Директор Лектер: як виявити людину, що приведе компанію до банкрутства. Частина II

227
muffin.beardycast.com
Придивіться уважніше до свого CEO – чи він не психопат?

2006 року світ побачила книжка Роберта Гаера та його колеги Пола Бабіяка «Змії в костюмах. Коли психопати йдуть на роботу». Автори поставили собі за мету дослідити феномен успішних психопатів – тих, хто сидить не у в’язниці, а в кріслах президентів компаній. Результати ошелешили навіть досвідчених спеціалістів. Виявилося, що від 4% до 10% топ-менеджерів – психопати (кількість психопатів у суспільстві загалом становить близько 1-3%).

Під маскою лідера

На думку Гаера та Бабіяка, проблема в тому, що корпоративний світ, в якому головними богами є жадоба наживи, вміння маніпулювати й проявляти жорсткість – ідеальне середовище для успішного психопата. А лідерські якості, які настільки високо цінують в ділових колах, по суті дублюють характеристики з переліку психопатичних рис.

Від 4% до 10% топ-менеджерів – психопати

2005 року психологи Белінда Борд і Катарина Фрізон провели дослідження, щоб виявити співпадіння в особистих якостях менеджерів крупних компаній і злочинців, яких утримують в лікарнях для психічно хворих.

Виявилося, що три з одинадцяти розладів особистості частіше зустрічаються у менеджерів, ніж у психічно хворих в’язнів.

Інші люди для психопатів – витратний матеріал, сировина, яку можна використовувати для отримання особистого зиску чи задоволення. Так, «змія в костюмі» не гребує безладними сексуальними зв’язками на роботі. А тому варто звернути особливу увагу на керівника відділу, який щотижня змінює гарненьких помічниць. Тривожними ознаками є також імпульсивність, часті зміни настрою. Якщо людина сяє, радіючи вдалому завершенню проекту, а наступної миті біліє від люті й заходиться волати на підлеглих, кидається у них різніми предметами – цілком можливо, що справа не лише в його буйній вдачі.

Нема серця – вважай, каліка

Успішний психопат йде на протиправні дії, анітрохи не вагаючись. Він порушує закон – фальшує документи, погрожує, шантажує, йде на підробки, махінації. Навіть якщо його робота приносить вашій компанії прибуток, все одно варто критично поставитись до готовності менеджера порушити закон. Керівництво банку, який пустив з торбами Нік Лісон, спочатку також раділо 10 мільйонам фунтів прибутку в перший рік роботи молодого трейдера.

Ще одна ознака психопатичної особистості – це наявність необґрунтованих амбіцій. Колишній фінансовий директор енергетичної компанії Enron Ендрю Фастоу, якого ув’язнили через фінансові махінації, розкрадання й відмивання грошей, постійно здійснював тиск на своїх підлеглих і керівників. Він досить агресивно вимагав призначення на посаду фінансового директора, причому мав досить непевні уявлення про те, чим займатиметься на цій посаді.

Трохи посидівши у новому кріслі, Фастоу вимагав, аби PR-відділ компанії максимально посприяв тому, щоб журнал CFO визнав його «Фінансовим директором року». До 2001 року, коли компанію Enron було визнано банкрутом, Фастоу вже заробив десятки мільйонів доларів оборудками з фінансовою звітністю.

Одна з головних ознак психопата – бездушність

Одна з головних ознак психопата – бездушність. Звісно, така риса може стати при нагоді, коли компанії необхідно звільнити десятки працівників, але відсутність жалю поширюється на всі сфери життя успішного психопата.

Не змиоргнувши оком, він легко може принизити людину без жодних на це підстав, збрехати діловим партнерам і керівництву. І навіть коли його брехня розкриється, соромно йому не буде анітрохи. На думку Роберта Гаера, психопати є найактивнішою частиною суспільства, вони – «соціальні хижаки». Зважаючи на те, що такі люди сьогодні міцно закріпилися в корпоративному світі, Гаер і Бабіяк склали тест для керівного складу компаній, що допоможе виявити «цивілізовану» форму психопатії — B-scan.

Автори тесту вважають, що він буде корисним для відділу кадрів компанії. На переконання Гаера й Бабіяка, цей тест, мета якого – отримати повний психологічний портрет людини й виявити небезпечні тенденції його поведінки на робочому місці, дозволив би уникнути багатьох корпоративних скандалів.

Першу частину цього матеріалу читайте тут.

Поділитися: