Дорогу молодим: як почати бізнес в 20 років і не прогоріти

Дорогу молодим
Де шукати вчителів бізнесменам-початківцям, що таке «лідерство, що служить» та чому не варто боятися невизначеності

У далекому 2010 році у мене не було думок про заснування власного бізнесу. Тоді я, будучи 18-річним студентом, не сидів на місці і підробляв у таксі, оскільки не хотів «висіти на шиї» у батьків. Я намагався добре виконувати роботу і максимально «зчитувати» та передбачати бажання клієнтів. Для мене звичайною справою було відкрити двері в авто перед дамою, допомогти з багажем чи запропонувати пасажирові парасолю, якщо йшов дощ. Мої візитки таксиста швидко розходились, а у дощові п’ятничні вечори телефон не замовкав – від клієнтів не було відбою. І, хоча тоді я не знав, що таке маркетинг або брендинг, але сформував для себе кілька правил, які допомогли піти далі.

Правило №1. Не будь «вузьким горлечком» – масштабуйся. Так я зрозумів на власному досвіді одну з головних ідей Еліяху Голдратта (творець теорії обмежень, управлінської методики, в основі котрої – знаходження та керування ключовим обмеженням системи, яке робить систему ефективною – K.Fund Media) про «вузьке горлечко»: я не хотів обмежувати себе власним ресурсом із перевезення максимум Х пасажирів на день, не хотів бути тим самим «вузьким горлечком».

Правило №2. Якщо не ризикнеш ти, то ризикне хтось інший. Я був готовий ризикувати (так з’явилося бажання не лише зростати, але і передавати своє розуміння сервісу команді – менеджерам та водіям), щоби запропонувати ринку виключний сервіс у галузі пасажирських перевезень.

Правило №3. Роби те, що вмієш робити добре. Або, іншими словами, використовуй принцип фрукта, що низько висить. Я пішов у бізнес, пов’язаний із автомобілями, тому що я з двох років знав та безпомилково називав усі марки машин, що стояли у нашому дворі. Я отримую величезне задоволення від поїздок у різних авто, люблю їх тест-драйвити, за звуком розрізняю різні типи двигунів.

Я завжди знав, що, якщо я вигадаю бізнес, то це буде бізнес, пов'язаний із авто

Зараз у мене кілька бізнесів, але серце моє належить «Драйв Форсу» («Драйв Форс» – транспортна компанія в групі ФОРС).

Правило №4. Отримай досвід роботи в реальному бізнесі до того, як відкривати свій. Або переймай досвід у когось старшого, хто надихає тебе. В Україні не так давно дізналися про менторство. У мене є кілька старших друзів, що стали успішними бізнесменами, я періодично прошу їх підказати щось і консультуюся із ними з різних ідей. Ще не можу до цього звикнути, але у 25 років я і сам став запрошеним ментором проекту Business Factory.

Правило №5. «Ніколи не їжте в самоті». Іди знайомитися та запхай свою сором’язливість у найдальший куток. Де познайомитися, як отримати «доступ до тіла» успішних бізнесменів, імена яких у всіх на слуху? Участь у конференціях та ділових заходах – must have. В Києві вибір ділових заходів хорошого рівня – величезний. Не кажучи вже про закордон.

Їх головне завдання – не навчити вас чомусь, а надати майданчик для спілкування з цікавими людьми

Не сидіть у залі, ідіть «в народ». Кава-брейки та обід – найцінніша частина таких заходів.

Правило №6. Не тягни кота за хвіст. Цей прекрасний принцип я безсовісно запозичив у Бізнес Молодості (закордонна спільнота підприємців). Для мене важливою є швидкість прийняття рішень. Треба щоденно грати на випередження. Якщо вирішив щось – дій негайно.

Правило №7. Головний твій актив – це команда. А не «заводи-пароходи». Дуже важливо наймати людей, спочатку виходячи із їх особистих якостей, а потім уже із професійних. Краще не приймати на роботу рідних чи друзів. Важливо, аби співробітники розділяли ваші підходи до ведення справ. Підбір людей в команду має відбуватися на високому професійному рівні. Якщо у команді поки що тільки ти і бухгалтер, то наступним бери рекрутера. Він допоможе зібрати найкращих. Можна і треба брати участь на перших порах, але не в технічному процесі перелопачування тон резюме у пошуках одного-двох тих самих найкращих кадрів.

Правило №8. Пам’ятай про лідерство, що служить. Не команда для керівника, а керівник, лідер – для команди. Будь-яка команда буде працювати посередньо, якщо керувати нею з позиції сили – я начальник, а ти роби те, що я накажу. У мене в команді є певна доля демократії, багато свободи (повноважень та відповідальності) у ТОПів підрозділів. Лідер же, на мою думку, повинен грати службову роль, допомагаючи команді досягти цілей, мотивуючи, навчаючи.

Правило №9. Не можна ставати «своїм в дошку». Якщо співробітники разом із тобою напилися у п’ятницю ввечері, то про яку повагу може йти мова? Я не ображаюся, що мене не кличуть на весілля до працівника, наприклад. Розумна дистанція – запорука успіху.

Правило №10. Багато невизначеності – це норма. 95% людей на Землі органічно не переносять невизначеності, їм подобається жити в умовах передбачуваності та прогнозованості.

Справжній підприємець (а це тільки решта 5% людей!) затишно почуваються в стані невизначеності

Він сам створює свою реальність для себе, команди, клієнтів. І це – основне, чому йому підкоряються люди, що часто старші за нього, більш сильні технічні спеціалісти, ніж він сам.

Чи важко починати свою справу у 20 років? Безсумнівно. Як і в будь-якому іншому віці, це важко. Але важливо пам’ятати, що бізнес не будується в одиночку. Сильна команда та гідна ціль допоможуть досягти успіху, незалежно від того, скільки років засновнику.

Поділитися: