлення університету за кордоном. Shutterstock

Участь у культурних проектах, студентське самоврядування та, звичайно, навчання. Перший етап оцінки вашого пакета документів проходить на локальному рівні – в українському університеті.

Їхня мета № 1 – відібрати найдостойніших, які будуть представляти університет за кордоном і підтримуватимуть його імідж. Як мені тоді сказали, «щоб справили хороше враження, і наші студенти після вас також могли поїхати». Далі відібраних кандидатів оцінює сторона, що приймає.

В основному акцент йде на відповідність ваших цілей і цінностей цілям і цінностям програми

Одна з головних цілей Erasmus+ – показати світ молодому поколінню, заради єдності та толерантності, обміну культурою. За допомогою cover letter університет, що приймає, може оцінити ваш потенціал просувати ці цінності та ділитися отриманими знаннями після приїзду. А також, чого ви чекаєте від програми та чим можете бути корисні іншим учасникам.

При написанні свого мотиваційного листа я дізналася про особистий досвід учасників і попросила поради у шести колишніх Erasmus студентів. Вони варіюються від університету до університету, але мій особистий досвід подачі заявки на Erasmus+ переконав в існуванні основних вимог. Ось шість основних.

1

Проведіть підготовчу роботу

Написання мотиваційного листа вимагає підготовки. Потрібно буде не тільки попрацювати над аргументами на свою користь, але і дізнатися якомога більше про університет, до якиого хочете поїхати. Анонси, кафедри, найсильніших спеціалістів, внутрішні студентські клуби. Так ви знайдете, за що «зачепитися» в аргументації щодо свого вибору саме цього університету.

2

Максимально персоналізуйте

Якщо у вашому мотиваційному листі можна без втрат для смислу поміняти ім’я кандидата або назву університету – це поганий cover letter. В жодному разі не можна показувати, що вам все одно, де вчитися, «аби в Європі і за стипендію». Використовуйте накопичену при підготовці інформацію та знайдіть щось спільне в своєму досвіді та зацікавленнях з цим університетом. Департамент, в якому я хотіла вчитися, називався «Міжнародні та європейські студії». Як для юриста – зовсім не профільний.

Опишіть чим саме для вас цікава ця програма
Опишіть чим саме для вас цікава ця програма. Shutterstock

Тому я вирішила описати тісний зв’язок міжнародних відносин та міжнародного права, як політичні і правові аспекти йдуть рука в руку.

Пояснила, що мені як юристу-міжнароднику важливо вивчати міжнародні відносини. І тим самим відповівши на питання «чому я хочу вчитися саме тут». Адже у цього департаменту є цікаві для мене дисципліни в сфері міжнародних відносин і конфліктології, і це саме те, що мені потрібно.

3

Дотримуйтесь структури і пишіть менше

Ваш мотиваційний лист також красномовно говорить про аналітичні навички та вміння лаконічно і по суті викласти свою думку. У міжнародного відділу університету зазвичай немає часу читати цілі мануали про ваше нестримне бажання поїхати по програмі. Однієї-двох сторінок більше ніж достатньо.

Я писала в класичному форматі: вступ, де представилась і описала мету листа, основна частина, в якій виклала три аргументи своєї мотивації, і короткий висновок, в якому висловила надію щодо можливості отримати цей досвід.

Нема потреби кожен новий аргумент починати з «по-перше» або робити нумерацію абзаців. Головне переконатися, що стороння людина побачить в листі послідовність і смислові зв’язки, які крок за кроком переконають, що ви саме той, хто їм потрібен.

4

Висвітлюйте різні аспекти особистості та своєї роботи

Безумовно, Erasmus+ – це в першу чергу програма академічного обміну. Тут важливі ваші університетські заслуги і фрази на кшталт «я входжу в топ-3 студентів мого курсу» підійдуть. Але це також і культурний проект для цікавих і активних особистостей.

Важлива ваша діяльність в соціальній сфері
Важлива ваша діяльність в соціальній сфері. PxHere

У третьому пункті своєї основної частини я розповіла про те, що мене затвердили на позицію волонтера в таборі для біженців. І через це я шукаю можливість поєднувати соціальну роботу та навчання в університеті.

Більш того, деякі заслуги і навички є неочевидними. Наприклад, можете говорити про роботу в команді над безліччю університетських проектів. Скажіть, що це зробило вас командним гравцем і дало базові уявлення про менеджмент проекту, якщо ви його очолювали.

5

Переконайте в своїй корисності

Як я вже говорила, це програма не тільки про те, щоб «дати», а й щоб отримати щось від вас. В першу чергу, старанність і ваші знання, якими ви будете ділитися з іншими учасниками.

Продемонструйте свої унікальні навички, які були б цікаві спільноті

Один зі способів – це розповісти про досвід репрезентування культури України під час участі у подібних міжнародних проектах. Або ж поясніть, як ви плануєте використовувати отриманий досвід після повернення додому. Головне, це має бути в дусі основних цінностей програми. Тут мова може піти про бажання в майбутньому працювати в громадському секторі, сфері міжнародного співробітництва або освіти, для чого вам і необхідний цей досвід.

6

Без негативу

Особливо це актуально для нас, українських студентів. Нам чомусь здається, що варто лише послатися на непросту соціально-економічну ситуацію, попросити про допомогу, – і нас оберуть на програму. Невже через жалість? Але скигліїв ніхто не любить, і складна ситуація актуальна для багатьох інших країн. Навпаки, саме впевнена і невпинна робота, незважаючи ні на що, піднімає вас в очах читача вашого листа.

Будьте позитивними
Будьте позитивними. Shutterstock

У своєму мотиваційному листі я провела паралель між соціально-економічними випробуваннями і реформами у Греції та в Україні. Пояснила, що досвід роботи та навчання в їх громадянському суспільстві буде корисний мені для втілення моїх ідей щодо перетворення політичного та правового сектора в Україні. Так, нам важко, але ми хочемо змінюватися і участь в програмі обміну допоможе нам на цьому шляху.

Поділитися: