Дострокова виплата кредиту: чи має банк право вимагати

Дострокова виплата кредиту
Що робити, якщо банк просить достроково виплатити кредит

Банкам не вигідно вимагати дострокової виплати кредитів, оскільки вони втрачають відсотковий дохід. І все ж таке трапляється. Чому? Існує кілька причин виникнення такої ситуації. Часто позичальник сам порушує умови кредитного договору, наприклад: невиконання зобов’язання стосовно виплати кредиту, відчуження активів, які виступали в якості забезпечення, або ж не допуск представників банку до огляду предмету застави, відсутність повідомлення про зміну місця роботи, та інші умови.

При цьому навіть у найскладнішій фінансовій ситуації для позичальника ніхто, в тому числі суд, не може відмінити його зобов’язання по погашенню кредиту та відсотків по ньому

Та все ж що робити, якщо банк звернувся до позичальника з вимогою достроково виплатити кредит? Точно не варто сподіватися, що все вирішиться саме собою й тягнути час.

Якщо вимога банку законна, то платити доведеться. Питання лише в тому, коли та скільки. Перемовини з банком дозволять спробувати провести реструктуризацію кредиту або ж домогтися кредитних канікул. Також можна оформити перекредитування (рефінансування) в іншому банку. Зазначу, що якщо банк вже направив вимогу про дострокову виплату, то домовитись із ним складніше, але досі можливо.

Якщо ж банк вже подав до суду клопотання про накладання заборгованості по кредиту, слід надати суду всі документи про складну фінансову ситуацію, переписку з банком з приводу реструктуризації.

І тоді існує ймовірність, що суд оцінить аргументи позичальника як вагомі.

Наприклад:
– якщо ви маєте нестабільний заробіток, або заробіток, що не дозволяє без шкоди вам, як позичальнику, виплатити кредит достроково;
– на вашому утриманні знаходяться інші члени родини, яких ви маєте підтримувати фінансово;
– ви або особи, яких ви утримуєте, проходять медичне лікування;
– існують деякі інші умови, що обтяжують ваші можливості достроково виплатити кредит згідно з вимогами банку;
– позитивна кредитна історія.

Суд може визнати вимогу банку про дострокове розірвання кредитного договору незаконним або зменшити суму заборгованості. Часто суди зменшують нараховані штрафи й пеню по кредиту.

Сьогодні банки відчувають брак ліквідності, і навіть при одноразовому порушенні положень кредитного договору вам уже можуть пред’явити вимогу про дострокову виплату позики. В деяких випадках подібний крок можна розцінювати як зловживання банком своїми правами. Випадок, коли позичальник змінив місце роботи, але продовжує справно платити по кредиту, також має в суді хороші шанси на успіх.

Насправді, кожен випадок вимоги банком дострокової виплати кредиту є унікальним та багатогранним. Тільки комплексний аналіз кредитного договору та взаємин з банком дозволить знайти вихід із ситуації, що склалася.

Поділитися: