Erasmus+: 5 причин поїхати і як провести семестр навчання в Європі

2505
Shutterstock
Особистий досвід участі української студентки в програмі та навчання в європейському виші

Erasmus + – це програма обміну студентів та викладачів, співпраці між університетами та інших культурних і освітніх проектів. Фінансується Європейським Союзом. В рамках співпраці між Інститутом міжнародних відносин КНУ ім. Т. Шевченка (Київ, Україна) та Panteion University (Афіни, Греція) я провела один семестр в грецькому університеті. Як студент програми обміну Erasmus + я отримувала щомісячну стипендію в розмірі €800, а кредити та бали за вивчення одних і тих же предметів зараховувалися в моєму українському внз. В обох країнах я вивчала міжнародне право.

Як отримати стипендію і провести один семестр в Європі

Учасниками Erasmus + можуть стати всі внз, освітні та культурні організації, а так само студенти, аспіранти, вчені та викладачі країн-учасників програми.

Студенту, який вирішив провести семестр в іншій країні, необхідно звернутися до відділу академічної мобільності свого вишу, дізнатися про партнерство з іншими університетами та обрати актуальну програму.

Після цього зібрати пакет документів, з основних – CV, мотиваційний лист, сертифікат про знання іноземної мови, виписка оцінок. Далі потрібно пройти відбір та співбесіду. Підписати договір про навчання та надання стипендії, отримати навчальну візу, – і ось ви вже щасливий студент європейського внз на один семестр.

5 причин стати студентом за обміном програми Erasmus+

1

Розширити кругозір

Одна з цілей програми – культурний обмін. Erasmus студенти приїжджають з усіх куточків світу, і на програмі я подружилася з хлопцями з Італії, Туреччини, Франції та Китаю. Ми багато говорили про життя і звичаї в наших країнах. Це допомогло мені позбутися багатьох стереотипів і розширило мій кругозір.

Університет Пантеон - один з ВНЗ учасників Erasmus +
Університет Пантеон - один з ВНЗ учасників Erasmus +. wikipedia.org

Вже не кажучи про подорожі: за семестр я встигла побувати в Бельгії, Нідерландах, Франції та Італії. Для європейських студентів це набагато дешевше і простіше.

Я дивилася на світ і пізнавала іншу культуру. У цьому велика заслуга програми: вона оголює всі наші відмінності та допомагає зрозуміти, що всупереч або навіть завдяки їм ми можемо жити в світі і створювати щось значуще разом.

2

Навчання в іншому форматі

Програма дає можливість вчитися в європейському університеті. І нехай це не завжди найпрестижніші виші, але навчання там дуже відрізняється від українського. Величезні бібліотеки із сучасною літературою, робота в команді та цікаві лекції іноземною мовою – те, що варто хоч раз побачити за студентські роки. Прослухавши курс «Право ЄС» в Україні і в Греції, я побачила два абсолютно різних підходи в методології. До того ж там і справді можна самому обирати предмети і складати розклад на свій розсуд, що завжди дивує нас, українців.

3

Іноземна мова

Навчання в університеті проходитиме англійською або іншою іноземною. Це допомагає поліпшити свої знання. Оскільки спілкування навіть між Erasmus студентами теж проходить англійською, швидко звикаєш і вчишся розуміти різні акценти.

Erasmus студенти приїжджають з усіх куточків світу
Erasmus студенти приїжджають з усіх куточків світу. Shutterstock

До того ж це відмінна можливість за бажання вивчити або вдосконалити мову країни навчання.

4

Фінансова незалежність

Розмір стипендіального гранту залежить від внз та програми. Але, як правило, стипендія та travel грант покривають всі витрати, пов’язані із програмою обміну. Суми вистачає на переїзд, комфортне життя в країні, оплату житла і навіть подорожі. Для студента це чудова можливість насолодитися студентством без необхідності підробляти або просити допомоги у батьків.

5

Вихід із зони комфорту

Навіть тимчасовий переїзд до іншої країни – це великий стрес. Саме тут і відчуваєш повною мірою смак самостійного життя. Спочатку почуваєшся дуже некомфортно: один, в чужій країні, ще й безліч побутових питань. Але це вчить швидко адаптуватися, шукати вихід із ситуації, спілкуватися і домовлятися. Це безцінний досвід життя в іншій країні, далеко від звичних обставин.

Вчитися студентам багато в чому доводиться самостійно
Вчитися студентам багато в чому доводиться самостійно. Shutterstock

Життя після Erasmus

Після приїзду я швидко прийшла в себе і свіжим поглядом подивилася на Україну. Це ж країна, в яку приходять нові інвестиції, де стартує чимало нових проектів і є можливість стояти біля витоків масштабних соціально-економічних змін! Ці можливості, як і та сама програма Erasmus, не лежать на поверхні, але вони абсолютно реальні і тільки й чекають, що ми ними скористаємося. Крім того, в Україні почуваєшся «своєю», що також дуже важливо.

Побувавши в Європі місцевим мешканцем, а не просто захопленим туристом, я можу з упевненістю сказати, що «там» теж все не так добре

І нехай Греція не найрозвиненіша країна ЄС, в інших країнах теж непросто: високі податки та ціни на комунальні послуги, безробіття, міграційна криза і брудні вулиці. Так, європейський вектор розвитку вражає і довів свої переваги. Але українському суспільству важливо осягнути, що високий рівень життя визначається не тільки зовнішніми чинниками і членством в міжнародних організаціях, а й локальними змінами і підходом «почни з себе».

Поділитися: