Дешево і практично: «МВА в домашніх умовах» Джоша Кауфмана

608
under35.me
Здоровий глузд, чужий досвід, трохи теорії та психології – цього майже достатньо, щоб стати непоганим бізнесменом

Диплом МВА (Master of Business Administration, магістр ділового адміністрування) багато хто вважає дуже важливим атрибутом успішного підприємця або керівника. Але Джош Кауфман у своїй книзі «МВА в домашніх умовах. Шпаргалки бізнес-практика» (український переклад в 2018 році випустило видавництво «Наш Формат») на перших 40 сторінках доводить: немає сенсу витрачати два роки життя і $125 тис. для отримання «корочки» в бізнес-школі: чиста поточна вартість цієї інвестиції негативна, кореляція між наявністю диплома МВА і кар’єрними успіхами відсутня, а в навчальних планах «дуже мало того, що знадобиться в реальному світі».

Зауважимо, підзаголовок книги більш правдивий, ніж заголовок. Принаймні в українській версії (в оригіналі – Personal MBA. Master the Art of Business). Книга не зможе замінити повноцінну бізнес-освіту: в тексті немає нічого про макроекономіку, про роботу банків або, скажімо, про міжнародну торгівлю. Та й потрібні зв’язки текст налагодити не допоможе. Але ось шпаргалки хороші. «Мета книги – якомога швидше і ефективніше навчити вас основ бізнес-практики», проголошує автор на початку. Він обіцяє розповісти про три головні речі: як влаштований бізнес, як влаштовані люди і як влаштовані системи – і слово тримає.

Поради з книги «Сам собі МВА» Джека Велча та Сьюзі Велч

Важливі дрібниці

Найкраще в книзі «МВА в домашніх умовах» – розсипані по тексту приклади та поради, начебто очевидні, але ж саме про очевидне зазвичай і забувають.

Наприклад, автор на пальцях пояснює різницю між ефективним і неефективним маркетинговим повідомленням: «Потенційні покупці не можуть читати ваші думки. Якщо ви хочете, щоб вони зробили наступний крок, то повинні точно сказати, як саме».

Покупець прийде до вас, якщо знатиме дорогу
Покупець прийде до вас, якщо знатиме дорогу. pxhere.com

Тому придорожній рекламний щит «Гамбургери Тоні – найкращі» – поганий. А «Поверніть направо і спробуйте найкращі в місті бургери» – хороший.

Інший приклад – з особистого досвіду автора і з серії «як не треба». У відділі побутової хімії Procter & Gamble розробили засіб, що відштовхує бруд. У продаж він не пішов. Не тому, що був поганим – просто люди не бачили, «що щось відбувається». Їм, по суті, пропонували «побачити відсутнє», тобто оцінити той факт, що бруду немає. До речі, з тієї ж причини «невміння бачити відсутнє» в компаніях часто не розуміють, наскільки хорошим є той чи інший керівник: поки він не піде з посади, здається, що все відбувається саме собою.

Не всі теорії однаково корисні

Існує безліч способів і практик для поліпшення життя і бізнесу. Кауфман препарує багато з них. Наприклад, тайм-менеджмент. По-перше, назва неправильна: управляти часом не вийде – що не роби, а він іде. По-друге, метод базується на припущенні, що всі години однакові, а це не так: протягом дня людина відчуває спади й підйоми, тож варто вивчати власні ритми – і під них вже підлаштовувати завдання.

Причому ні в якому разі не змішувати адміністративні і творчі завдання

Критикує автор і теорію чистої поточної вартості, і теорію ціноутворення активів: мовляв, вони не враховують невизначеності. Тому, наполягає Кауфман, краще складати плани, але не дуже до них прив’язуватися і бути готовими реагувати на зміни. Так само як не варто занадто покладатися на автоматизацію, бо «чим вона ефективніша, тим більше вплив на неї оператора». Чому? У книзі є посилання на відповідне дослідження доктора психології з Університетського коледжу Лондона.

Класичний тайм-менеджмент працює – усе складніше
Класичний тайм-менеджмент працює – усе складніше. superfluityuk.blogspot.com

Взагалі книга Кауфмана корисна і як довідник на тему «що почитати», бо посилається він на безліч різних авторів, аж до Дейла Карнегі з його «Як здобувати друзів…» і Нассіма Талеба з його бестселером «Чорний лебідь».


І все-таки самоосвіти в сфері бізнесу на певному етапі стає недостатньо. Ось 5 ситуацій, коли точно пора вивчати MBA

Поділитися: