Чим загрожує спрощення процедури купівлі акцій закордонних компаній

Покупка акций
9 тез управляючого директора інвестиційної групи «УНІВЕР» Олексія Сухорукова

Держава спростила процедуру купівлі акцій зарубіжних компаній. Зміни вигідні для професійних посередників – брокерів та дилерів, пише управляючий директор інвестиційної групи «УНІВЕР» Олексій Сухоруков в своїй колонці на сайті K750.

1. Раніше, щоби обертатися на внутрішньому українському ринкові, іноземний емітент повинен був звернутися до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку України за дозволом, який міг отримати тільки емітент з активами в Україні. Із 2012 року такий дозвіл отримали лише два емітенти – агрохолдинг Миронівський хлібопродукт (MHP) та компанія Ukrproduct (обидва мають лістинг на Лондонській фондовій біржі, а з 2015 року – на «Українській біржі»).

2. Для того, щоби купити іноземні папери на «Українській біржі», ніяких валютних ліцензій не потрібно, але бюрократичні обмеження робили дуже дорогими і повільними операції із заведення таких паперів в Україні. При цьому можливість арбітражу між цінами на «домашній» біржі та цінами, які складалися на українському ринку, практично виключалася.

3. Саме через такі складнощі особливої ​​ліквідності торгів іноземними акціями в Україні не було, а інші емітенти з активами в Україні (Astarta, FerrExpo або Kernel), що не заводили акцій в країну.

4. 6 лютого 2018 року вимогу мати активи в Україні було знято, а заявником на допуск до обігу в країні іноземних цінних паперів тепер може бути і Національний депозитарій України (НДУ).

5. Раніше компаніям на зразок Google або Apple не можна було отримати дозвіл на обіг своїх акцій в Україні, тепер НДУ може отримати такий дозвіл без емітента.

6. Тепер іноземні цінні папери можуть здійснювати обіг не тільки на біржі, а й на позабіржовому ринку. Істотно скорочено список документів, що подаються до НКЦПФР для отримання дозволу: не потрібно підтверджувати можливість завести в Україну конкретну кількість цінних паперів, значить, дозвіл можна отримати на весь випуск, а не на окремий пакет цінних паперів.

7. Доступ до обігу в Україні як і раніше можуть отримати тільки цінні папери з лістингом на фондових біржах Євросоюзу, на London Stock Exchange, New York Stock Exchange або на біржах, що входять в групу Nasdaq або Hong Kong Exchanges and Clearing.

8. Зміни стосуються виключно цінних паперів, які заведені в НДУ і здійснюють обіг в межах української депозитарної системи та не мають стосунку до обмежень для українських резидентів на інвестиції за кордон.

Обмеження на покупку резидентами іноземних паперів за кордоном не змінилися

9. Для звичайного приватного інвестора сьогодні немає ніякого сенсу займатися заведенням іноземних паперів до України, тому що НБУ бере платню за їх зберігання, а багато іноземних брокери – ні. Але нинішні зміни вигідні професійним посередникам – брокерам та дилерам, які зможуть заробити на продажеві іноземних паперів українцям без валютних ліцензій.

Поділитися: