Де живуть ідеї: уроки з книги «Момент еврики». Частина ІІ

246
Shutterstock
Щоб забезпечити простір для неординарних ідей, вчасно робіть паузу, удосталь спіть і мрійте

Якщо ви загрузли у розв’язанні якоїсь проблеми, цілком можливо, що ви не можете змістити свою увагу з очевидної, але даремної у цій ситуації лінії мислення, йдеться у книзі «Момент еврики: ага-реакції, творчий інсайт і мозок» (The Eureka Factor: Aha Moments, Creative Insight, and the Brain, 2015). Після того як ви дійшли до цього стану, потрібно взяти перерву, щоб «очистити свою ментальну палітру», радять автори книги – професори психології та провідні експерти з питань творчого пізнання Джон Куніос та Марк Біман.

У першій частині статті ми розповіли про різницю між аналітиками та інсайтерами. У цій – зосередимося на тому, що потрібно і першим, і другим, щоб на думку частіше спадало щось нетипове й оригінальне.


1

Іноді не завадить «пригасити освітлення»

За своєю природою люди – візуальні істоти. Значна частина мозку відповідає за процеси візуального пізнання. Тож зорове сприйняття часто домінує над усіма іншими і затіняє їх, стверджують Куніос та Біман. Це не означає, що зір має бути повністю відключеним, однак усунення «блиску» довколишнього світу – один із важливих факторів появи інсайту.

2

Змінюється середовище – змінюється наше сприйняття

Наші спогади пов’язані з контекстами, в яких ми переживали певні ситуації.

Нам буде простіше згадати засвоєну раніше інформацію, відтворивши відповідний контекст

Саме тому ми інколи не можемо пригадати ім’я людини, яку випадково зустріли на вулиці (когнітивні психологи називають це «феноменом м’ясника в автобусі»).

3

Часом інсайти приходять, коли ми відволікаємося

Але під час цієї перерви потрібно залишатися відкритим до різноманітних стимулів та навколишнього середовища. Так, приміром, у 1943 році американський інженер Річард Джеймс намагався стабілізувати чутливі пристрої корабля, на якому працював, за допомогою пружинок, що слугували амортизаторами.

Пружинка Slinky. Irecommend

Одна з них зненацька відскочила і пострибала кімнатою, немов жива істота. У цей момент Джеймс уявив, що з цього могла б вийти потішна іграшка. Через кілька років з’явилася Slinky.

4

Хороший настрій може стати каталізатором винахідливості

«Складається враження, що щасливий розум прагне бродити лісом, натомість стривожений воліє сховатися в дереві», – пишуть автори. Це доводить досвід Джерома Шварца – співзасновника компанії Symbol Technologies (у 2007 році її за $3,9 млрд викупила Motorola), на рахунку якого понад дві сотні патентів. У 1980 році, коли він бавився зі своїми дітьми лазерною указкою, у нього в голові зародилася ідея портативного лазерного сканера для зчитування штрих-кодів. За його словами, найкраще з того, що він коли-небудь вигадав, прийшло до нього, коли він розважав своїх малюків.

5

Про всяк випадок тримайте записник коло ліжка

Одного ранку 1964 року Пол Маккартні вистрибнув із ліжка, сів за піаніно і написав те, що стало мелодією для однієї з найвидатніших поп-пісень ХХ століття – Yesterday. Музикант розповідав, що та прийшла до нього уві сні повністю готовою. Куніос та Біман зазначають, що є чимало переконливих прикладів прояву творчих здібностей, пов’язаних зі сном, утім, прямих наукових свідчень наразі ще бракує.

Кажуть, геніальні ідеї можуть прийти уві сні. Shutterstock

Однак результати поодиноких досліджень дають підстави припускати, що сон висуває на передній план віддалені асоціації, заховані глибоко в пам’яті.

Поділитися: