Демократура в компанії: Віргініюс Кундротас про те, як правильно впроваджувати зміни

347
K.Fund Media
Поради декана Adizes Graduate School щодо того, як ефективно приймати рішення і чому це важливо

У бізнес-школі МІМ презентували оновлену книгу гуру менеджменту Іцхака Адізеса «Управління змінами». Видання вперше опублікували українською мовою, крім того – доповнили його новими думками та ідеями автора.

В рамках події виступив Віргініюс Кундротас – декан американської Adizes Graduate School. Він прочитав лекцію «Управління змінами 2.0. Що потрібно для ефективного управління у 21 сторіччі?». K.Fund Media законспектував головні тези спікера.

Зміни – завжди непросто. Але це нормально

У сучасному світі компанії мають навчитися адаптуватися під світ, що так швидко змінюється. Ми повинні думати про нові стратегії, про створення нових команд.

Це зовсім нелегко. Коли ми чуємо про зміни, в наших головах відразу включається лампочка: мені треба буде багато працювати, вчитися і взяти на себе більше відповідальності. Ми починаємо хвилюватися і думати про те, що краще не поспішати, саме все вирішиться. Але чекати нема як: зміни відбуваються, і у нас немає іншого виходу, окрім як реагувати на них.

K.Fund Media

Керівники мають розуміти: люди будуть гальмувати зміни і чинити опір їм – для них це великий стрес.

Різні бізнес-школи світу робили дослідження на цю тему і отримали дуже схожі результати: 39% всіх невдач програм трансформації відбуваються через опір співробітників, на другому місці (33%) – небажання менеджменту впроваджувати зміни. Потрібно управляти цією проблемою – обрати гарне рішення і втілити його в життя.

Кращий шлях – демократура

Проблеми можна зробити можливостями, якщо виробити до них правильний підхід. В першу чергу, потрібно придумати спосіб їх вирішення, і важливо робити це разом.

Неможливо діяти самостійно в світі, що постійно змінюється

Демократичний шлях ідеально підходить для формування оптимальних рішень. Тільки спільна робота в цьому випадку дасть хороший результат. Коли ж обрані рішення потрібно впроваджувати, то демократія перестає працювати – тут ефективнішою буде диктатура. Дуже важливо не міняти ці поняття місцями.

K.Fund Media

У багатьох організаціях зараз доволі автократичне управління. Всі рішення начальник приймає самостійно, а виконанням займаються співробітники.

Це неправильний шлях: підлеглі не розуміють, що відбувається, починають дискутувати на цю тему між собою, не знають, що робити. Коли диктатура застосовується під час вироблення рішень, а демократія – під час їх реалізації, то хорошого результату не буде. Адізес називає цей принцип демократура – демократія під час прийняття рішення і диктатура під час втілення цих рішень у життя.

Як подолати синдром радянського менеджера: 6 тез із виступу Іцхака Адізеса

Чотири функції успішної компанії

Менеджмент – це процес, який допомагає організації бути результативною та ефективною в короткостроковій і довгостроковій перспективі. Щоб добре керувати організацією, важливо упевнитися, що в ній працюють чотири функції менеджменту:

Виробництво результатів. Ми повинні точно знати, хто є нашими клієнтами і чого вони хочуть. Так ми зможемо забезпечити їх сьогоднішні потреби.

Адміністрування. Всі процеси задоволення потреб клієнтів мають відбуватися ефективно. Для цього важливо вибудовувати певні системи (а не кожного разу винаходити велосипед!) та робити все за чітким планом.

K.Fund Media

Підприємництво. Якщо ми хочемо бути успішними в довгостроковій перспективі, ми повинні займатися інноваціями, думати, що нового ще можна впровадити. Це досить ризиковано, тому що можна помилитися і обрати неправильне рішення. Але якщо цього не робити, ми не створимо продукти або послуги майбутнього.

Інтеграція. Якщо ми хочемо в такий мінливий час створювати нові умови, адаптувати наші процеси, переглядати потреби клієнтів, то повинні створити систему, в якій люди ефективно працюватимуть разом, допомагатимуть один одному, підніматимуть командний дух.

Ці чотири функції дуже важливі для компанії, і роль управлінця – упевнитися, що вони виконуються.

Поділитися: