Діджитал. Все змінюється. Нічого не змінюється

Диджитал
Про те, як не губитися в скаженому діджитальному світі і чому в ньому насправді нема нічого нового

Діджитал (digital) — це англійське слово «цифровий», що застосовується до будь-чого не аналогового. Але, вживаючи це слово у професійному побуті, ми розуміємо, що йдеться про два великих визначення. «Діджиталом» кирилицею ми називаємо:

– дисципліну про комунікації в інтернеті,

– все різноманіття технологій, які цю комунікацію роблять можливою.

Принципи

Важливо розділяти принципи та технології.

Принцип завжди є первинним, а технологія його обслуговує.

Припустімо, воєначальник стверджує, що будь-яка облога гірше битви. Це міг би бути Сунь Цзи, який розраховує ефективність облоги в імперському золоті Хань, але точно так само буде думати командувач якого-небудь об’єднаного угруповання з двома авіаносцями у Перській затоці, і його логіка буде обчислюватися в мільйонах доларів США. Перший оперує возами і лучниками. Другий — винищувачами F-16 і особовим складом морської піхоти.

Cвідомість не змінилась, змінилися технології
Cвідомість не змінилась, змінилися технології. Shutterstock

Повідомлення, які залишали жриці кохання на стінах прадавніх Помпей, працювали так само, як повідомлення на погодному сайті у сучасній Україні.

І те, й інше віщує викид омріяного дофаміну. Людська свідомість, судячи з того, що нам доступно, ґрунтовно не змінилася протягом останніх 70 тис. років. Змінився інвентар, який використовують ті, кому треба управляти чужою свідомістю — технології.

Технології

Я буквально не можу вслідкувати за змінами у сфері технологій. Тому намагаюсь оточити себе вузькими спеціалістами, для яких «бути в курсі» — це критерій виживання.

Весь прогрес у нашому діджиталі походить від боротьби та супротиву. Лишень ви порадувалися тотальному таргетингу та супер-кастомізації, Велике Журі із пристрастю допитує зблідлого Марка, який присягається з більшою повагою ставитися до приватного життя користувачів.

Ви зраділи, що окрім Google та Facebook для діджитал-медіа нічого не треба, всі антимонопольні органи світу стали ретельніше придивлятися до двох гігантів.

Ви робите банери, користувач ставить блокування реклами.

Весь прогрес в діджиталі походить від боротьби і опору
Весь прогрес в діджиталі походить від боротьби і опору. Shutterstock

Ви йдете до соціальних мереж, а користувач із них випилюється. Ви розставляєте кукі, а він ходить в інтернет у режимі «інкогніто».

Секундочку. Якщо ви не розумієте, що все це значить, знов-таки доведеться гуглити або наймати спеціалістів. Це є змінна. Але є і непохитна постійна — треба дотримуватися людської натури. А вона все та ж, що й у кам’яному віці.

Люди

Від часів палеоліту ми любимо красиві картинки. Від часів Гільгамеша нас захоплюють дивовижні історії.

Ми завжди вірили неймовірним обіцянкам, що віщували щастя, довге життя, любов рідних та добре здоров’я.

Усі ці речі завжди були і будуть фундаментом комунікації, котрий, начебто, не має змінитися ніколи. Аби працювати із цим, не треба «йти в діджитал». Хіба він існує у якійсь паралельній реальності?

Людина не знаходиться окремо «онлайн» і окремо «офлайн». Дійсно, колись діджитал-пісочниця насправді так вважала. Ще 10 років тому ми ловили «інтернет-користувачів», які були молодшими, багатшими та технологічнішими за решту українців.

Покладайтеся на власний здоровий глузд
Покладайтеся на власний здоровий глузд. Shutterstock

Тепер ми просто розмовляємо із більшістю платоспроможних споживачів, які вже всі користуються інтернетом, та використовуємо різний медіа-інвентар залежно від шляху споживача до покупки і від тачпойнтів на цьому шляху.

У нас копірайтер працює поруч із кодером, тому що важко уявити, як ще можна досягти нормальної пошукової оптимізації. Арт-директор, як і 25 років тому, знімає ролики, але розміщуємо ми їх у соціальних мережах та — інноваційно! — називаємо їх контентом.

Ось мої поради. Залиште зміни спеціалістам, а окремо найміть тих, хто їх інтегрує. Спирайтесь на власний здоровий глузд, ви ж теж людина. Ви все знаєте. Тому що ніщо не помінялося.

Поділитися: