2006 року світ побачила книжка Роберта Гаера та його колеги Пола Бабіяка «Змії в костюмах. Коли психопати йдуть на роботу». Автори поставили собі за мету дослідити феномен успішних психопатів – тих, хто сидить не у в’язниці, а в кріслах президентів компаній. Результати ошелешили навіть досвідчених спеціалістів. Виявилося, що від 4% до 10% топ-менеджерів – психопати (кількість психопатів у суспільстві загалом становить близько 1-3%).
Під маскою лідера
На думку Гаера та Бабіяка, проблема в тому, що корпоративний світ, в якому головними богами є жадоба наживи, вміння маніпулювати й проявляти жорсткість – ідеальне середовище для успішного психопата. А лідерські якості, які настільки високо цінують в ділових колах, по суті дублюють характеристики з переліку психопатичних рис.
Від 4% до 10% топ-менеджерів – психопати
Виявилося, що три з одинадцяти розладів особистості частіше зустрічаються у менеджерів, ніж у психічно хворих в’язнів.
Інші люди для психопатів – витратний матеріал, сировина, яку можна використовувати для отримання особистого зиску чи задоволення. Так, «змія в костюмі» не гребує безладними сексуальними зв’язками на роботі. А тому варто звернути особливу увагу на керівника відділу, який щотижня змінює гарненьких помічниць. Тривожними ознаками є також імпульсивність, часті зміни настрою. Якщо людина сяє, радіючи вдалому завершенню проекту, а наступної миті біліє від люті й заходиться волати на підлеглих, кидається у них різніми предметами – цілком можливо, що справа не лише в його буйній вдачі.
Нема серця – вважай, каліка
Успішний психопат йде на протиправні дії, анітрохи не вагаючись. Він порушує закон – фальшує документи, погрожує, шантажує, йде на підробки, махінації. Навіть якщо його робота приносить вашій компанії прибуток, все одно варто критично поставитись до готовності менеджера порушити закон. Керівництво банку, який пустив з торбами Нік Лісон, спочатку також раділо 10 мільйонам фунтів прибутку в перший рік роботи молодого трейдера.
Ще одна ознака психопатичної особистості – це наявність необґрунтованих амбіцій. Колишній фінансовий директор енергетичної компанії Enron Ендрю Фастоу, якого ув’язнили через фінансові махінації, розкрадання й відмивання грошей, постійно здійснював тиск на своїх підлеглих і керівників. Він досить агресивно вимагав призначення на посаду фінансового директора, причому мав досить непевні уявлення про те, чим займатиметься на цій посаді.
Трохи посидівши у новому кріслі, Фастоу вимагав, аби PR-відділ компанії максимально посприяв тому, щоб журнал CFO визнав його «Фінансовим директором року». До 2001 року, коли компанію Enron було визнано банкрутом, Фастоу вже заробив десятки мільйонів доларів оборудками з фінансовою звітністю.
Одна з головних ознак психопата – бездушність
Не змиоргнувши оком, він легко може принизити людину без жодних на це підстав, збрехати діловим партнерам і керівництву. І навіть коли його брехня розкриється, соромно йому не буде анітрохи. На думку Роберта Гаера, психопати є найактивнішою частиною суспільства, вони – «соціальні хижаки». Зважаючи на те, що такі люди сьогодні міцно закріпилися в корпоративному світі, Гаер і Бабіяк склали тест для керівного складу компаній, що допоможе виявити «цивілізовану» форму психопатії — B-scan.
Автори тесту вважають, що він буде корисним для відділу кадрів компанії. На переконання Гаера й Бабіяка, цей тест, мета якого – отримати повний психологічний портрет людини й виявити небезпечні тенденції його поведінки на робочому місці, дозволив би уникнути багатьох корпоративних скандалів.
Першу частину цього матеріалу читайте тут.