День колапсу Волл-стріт: «Катастрофа першого класу» Діани Б. Енрікес

169
interlochenpublicradio.org
Що призвело до Чорного понеділка і як він може відгукнутися в майбутньому

Діана Б. Енрікес – титулована фінансова журналістка, автор бестселерів про аферу Берні Медоффа Понці. У 2017 році вийшла її нова книга – «Катастрофа першого класу: що призвело до Чорного понеділка, гіршого дня в історії Волл-стріт (A First-Class Catastrophe: The Road to Black Monday, the Worst Day in Wall Street History). Автор розповідає про події 19 листопада 1987 року, коли фондовий ринок в один день втратив у процентному відношенні майже вдвічі більше, ніж під час найкрутішого спаду 1929 року. Зосередившись на важливості краху 1987-го, Енрікес написала цінний і неймовірно цікавий звіт про вирішальний дворічний період в історії Волл-стріт – коли ринки здійснили повний перехід від обслуговування окремих інвесторів до системи, в якій домінують гігантські корпорації.


Шлях ф’ючерсу

Переломним моментом у системі стала поява фінансових ф’ючерсів.

Ф’ючерси – це старий інструмент, який використовується в торгівлі товарами, такими як пшениця. У період весняної сівби фермери й оптові покупці можуть укладати контракти для фіксування цін на майбутній урожай.

Згодом почалася торгівля фінансовими ф’ючерсами в Чиказькій торговій палаті й на Чиказькій товарній біржі за допомогою цілого комплексу інструментів – процентних ставок за казначейськими облігаціями, випущених іпотечних облігацій, іноземних валют і різних фондових індексів ф’ючерсів.

Діана Б. Енрікес. Page Six

За десять років ф’ючерси посіли лідерські позиції на біржі Волл-стріт. Фундаментальний бізнес-аналіз замінила проектна математика. Впроваджувалися комп’ютери й нові технології.

У 1970-х роках два молодих професора бізнес-школи Берклі, Хейні Е. Ліленд і Марк Рубінштейн, розробили систему «портфельного страхування» – технічний метод захисту цінності великого інституційного портфеля. Вони приєдналися до Джона О’Брайєна, просунутого трейдера і досвідченого продавця, створивши компанію Leland O’Brien Rubinstein Associates (LOR).

Їхнім продуктом був набір алгоритмів, які спрацьовували під час ринкового спаду з метою зниження втрат

Коли запустили алгоритми страхування, комп’ютери могли продавати ф’ючерси з таким розрахунком, щоб встановити ціновий ліміт, а потім розвернути процес назад у міру відновлення ринків.

Чорний понеділок

Скептично налаштовані клієнти LOR запитували: що станеться, якщо ринки не ростимуть і не купуватимуть ф’ючерси за «раціональними» цінами? Фахівці компанії легко розвіювали страхи: так, на схильних до паніки ринках ціни на погашення ф’ючерсів могли бути нижчими за раціональну ціну, але дрібні трейдери незабаром дізнавалися про пропоновані угоди. Але ніхто не аналізував обсяг портфелів, захищених страхуванням.

Чорний понеділок змінив фінансову сферу. timeincapp.com

Серйозний спад міг спровокувати величезні масштаби комп’ютеризованих продажів ф’ючерсів, що перевищують можливості трейдерів.

Саме це і сталося в Чорний понеділок, 19 жовтня 1987 року. Після кількох тижнів коливання ринків потоки комп’ютерних ф’ючерсних замовлень потрапили на ринки Чикаго, пригнічуючи їхні системи і змушуючи ціни різко впасти, багато з них – узагалі практично до нуля, що означало повне знецінення ставок. Коли ціни ф’ючерсів упали, безжальні алгоритми страхування прискорили продажі.

Без висновків

Енрікес покладає провину за Чорний понеділок на неспівставність автоматизованих ринків з мізерною технологічною базою регуляторних інституцій. Однак вона перебільшує масштаби втрат, стверджуючи, що вони перевищили $3 млрд.

Коли ціни ф’ючерсів упали, безжальні алгоритми страхування прискорили продажі

Крім того, вона наводить коментар президента Рейгана на імпровізованій прес-конференції в найважчі дні кризи: «Усі бізнес-індекси зростають.

З економікою все гаразд», – який вона порівнює із самозаспокоєнням Герберта Гувера в 1930 році. Насправді Рейган мав рацію: з 1986 по 1989 рік реальний (з урахуванням інфляції) зростання економіки становило 3,5, 3,5, 4,2 і 3,7% відповідно.

Не варто в усьому покладатися на бездушні алгоритми. investmentu.com

І все ж книга Енрікес – дуже інтелектуальний і проникливий аналіз важливої переломної віхи у сфері сучасних фінансів. Вона абсолютно має рацію в тому, що криза 2007-2008 років була результатом ринкових пертурбацій 1980-х. На жаль, на це мало хто звернув увагу.

 

Джерело: The New York Times
Поділитися: