Допомога потопаючим: як впоратись із кризовими ситуаціями в житті

408
Shutterstock
Психолог Юлія Шуваєва – про те, що таке кризи, чому вони виникають і що з ними робити

Кожна людина рано чи пізно переживає кризу. Як правило, це не одна, а цілий набір кризових ситуацій, що відрізняються одна від одної своєю інтенсивністю.

Криза може бути творчою, сімейною, фінансовою, екзистенціальною («Шеф, все пропало!»).

А буває так, що травмуюча ситуація дитинства утримує людину в своїх міцних обіймах і не дає розвиватися потенціалу в дорослому віці

То що таке криза? Скільки б не було лякаючих визначень цього слова, сенс його залишається незмінним і має кілька значень: поворот, злам, велика скрута, необхідність нових рішень. Джон Кеннеді в своїй промові 1959 року навів приклад китайського аналогу слова «криза», що складається з двох символів: «небезпека» і «можливість».

Доки ви знаходитеся всередині складної ситуації, навряд чи зможете оцінити всі переваги й можливості зростання. Відчуваєш себе приблизно так, як після корабельної катастрофи. Проте, як відомо, перше, що не можна робити у відкритому морі – це панікувати.

Вітер перемін

Гел Елрод у своєму бестселері «Чудовий ранок. Як не проспати життя» пише, що він пережив кілька дуже потужних криз. Перша була пов’язана з аварією та загрозою життю, друга – з фінансовим крахом. Як дивно це не звучало б, але Елрод стверджує, що друга криза була для нього набагато сильнішою. Проте цьому є досить просте пояснення.

Shutterstock

В першому випадку, коли він довго перебував у лікарні, його доглядали рідні й близькі. А в другому Елрод залишився сам на сам із проблемами і обов’язками. Тут ніхто йому не міг допомогти.

Кризова ситуація завжди характерна тим, що людині доводиться шукати нові ресурси та можливості для вирішення задач – зазвичай термінових. І тут ніколи не працюють старі моделі поведінки. Криза, власне, і полягає в пошуку нових рішень тоді, коли ви до цього абсолютно не готові.

Юнгіанський психоаналітик Джеймс Голліс у своїй книжці «Перевал в середині шляху» пише, що будь-яка криза – це відсутність внутрішньої можливості або бажання «знімати окуляри, подаровані пращурами».

Тобто кожна людина живе так, як навчилася у своїх батьків

Вона буквально з молоком матері вбирає систему цінностей, моделі поведінки, установки й традиції, що існують в родині. Але життя вносить свої корективи, і в певний момент доводиться визнавати обмеженість цих моделей.

Не така страшна криза, як її малюють

Що ж такого страшного в кризі? Це завжди зовнішня подія, що запускає конфліктну внутрішню ситуацію – конфлікт цінностей, внутрішніх відчуттів Я, установок та сильний тиск обставин. Окрім того, обставини, що запускають кризову ситуацію, зазвичай раптові й потребують більше ресурсів, аніж ми маємо.

Bibo.kz

Потрібні термінові зміни, а людина навпаки впадає в регресивний стан, намагаючись натягти ковдру назад на голову. Ви завжди сам на сам із кризою. Є речі, зрозумілі вашому оточенню.

А є ті, з якими вам доводиться боротися самостійно. Також криза – завжди актуалізація внутрішніх травм і демонів, яких ви так завбачливо ховали. І зустрітися з ними віч-на-віч  зовсім не хочеться. Проте вибору немає.

Як боротися з внутрішніми демонами

Звернімося до Юнґа та його листа 1945 року. «Діяльність складається з трьох стадій: інсайту, попередньої внутрішньої роботи й самої дії. Психологія потрібна лише на першій стадії, а на другій та третій стадіях основну роль відіграє етична сила».

Це означає, що усвідомлення й визнання проблеми – це те, в чому можна отримати допомогу зі сторони

Існують кілька дій, що допомагають в такі моменти:

1. Коли голова йде обертом і земля уходить з-під ніг, перше, що слід зробити, – це зупинитися. Глибоко вдихнути тричі й запитати себе: «Що зараз відбувається?».

2. Попросіть про психотерапевтичну допомогу.

3. Застеляйте ліжко. Гел Елрод у своїй книжці пише, що, починаючи ранок з простих дій – таких як застеляння ліжка, – ви налаштовуєте мозок на роботу. Це дарує відчуття контролю. Складіть перелік звичних, рутинних справ, які ви можете робити. Якщо сил немає зовсім, примовляйте: «Я зараз іду чистити зуби», «Я збираюся застелити постіль».

Shutterstock

4. Шукайте ресурси. Спробуйте відчути своє тіло. Фізична активність, до речі, – найкраща профілактика депресії. Вповільнюйтеся, заземлюйтеся, робіть все, що потрібно саме вам саме зараз. І нехай весь світ зачекає.

5. Просіть допомоги в близьких. А надто, якщо ви не робите цього в звичайному житті. Прибирайте «великих критиків» зі свого життя. Принаймні на деякий час.

6. Шукайте прикладів, що надихають. Читайте книжки, переглядайте фільми, слухайте історії, зверніться до інтернет-ресурсів. Наш мозок влаштовано так, що він навчається і надихається, бачачи приклади навколо.

І найголовніше, пам’ятайте, що криза, як і все інше, пройде.

Поділитися: