Енергетичний коктейль: 9 книг від засновників Greencubator братів Зінченків

510
The Ukrainians
Що читати тим, хто готовий до змін – особистих і глобальних

Greencubator – одна із найпотужніших українських платформ для розвитку екосистеми низьковуглецевих інновацій, соціально відповідального підприємництва та зеленої економіки. Її засновники Роман і Андрій Зінченки більше восьми років підтримували ініціативи з втілення ідей сталого розвитку в конкретних суспільно корисних проектах. У 2017 році брати отримали премію Stanford Bright Award, яку вручають, як зазначено на сайті університету, героям охорони природи.

Вони розповіли K.Fund Media, які книжки порекомендували б тим, хто хоче розібратися в питаннях енергетики та зміни економічної парадигми, а також звернули увагу на літературу, що навчить берегти власну енергію – щоб були сили на все інше. З цього й почнемо.

А завершимо чимось ніжним.

«Тонке мистецтво пофігізму», Марк Менсон

The Subtle Art of Not Giving a F*ck, 2016

Андрій: «Книжка написана дуже грубою, викличною мовою з матюками. Але насправді вона не для роздовбаїв, а для кожного з нас. Вона про те, що треба вчитися фокусуватися на головному і відкидати другорядне. Менсон дає дуже нетривіальний опис різних явищ сучасності. Приміром, нашої схильності вважати себе неповторними, як сніжинки, думати, що наші проблеми унікальні, що ні в кого не було подібного досвіду. Це насправді дуже заважає їх вирішувати, бо часто на запитання, які нас мучать, вже давно є відповіді».

Детальніше про книгу


«Важкі речі про важкі речі», Бен Горовіц

The Hard Thing About Hard Things, 2014

Роман: «Це жорсткий мануал для wartime CEO, завдання якого – дбати про виконання компанією своєї місії. Таким, до речі, позиціонує себе сам автор (інвестор цілої низки суперстартапів, серед яких Airbnb, Facebook і Twitter). Один із основних меседжів цієї книги: технологічний бізнес – це серйозна боротьба. Багато хто у цій сфері якраз черпає натхнення від Горовіца та його напарника Марка Андріссена, які є живими іконами венчурного підприємництва».


«iWoz: від комп’ютерного ґіка до культу», Стів Возняк і Джина Сміт

iWoz: From Computer Geek to Cult Icon, 2006

Андрій: «Автобіографія Стіва Возняка цікава тим, що показує Apple з іншої сторони. Крім жорсткого бізнесмена Стіва Джобса, якого возвели в культ, який думає тільки про свій інтерес, виявляється, є ще дуже добрий, м’який винахідник, який теж розбагатів і багато чого зробив, але при цьому радикально інакший – більше схожий на гіпі. Хоча найсмішніше те, що навіть гіпі його не прийняли, бо він не хотів вживати наркотиків. Його історія дуже нетривіальна».


«Сила звички», Чарлз Дахіґґ

The Power of Habit, 2012

Роман: «Журналіст The New York Times Чарлз Дахіґґ описує, як виникає ефективна і неефективна поведінка, чому вона фіксується і на що слід покладатися. До енергетики ця книга теж має прямий стосунок, тому що розповідає, звідки беруться всі ці добре відомі нам паразитарні моделі поведінки у споживанні енергоресурсів. Автор також описує кейс, що став основоположним для заснування компанії Opower, яка згенерувала тераватти економії без жодних інвестицій в електростанції».


«Третя промислова революція», Джеремі Ріфкін

The Third Industrial Revolution, 2011

Андрій: «Промислова революція, за Ріфкіном, відбувається щоразу, коли з’являється нове джерело енергії, а разом з ним і нова комунікаційна технологія. Перша революція – це паровий двигун та телеграф, друга – нафтопродукти і мотор внутрішнього згорання та телефон. Зараз відбувається третя: відновлювані джерела енергії разом з інтернет-подібними мережами кардинальним чином змінюють виробництво і те, як ми взаємодіємо. Автор пише, що в майбутньому ми ділитимемося зеленою енергією так само, як ділимося інформацією».
Роман: «Ріфкін пропонує дуже сміливі бізнес-підходи, з якими, без сумніву, варто ознайомитися. Але я не в усьому з ним погоджуюся. Як на мене, він все ж надто велику ставку робить на водень».


«Чистий прорив: як зелені технології трансформують транспорт та енергетику», Тоні Себа

Clean Disruption of Energy and Transportation, 2014

Роман: «Тоні Себа – професор економіки у Стендфордському університеті, який пише про перспективи зміни економічної парадигми. За його словами, до 2030 року 95% людей відмовляться від власних автомобілів. Електрокари підірвуть глобальну нафтову промисловість. Для того, кому здається, що зміни не відбудуться так швидко, Ріфкін наводить порівняння, яке саме він і популяризував: у 1900 році на Таймс-Сквер у Нью-Йорку можна було побачити лише кінні екіпажі, а через кілька десятиліть, як видно з архівних фото, цю вулицю заполонили машини».


«Чорний лебідь», Нассім Талеб

Black Swan, 2007

Андрій: «З деякими висловлюваннями Талеба можна сперечатися, але читати його варто. Одна з дуже цікавих проблем, на які він звертає увагу, – це проблема так званих прихованих свідчень. Люди схильні ігнорувати те, що не відповідає їхнім уявленням, або не враховувати, що існує інформація, яка їм не доступна. Вони шукають певні статистично достовірні дані для підтвердження своїх гіпотез. Талеб називає це проблемою індички: вона переконана, що хазяїн її любить, бо годує і дбає про неї. Але от-от настане День подяки – і вона дізнається, що насправді у нього були на неї зовсім інші плани».


«Розумна енергія», Пітер Фокс-Пеннер

Smart Power, 2010

Роман: «Пітер Фокс-Пеннер – експерт з енергетики, професор школи бізнесу Бостонського університету. Він зрозумілою широкому загалу мовою описує, як відбувається енергетична революція і як функціонує нова модель енергетичних ринків, розповідає про головні виклики для енергетичних компаній, які виникають через зміну клімату, заходи з енергоефективності та розумні енергетичні системи. Ця книга допомагає розібратися у цьому всьому і пояснює, чому це має значення».


«Висхідна спіраль», Алекс Корб

The Upward Spiral, 2015

Андрій: «Ця книжка про те, як людина впадає в депресію. Наші думки дуже пов’язані з хімічними процесами у нашому мозку. Але це не кухонна філософія, а висновки нейробіолога. Спочатку своїми настроями ми заганяємо себе в стан пригнічення, і це впливає на хімію у мозку, що за механізмом зворотного зв’язку починає диктувати нам, як думати. Корб дає дуже прикладні поради, що робити у цій ситуації. Наприклад, 15 хвилин на велосипеді повертають людину до стану емоційного контролю (тож я нарешті дізнався, чому так люблю на ньому їздити). Також доволі дієвим є практикувати вдячність. Людина, яка радіє тому, що в неї є, значно менше страждає через невиправдані очікування. А ще, здавалося б, дуже просте, але воно рятує: обійманнячка».

Поділитися: