Читай по-новому: чи стане популярною електронна книга в Україні

396
pezsapo.com
4 головні тези з дискусії «Інновації у читанні книжок: перспективи е-буків в Україні»

Інновації змінюють книговидавничий бізнес. Протягом останніх 10 років електронні книжки заполоняють світ. Натомість, в Україні навіть не ведеться статистика продажу е-буків. У рамках фестивалю «Книжковий Арсенал» пройшла дискусія, де CEO видавництва «Наш Формат» Антон Мартинов, власник видавництва «К.І.С» Юрій Марченко, власниця інтернет-магазину Booxters Інна Кузьмич та віце-президент Київської школи економіки Інна Совсун обговорили майбутнє електронної книги у нашій країні.

K.Fund Media обрав чотири найцікавіші тези з дискусії.

Світові тенденції

Лідер на світовому ринку електронних книжок – США. За даними учасників дискусії, там е-буки займають більше 30% від загальних продажів. Європейські показники значно гірші. Наприклад, у Німеччині – це лише 5%, у Франції – близько 6%. Причина такої ситуації – у консервативності європейського читача. Втім, у країні прихильників традицій, Великобританії, у 2016 році частка е-буків на ринку складала майже 25%.

Дослідження виявили, що поширення електронної книги прямо пов’язане з регулюванням цін

У Німеччині та Франції ціни на книги встановлюють лише видавництва, і їхня монополія підтримується законодавством. Це, у свою чергу, не дозволяє знижувати ціни на е-буки, і вони програють конкуренцію своїм паперовим аналогам. В Україні вартість е-бука в середньому складає від 40% до 60% вартості звичної книги.

Інна Совсун Віце-президент Київської школи економіки

Регулювати ціни на книги – чи паперові, чи електронні – в Україні не потрібно, адже вони і так порівняно недорогі. У нас проблема в іншому. Для початку держава повинна сприяти промоції читання. Якщо люди будуть більше читати – частка електронних книг на ринку теж буде рости.


Е-буки в Україні

Україна – перспективний ринок для будь-яких інновацій в інформаційних технологіях. За останніми даними, майже третина українців позитивно налаштована щодо користування інноваційними цифровими сервісами – у тому числі і електронними книгами. Наприклад, у Західній Європі цей показник не більше 12%. Для активного розвитку ринку е-буків в нашій країні у першу чергу потрібні зручні сервіси для їх купівлі, впевнені власники книгарень та видавці.

Інна Кузьмич Власниця інтернет-магазину Booxters

Купівлю електронної книгу потрібно зробити зручною. Якщо людина бачить, що е-бук можна придбати лише за два кліки – це її зацікавить. Зручність та широкий асортимент легальної цифрової книги – найдієвіша зброя проти піратського контенту.


Інноваційна освіта

Майбутнє е-буків тісно пов’язане з підручниками для школярів та студентів. Втім, електронний підручник – це не просто pdf-версія паперової книги. В Китаї вже сьогодні користуються  електронними підручниками, які наочно можуть показати, наприклад, рух молекул. Також у такому підручнику можна одразу зробити самостійну роботу або ж переглянути відео різноманітних дослідів.

У багатьох країнах думають, що найголовніше – це придбати ґаджети для е-буків. Втім, найважливішим питанням залишається якісний навчальний контент.

Юрій Марченко Власник видавництва «К.І.С»

Як на мене, підручник для школи – достатньо зарегульована історія. Щоб це зробити, потрібні сотні дозволів. Тому я б почав експериментувати з навчальною літературою для дорослих. Потрібно зробити кілька успішних мультимедійних проектів з бізнес-літературою. У підсумку це дасть поштовх для розвитку ринку е-буків.


Боротьба з піратами

Будь-яку книгу можна знайти на піратських сайтах. Це світова проблема, з якою борються різноманітними методами. Найуспішніший – це продаж доступу до читання. Тобто, покупець отримує можливість читати придбану книгу як офлайн, так і онлайн. Але сам файл книги не завантажується на ґаджет. На противагу, в Україні покупець отримує саме файл з книгою і часто ділиться нею через електронну пошту. За інформацією українських книговидавців, 50% піратського розповсюдження відбувається саме за таким сценарієм.

Антон Мартинов CEO видавництва «Наш Формат»

У нашій країні «піратять» не від хорошого життя, а через низьку купівельну спроможність. Ми часто замислюємось про своєрідну співпрацю з «сірим» ринком. Наприклад, даємо тому чи іншому сайту прев’ю своєї книги, 50 сторінок, а далі просимо розмістити посилання, де її можна придбати повністю. В сьогоднішніх реаліях доводиться вигадувати різноманітні варіанти монетизації.


Поділитися: