Делегуй з розумом: чому важливо ділитися завданнями і як це краще зробити

689
Shutterstock
Як пояснювати підлеглим, чого ви від них хочете, і чого не варто їм доручати

Керівник не може робити все самостійно. Особливо, коли бізнес розширюється і поточні завдання ростуть. Якщо часу стає дедалі менше, а роботи – дедалі більше, то час змахнути чарівною паличкою під назвою «делегування» в бік своїх підлеглих. K.Fund Media з’ясовував, що можна доручати співробітникам, а чого не треба. І як з цьому дають раду українські бізнесмени.

Підприємець Данило Тонкопій заснував вже кілька успішних компаній. Серед його проектів – сервіс порівняння цін Best.ua (проданий в 2014 році), мобільний додаток доповненої реальності X-Rift. Зараз Данило зосередився на розвиткові служби доставки Delfast і продажеві власних електробайків. «Проблеми з делегуванням є досі, – зізнається підприємець. – Делегувати необхідно, але при цьому треба розбиратися у всіх дрібницях самому.

Ви не можете просто сказати виконробові: «Побудуй будинок», а самі – відійти в сторону і чекати, що вийде.

Треба вміти самому читати всю проектну документацію, розбиратися у всіх тонкощах і відмінностях різних марок бетону і ще в тисячі дрібниць, щоби будинок було побудовано якісно і у визначений термін», – говорить він. Головне завдання керівника – знайти людей, які у всьому розбираються краще за нього, і делегувати їм частину обов’язків, впевнений Тонкопій.

Пояснити і доручити

Керівники часто бояться делегувати повноваження з огляду на низку обставин. Думають, що підлеглі можуть не впоратися із завданнями, а відповідальність доведеться нести їм. Або ще гірше: вони можуть справлятися із завданнями настільки добре, що незабаром самі стануть босами.

Делегування дає можливість підлеглим вчитися новому
Делегування дає можливість підлеглим вчитися новому. Shutterstock

У будь-якому випадку, боятися делегувати – значить бути некомпетентним керівником, впевнена генеральна директорка агенції «Assis-HR» Анна Безай.

«Одна з головних функцій начальника – вміти розподіляти роботу. Якщо він з нею не справляється, навіщо тоді він потрібен?! – пояснює вона. – Делегування – важливий і корисний процес як для керівника, так і для підлеглих. З одного боку, воно розвантажує начальника від якихось завдань, з іншого – дає можливість підлеглим розвиватися і вчитися новому», – каже Безай.

При цьому не треба контролювати кожен крок співробітників

Достатньо періодично перевіряти, чи все йде за планом.

«Наприклад, вашому підлеглому потрібно протягом п’яти днів виконати завдання. Спочатку детально йому розкажіть, що він повинен зробити. Після, дні через два, подивіться, як завдання виконується. Якщо щось не так, підкоригуйте і підкажіть, що треба виправити. Потім, ще за два дні, напередодні дедлайну, подивіться, наскільки виконана робота. Якщо все добре, то отримуємо потрібний результат. Якщо щось іде не так, значить, потрібно шукати причину в комунікації: або ви неправильно пояснили, або людина не зрозуміла», – пояснює Безай.

Досить періодично перевіряти, чи все йде за планом
Досить періодично перевіряти, чи все йде за планом. Shutterstock

Засновник транспортної компанії «Драйв Форс» Станіслав Горбачевський в бізнесі близько п’яти років. Спершу всю роботу виконував сам, трохи пізніше з’явилися перші підлеглі. Каже, розуміння того, що частину обов’язків потрібно делегувати, було завжди.

«Мені абсолютно не складно передати частину повноважень іншим людям, адже це – запорука зростання компанії, – розповідає Горбачевський.  – Я прекрасно розумію, що добре можу зробити трансфер або продаж клієнту, але я не гумовий. До того ж, є багато речей, які мої співробітники роблять краще за мене».

Важливі завдання беріть на себе

Ділитися повноваженнями потрібно в міру. Керівник повинен чітко розуміти, що можна доручити підлеглим, а що краще зробити самому.

«Не можна делегувати те, що може привести до конфлікту всередині колективу. Наприклад, прописування завдань для кожного співробітника – це тільки управлінська робота. Якщо її буде виконувати один із підлеглих, може виникнути конфлікт інтересів. Також керівники самостійно повинні ходити на зустрічі із серйозними клієнтами, щоби особисто контролювати ситуацію», – каже Анна Безай.

Останнє правило частково сповідує відомий бізнесмен Гарік Корогодський

«Я не делегую переговори із топ-чиновниками і топ-комерсантами. Не можу собі це дозволити по грошах. Я проведу ці переговори краще не тому, що мої співробітники це не потягнуть – вони не мають такої ваги», – розповідав він під час однієї зі своїх лекцій.

Прописування завдань для кожного співробітника - тільки управлінська робота
Прописування завдань для кожного співробітника - тільки управлінська робота. Shutterstock

Підприємець Данило Тонкопій ніколи не делегує неприємних і незручних завдань. «Наприклад, вибачитися перед партнерами за те, що наша компанія зірвала замовлення. Це не повинні робити підлеглі, це завжди провина керівника», – говорить він.

Поділитися: