Deepfake: як жити в світі, де підробку не відрізнити від реальності. Частина II

974
New Line Cinema
Боротьба з фейкоробами схожа на гру в кота й мишки

Що таке deepfake і як вони створюються, K.Find Media розповів в першій частині статті. Чи можна боротися з deepfake? Спроби є.

Проект, який фінансується військовими Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), збирає провідних світових експертів у сфері цифрової експертизи. Вони розроблятимуть інструментарій, здатний автоматично «відловлювати» і викривати підроблені відео. На жаль, поки результатів немає.

Багато сайтів після  появи  фальсифікатора відео Deepfake почали активно боротися з цим явищем. Серед них платформа для створення GIF-зображень Gfycat, якій надають перевагу користувачі соціальної платформи Reddit, і навіть Pornhub, на якому, утім, ще є безліч підроблених відеороликів зі знаменитостями. Для цього використовують спеціальне програмне забезпечення. Але воно нерідко дає осічки. Часто боротьба сайтів з «фейкоробами» схожа на гру в кота й мишки. Інтернет-платформи розробляють новий спосіб виявлення небажаного контенту, а користувачі знаходять можливість обійти його.

Фейк не кліпає

Дослідники з Університету в Олбані запропонували свій метод розпізнавання фейкових відеороликів. Вони об’єднали дві нейронні мережі для того, щоб ефективніше розпізнавати синтезовані обличчя. Вони звернули увагу на елементи, які зазвичай не беруть до уваги: ​​спонтанні і мимовільні фізіологічні дії, такі як дихання, пульс і рух очей. Як з’ясувалося, фейкові  обличчя практично не кліпають.

Артем Зелений

CEO агентства цифрового маркетингу GreenPR Ukraine

Якщо фейк про вас вже з’явився, потрібно зробити три кроки:

Превентивний. Сформуйте свій образ: Вікіпедія, блог, Твіттер. Ви змушені залишати інформаційний слід.

Реактивний. Якщо цей фейк вас не смішить – спростовуйте. Є можливість донести інформацію до ЗМІ – користуйтеся. Але будьте обережні, часто ігри в спростування фейків тягнуть за собою чималі бюджети, а в Україні існує ціла індустрія чорного піару.

Активно формувати власну інформаційну повістку. Забийте на те, що про вас говорять «фейконавти», доносьте те, що для вас є важливим.

Важливо пам’ятати, що фейк – це гілка в темряві, яка ввижається змією, а у нашого суспільства, до того ж, пам’ять як у рибки. Від фейка не треба відмиватися – він як бруд: висохне і сам «відпаде».


Автори дослідження відзначають, що в середньому люди блимають 17 разів на хвилину, до 26 разів під час розмови, 4,5 рази – під час читання. Дослідники додають, що ці відмінності заслуговують на увагу: «оскільки багато хто з політиків, вірогідно, читають, коли їх знімають». Коли спікер на відео не кліпає взагалі, легко визначити, що кадри – фейк.

Чому фейки не кліпають? Більшість матеріалів, що подаються в нейронні мережі, не включають фотографії з закритими очима, оскільки в мережі зазвичай не викладають такі знімки.

Наталія Дадівєріна

Наталія Дадівєріна

CEO PR агентства PLEON Talan

Перша порада тим, хто може стати фігурантом фейкових новин – працюйте над здатністю спокійної і зваженої реакції. Не дайте себе вивести зі стану психологічної рівноваги, інакше станете ще уразливішими і тільки привернете увагу додаткової аудиторії. Завжди зважте, чи варто взагалі реагувати на фейк. Можливо, джерело не варте того, щоб додавати йому вагомості вашою увагою.

Друга порада – готуйтеся заздалегідь, навіть якщо це з вами не трапиться: майте коло перевірених людей / експертних організацій, які будуть готові в крайньому випадку встати на ваш захист і висловити аргументовану позицію, яка тією чи іншою мірою буде спростовувати фейк.

Третя порада – будьте головним джерелом новин про себе ще до появи фейків, прозоро і відкрито висловлюйте позицію щодо основних принципів вашої діяльності та цінностей, якими послуговуєтесь в житті та бізнесі.


Сергій Дідковський

Сергій Дідковський

PR-стратег міжнародної рекламної мережі Adwise.Agency

Універсального способу боротьби не існує. Якщо фейк з’явився, то це комусь потрібно. Звідси виникає головна задача – визначити, кому вигідно запустити проти вас фейкову новину або відео. Про ворога потрібно знати все, щоб використовувати в зворотній реакції асинхронні дії. Найдієвіший спосіб – перемкнути його з процесу впливу на вас на процес захисту себе. Грубо кажучи – слід запустити аналогічну кампанію, але на іншу тему, на його адресу. Якщо противник вам закидає банкрутство компанії, наприклад, влаштуйте біля його офісу мітинг з обвинуваченням противника в корупції.

Якщо визначити противника не вдалося, то можна почекати і не реагувати або висміяти атаку. Висміювання, доведення атаки до абсурду – часто найкращий спосіб захисту. Головне – не діяти синхронно і не виправдовуватися.

Не потрібно бути нейромережею, щоб зробити фейк-відео. Спочатку ви знімаєте ролик з акторами, а потім на комп’ютері додаєте акторам потрібні вам обличчя. Голос також можна змінити. Майбутнє з фантастичних фільмів вже тут. Не можна запобігти появі фейкових відео, що спрямовані проти вас. Це аксіома.
До України це вже дійшло, але професійна етика не дозволяє мені вказувати на ролики, що створені за допомогою комп’ютера. Таких роликів уже десятки. І деякі з них дуже ефективні.

Постраждати може  будь-яка сфера, в якій є гроші та влада: фінансова, політична, IT, шоу-бізнес, харчові продукти, автомобілебудування. Готуватися потрібно, але поки незрозуміло як.

Розробники з Adobe і Мерілендського університету створюють нейромережу, яка буде визначати наявність маніпуляцій на фото. Вона досліджує фотографію і знаходить в ній ознаки «фотошопу». Наступний крок – створення програми, яка визначає фейки на відео. Фактично, починається велика битва алгоритмів та нейромереж. Хто з них переможе – творці чи викривачі фейків – поки ніхто не знає.

Поділитися: