Доповнюючи реальність: як український VR‑стартап Lookinar підкорює Дубай

4001
K.Fund Media
Стратегію успішного старту інноватори розробили під час навчання у бізнес-школі

Думка про створення спільного проекту давно не давала спокою друзям Ігорю Ігнатенко і Ваге Мелікяну. До того ж готова ідея для бізнесу вже сформувалася –  доповнена реальність. Але з чого почати проект і який шлях розвитку обрати, вони поки розуміли не до кінця. Як правило, IT-компанії створюються самими айтішниками, а Ігор і Ваге хоч і були вже бізнесменами з чималим досвідом, але з IT справ не мали. Так у проекті з’явився третій партнер – Аркадій Кіракосян, у якого вже був досвід роботи з AR/VR. В результаті спільної роботи ідея сформувалася в проект віртуальної та доповненої реальності – Lookinar.

Навчання і трохи нетворкінгу

У період активної роботи над стартапом Ігор Ігнатенко та Ваге Мелікян здобували освіту в Бізнес-школі МІМ, що дозволило їм вивчити всі аспекти реалізації спільного проекту на практиці. Викладачі допомагали моделювати ситуації на заняттях у стінах Інституту.

«Це навчання додало дуже важливих елементів у наш проект – натхнення і впевненість у власних силах. Адже скільки б ти не відкривав компаній, під час нового старту неминуче виникає безліч і великих, і малих питань. І тут дуже важливо мати підтримку компетентних і адекватних фахівців», – згадує Ігор Ігнатенко. Технічні та юридичні питання вони вирішували спільно з викладачами та одногрупниками-бізнесменами.

Вибудувати ефективну бізнес-модель допомогло вивчення кращих світових кейсів у сфері права, інтелектуальної власності, підприємництва, маркетингу та HR.

Питань було чимало. Викладачі попереджали про ризики, допомагали прописати партнерську угоду і навіть статут.

Ігор Ігнатенко навіть обрав Lookinar темою свого диплома у МІМ і успішно його захистив.

Ваге Мелікян протягом багатьох років працював у сфері харчування, був співвласником і фінансовим директором великого харчового концерну. За допомогою бізнес-освіти вирішив структурувати вже набутий досвід і отримати поштовх для подальшого розвитку.

Увійти до IT

«Час відкриває нові можливості, і ти повинен мати сили і впевненість у собі, щоб прийняти цей виклик і реалізувати його. Саме тому освіта повинна бути безперервною та якісною і відповідати принципам Lifelong learning. Ми придумали Lookinar для того, щоб кожен міг доторкнутися до майбутнього, а МІМ нам у цьому дуже допоміг», – ділиться Ваге Мелікян.

Молодий український бізнесмен вважає, що в майбутньому все більше компаній почнуть використовувати AR/VR-технології. Сьогодні ж ринок IT у цьому напрямку тільки розвивається, а значить, ніша має низький вхідний поріг і слабку конкуренцію.

Віртуальна реальність передбачає наявність шолома або окулярів, а доповнена може бути реалізована на практично будь-якому сучасному гаджеті, смартфоні або планшеті. Користувач наводить свій девайс на візитівку або сторінку книги – і картинка оживає.

Цю технологію широко застосовують у сфері розваг і освіти, а ось для великого бізнесу все тільки починається

Сьогодні Lookinar створює програмне забезпечення для VR і AR. Також у компанії є перший ігровий проект – здавалося б, звичайна настільна гра з кубиками і фішками, яка завдяки інтегрованим елементам доповненої реальності «оживає» на очах.

На ринку Дубая

2018 рік став важливим у житті компанії. Lookinar заявив про себе на арабському ринку, відкривши офіс в одному з найдорожчих міст світу – Дубаї.

Стартапери зізналися у тому, що для української компанії це непросто. Вести бізнес з місцевими жителями можна виключно через місцевих агентів, а для успішного завершення угоди потрібно вміти вести тривалі переговори та налагоджувати контакт. Так тут формується довіра не тільки до проекту, але і до такого явища, як «українські розробники» на IT-ринку країн Перської затоки.

Однак праця того варта. Представництво компанії, попри недовгий час існування, вже стало прибутковим.

«Одне замовлення в Дубаї покриває наші річні витрати в Україні», – ділиться Ігор.

Сьогодні ринок нерухомості ОАЕ активно розвивається, тому особливою популярністю користуються саме ті продукти IT, що пов’язані з будівельними проектами.

Завдяки віртуальній реальності ринок нерухомості знаходить абсолютно новий формат – покупець одягає VR-окуляри і просто з відділу продажів потрапляє до свєї майбутньої квартири.

Він може оцінити вид з вікна, зайти до спальні, пройтися по кухні – «приміряти» проект квартири на себе й одразу визначитися щодо покупки. Це революційне рішення і для будівельного ринку, і для технологій продажів, яке ще потрібно буде прийняти українському ринку.

Поділитися: