Емоційне вигоряння співробітників: гасити будемо?

Емоційне вигоряння
Як боротися із професійною недугою «білих комірців»

Синдром «емоційного вигоряння» виявили у США ще в минулому столітті, але до нас він добрався відносно недавно. І якщо пересічний американець, як це у них заведено, за найменшого ускладнення піде до психотерапевта, то наша людина не така. У найкращому випадкові вона відправиться за порадою до безпосереднього керівника, а в найгіршому – нікуди не відправиться, і буде намагатися стримувати проблему в собі, поки вона не знайде виходу назовні.

А як реагують на проблему наші керівники? Якщо компанія цінує співробітника, то його починають «кваліфіковано лікувати», прописуючи в якості рецепту рятувальну премію. Як відомо, такий засіб дає короткотерміновий ефект (2-3 місяці), незабаром усе повторюється – доти, доки у HR-фахівців компанії не з’являється додаткова робота.

Основні прояви синдрому – апатія та втрата мотивації

В занедбаній стадії у пацієнта понижується психічна резистентність, він перетворюється на небезпечного переносника бацил, що загрожує усьому колективу і, відповідно, справі.

В чому джерело проблеми? Провідні фахівці настільки зосереджені на роботі, що не встигають переключитися, відпочити та відновитися. Постійні «мозкові штурми», дедлайни та овертайми захоплюють та затягують. Але навіть найбільш кваліфікований співробітник не може довгий час ефективно працювати у стані стресу.

Проблемі легше запобігти, аніж лікувати її. Ми щорічно у всіх офісах проводимо анонімне опитування, що дозволяє оцінити, наскільки співробітники задоволені умовами праці. Припустимо, 30% співробітників незадоволені і скаржаться, що керівник не чує їх та не цінує. Значить, такий керівник не справляється зі своїми обов’язками. Ласкаво просимо, дорогий начальничку, «на килим». Про килим я, звісно, трохи перебільшую (насправді це маленький молитовний килимок), але зворотній зв’язок у нас налагоджено: виявлені недоліки усуваються швидко. За статистикою на це йде в середньому до 3 місяців, що для великої компанії – дуже оперативно.

Опитування практикуються у нас уже не перший рік, і як результат ми маємо відчутний поступ у справі зміцнення психофізичного стану персоналу. Нижче ми приводимо найцікавіші управлінські рішення, випрацювані на основі побажань наших співробітників.

Наш «all inclusive»

У компаніях, де графік обідньої перерви плаваючий, а робочий день не нормований, проблема харчування стоїть дуже гостро. Її можна вирішити за допомогою чистих кухонь, де можна знайти кавомашини, автомати зі снеками, а також безкоштовні сезонні фрукти кілька разів на тиждень.

Випрямляємо хребці

Соціальна політика більшості сучасних компаній включає не тільки медичну страховку – це вже норма, – але також і можливість не виходячи з офісу пройти курс масажу чи відвідати тренажерну залу. Профілактор Євмінова, спортивна стінка, пара брусів та поперечина – той мінімум, який зробить щасливими та здоровими ваших співробітників.

Вигинаємо графік

Мотивувати персонал також можна плаваючим робочим графіком. Наприклад, шляхом введення в офісі скороченого робочого тижня у літній час. Працюючи по 8,5 годин на день з понеділка по четвер, працівники закінчують роботу у п’ятницю в обідній час і можуть раніше виїхати із родиною за місто на вихідні. При цьому добре, якщо компанія дає можливість гнучко планувати свій робочий графік, самостійно визначати час приходу на роботу (наприклад, з 8:00 до 10:00). Співробітникам, на яких покладено підвищену відповідальність, можна на кілька днів збільшити тривалість відпустки.

Залучаємо до успіху

Співробітники повинні відчувати причетність до глобальної success story компанії. Тому я рекомендую регулярно проводити зібрання, а також організовувати ділові корпоративи, наприклад, на природі.

Насамкінець зазначу, що тільки емоційно стабільний та добре мотивований фахівець працює із повною віддачею та приносить максимальну користь. Тому створення відповідних умов для роботи цього спеціаліста – в інтересах будь-якого роботодавця.

Поділитися: