Дай мільйон: як правильно говорити з начальником про підвищення зарплатні

323
youtube.com
Як пояснити керівникові, що ви бажаєте отримувати більше грошей

Після року роботи менеджером з туризму Світлана Потапова (прізвище змінено на прохання героїні) зрозуміла, що отримує зарплатню нижче ринкової.

«Я проглянула різні сайти з пошуку роботи і побачила, що мало отримую. Записалась на прийом до директора і попросила його підвищити мені зарплатню», – розповідає Світлана.
Їй відповіли відмовою: керівник сказав, що можливості платити більше немає і порадив шукати підробіток.

«Мені дозволили працювати неповний день за ту ж зарплатню. Я дуже засмутилася, проте подітися не було куди – почала шукати іншу роботу. Підходящих вакансій так і не знайшла, та і розпорошуватися я не люблю – краще працювати в одній компанії, але добре», – каже Потапова.
Через два місяці після невдалої «зарплатної» розмови їй почали регулярно давати премію, а потім усе ж підняли заробітну платню.

Shutterstock

Станіслав Горбачевський, власник групи компаній ФОРС, каже, що нормально реагує, коли підлеглі приходять до нього із проханням про підвищення зарплатні.

«Це адекватне питання керівникові. Мені його ставлять вкрай рідко, тому що у нас в компанії існує система фінансової мотивації: різні показники, що впливають на зарплатню. Тобто, якщо людина хоче більше грошей, я пропоную їй більше та краще працювати», – розповідає Горбачевський.
Він готовий підвищувати зарплатню підлеглим тільки в тому випадкові, якщо вони працюють ефективно та демонструють хороші результати.

Зарплатня – понад усе

Люди завжди бажають зарплатні більшої, аніж отримують. Останнім часом просять про підвищення дедалі частіше та рішучіше, і головна причина – це стрімке подорожчання життя, впевнена генеральна директорка агентства «Assis-HR» Анна Безай.

«Якщо раніше люди соромилися висловти начальству своє незадоволення зарплатнею, то тепер вони говорять про це все вільніше. Виріс ринок праці (особливо в рітейлі, логістиці та будівництві), тому люди часто не тримаються за робоче місце і у випадку відмови у підвищенні зарплатні просто звільняються», – говорить Безай.

За її спостереженнями, підвищити зарплатню частіше за все просять працівники 25-30 років.

Люди старшого віку рідко насмілюються на такий вчинок – в силу свого виховання вони краще зачекають, поки керівництво саме їх помітить та зволить винагородити

«Будь-який власник зацікавлений у тому, аби зекономити фонд оплати праці, тому навіть якщо він бачить, що вам пора підвищити зарплатню, він не може зробити цього з міркувань економії», – говорить Безай.

За інформацією центру Міжнародного кадрового порталу Head Hunter Україна, 65% українців у першу чергу очікують від своїх роботодавців гідної заробітної платні, і лише у 16% опитаних це очікування справдилося.

«Зараз на одну вакантну посаду в середньому претендує троє пошукачів. Попри існуючу конкуренцію, 70% українців не готові знижувати планку бажаної компенсації та йти на компроміс із роботодавцем у питанні зменшення зарплатні», – каже спеціаліст Head Hunter Україна Катерина Криворученко.

Shutterstock

Як домовитися

HR-спеціалісти радять підіймати питання про підвищення зарплатні лише в тому випадку, якщо для цього існують вагомі підстави. Наприклад, якщо ви почали виконувати більше обов’язків, а гроші отримуєте ті самі, або середня зарплатня на ринку праці за вашою спеціальністю вища за вашу.

«Можна, звісно, прийти і сказати, що вам важко жити і не вистачає грошей, але це навряд чи стане переконливим аргументом. Кажіть про те, як збільшився ваш обсяг роботи і апелюйте до того, що заробітна платня залишилася на тому самому рівні», – радить Анна Безай.

Говорити з керівником про підвищення зарплатні треба віч-на-віч і у доброзичливій атмосфері

«Не плануйте розмови до і після великих зборів чи перед іншими стресовими активностями, не підіймайте цього питання на ходу чи під час п’ятихвилинки між нарадами. В цій справі головне – не квапитися», – радить Катерина Криворученко.

Якщо вам відмовилися підвищити зарплатню, не поспішайте впадати у відчай. Підійдіть до керівника через деякий час із тим же проханням. Якщо він вас дійсно цінує, то зарплатню підвищить.


Катерина Криворученко Cпеціаліст Head Hunter Україна

5 порад, як вести переговори про підвищення зарплатні

1. Апелюйте цифрами, тільки не пов’язуйте їх із особистими обставинами (у мене кредит, я хочу придбати машину тощо), а вказуйте на бізнес-фактори (скільки часу не було підвищення, яка середня зарплатня із цієї позиції на ринку праці, наскільки збільшилися ваші обов’язки, яку користь приніс проект, яким ви керуєте і т.д.).

2. Спитайте, що ви можете зробити зі свого боку, аби прохання задовольнили. Не сприймайте ситуацію як бінарну – так чи ні – сприймайте її як можливість укласти угоду. Можливо, вам запропонують умови, за яких зарплатня може підвищитися: опанувати нові навички, виконати велике завдання, реалізувати проект, взяти шефство і т. ін.

3. Моделюйте формат розмови до того, як вона відбудеться. Особливу увагу приділіть початку діалогу. Наскільки б це не звучало смішно, але потренуйте свою промову вдома – проговоріть вголос усе, що хочете сказати, тоді рівень хвилювання під час реальної розмови буде значно меншим.

4. Будьте готові до відмови. Якщо ви розраховуєте лише на єдиний можливий сценарій вирішення проблеми, то можете неадекватно повести себе, якщо розвиток подій буде іншим.

5. Не варто говорити про підвищення зарплатні, якщо ви плануєте йти з компанії.

 


Скільки платити працівникам, щоби мотивувати їх добре працювати, читайте у матеріалі «Гроші не пахнуть»

Поділитися: