Що читає Емма Уотсон: 5 книг від актриси й активістки

942
cdn.highdefdigest.com
Про мудрість і хоробрість жінок з нелегкою долею

«І чоловіки, і жінки мають бути вільними у прояві як чутливості, так і сили», – сказала Емма Вотсон під час свого виступу в ООН у вересні 2014 року. Після того як зірка серії фільмів про пригоди Гаррі Поттера оголосила про запуск кампанії на підтримку жінок HeForShe, вона стала однією з найбільш впізнаваних молодих лідерів сучасного руху за рівність статей. Серед чоловіків, які підтримали його, – екс-президент США Барак Обама і актор Метт Деймон.

Також як і зіграні нею Герміона Грейнджер і Красуня, Вотсон обожнює читати. Настільки сильно, що в 2016 році вирішила зробити річну перерву в своїй вельми прибутковій акторській діяльності, щоб присвятити час самоосвіті та фемінізму. Вона також заснувала щомісячний Goodreads book club, де протягом 2016-го ділилася своїм враженнями від цієї затії, і приєдналася до армії «книжкових фей», що залишають в метро свої улюблені книги. До кожної з них вона додавала написану нею власноруч записку.

Емма Вотсон ховає щось цікавеньке в лондонській підземці

«Мама і я. І мама», Майя Енджелоу

Mom & Me & Mom, 2013

Американська мемуаристика і поетеса Майя Енджелоу була активною учасницею руху за громадянські права, працювала разом з Мартіном Лютером Кінгом і Малколмом Іксом. Вона авторка семи автобіографій. Їй справді було про що розповісти. Перш ніж зайнятися літературою, вона працювала в шоу-бізнесі, секс-індустрії, а також побувала як журналіст у Єгипті й Гані під час деколонізації Африки. «Мама і я. І мама» – остання робота письменниці, опублікована за рік до її смерті. У ній вона розповідає про свої складні стосунки з матір’ю.

Е.В.: «Ми дізнаємося не лише про те, якою була її роль в еволюції Енджелоу як чорної жінки, а й про її роль у становленні феміністських поглядів дочки, почуття незалежності і самосвідомості – всього, що сформувало унікальний світогляд майбутньої авторки і те, як вона відображала його на сторінках своїх книг».


«Півнеба: як перетворити гноблення на можливість для жінок у всьому світі», Шеріл ВуДунн і Ніколас Крістоф

Half the Sky: Turning Oppression into Opportunity for Women Worldwide 2009

Назва пов’язана зі слівами Мао Цзедуна, який колись сказав, що «жінки утримують половину неба». Багато з них потребують допомоги. За останні півстоліття було вбито більше дівчаток лише тому, що вони дівчатка, ніж чоловіків через війни ХХ століття. Про це та інші страхітливі свідчення гендероциду розповідають у своїй книзі Пулітцерівські лауреати 1990 року подружжя Шеріл ВуДунн і Ніколас Крістоф. Вони переконані, що через кілька десятиліть наші нащадки озиратимуться на наш час і дивуватимуться: як у цивілізованому світі ХХI століття мирилися із секс-торгівлею, більшою за своїми масштабами за трансатлантичну работоргівлю XIX століття? Як відсутність інвестицій в підтримку здоров’я матерів призводила до того, що кожен рік близько 500 тисяч жінок помирали під час пологів?

Е.В.: «Ця книга допомагає зрозуміти, як реалізація потенціалу жінок в усьому світі допоможе змінити його на краще і сприятиме економічному процвітанню».


«Ті, що біжать з вовками: міф та історії про архетип Дикої Жінки», Кларисса Пінкола Естес

Women Who Run With the Wolves: Myths and Stories of the Wild Woman Archetype, 1996

Ця книга психоаналітика і фахівця з посттравматичних розладів Кларисси Пінколи Естес була в списку бестселерів New York Times більше ніж два з половиною роки. Вона про те, що в кожній живе Дика Жінка – могутня сила, сповнена добрих інстинктів і пристрасної креативності. На жаль, вона зараз під загрозою зникнення, вважає Естес, через невпевненість жінок у собі. Життєдайну силу, за її словами, можна відродити за допомогою так званих духовних археологічних розкопок у руїнах жіночої свідомості. Посилаючись на міфи різних народів світу і фольклор, Естес хоче допомогти жінкам бути собою і шанувати свою внутрішню Дику Жінку: «Головний спосіб налагодити зв’язок зі своїм єством – запитати себе, чого ти справді хочеш. Це очищення зерен від полови».

Е.В.: «Ідеї Естес давні й абсолютно новаторські водночас. Вона вказує на історії, наші споконвічні наративи як шлях до зближення з Дикої Жінкою, яка є в кожній з нас, але зв’язок з якою ми втратили».


«Усе про кохання: нове бачення», белл хукс*

All About Love: New Visions (Love Trilogy), 1999

У цій книзі американська письменниця і активна учасниця феміністичного руху белл хукс (справжнє ім’я Глорія Джин Воткінс) пояснює, що ж насправді означає давати і отримувати кохання і як розуміння цього виникає в дитинстві, яким є зв’язок між коханням і втратою і чому романтичне кохання – це не обов’язково найголовніше в житті. Вона також пропонує переосмислити любов до самих себе – але без нарцисизму, – що сповнить спокоєм і чуттєвістю наше повсякденя. Коли любиш, не варто розраховувати на безпеку, бо в коханні ми завжди ризикуємо втратити, відчути біль і діяти під впливом сил, що перебувають поза нашим контролем, пише белл хукс.

Е.В.: «Як сказала Майя Енджелоу, все, що пропонує нам белл хукс, – це подія, у ній так багато всього, що вона може дати».

* Чому белл хукс з малої? Вона каже, що головне – «зміст її книг, а не те, ким вона є».


«Персеполіс», Марджан Сатрапі

Persepolis, 2004

Ця автобіографічна чорно-біла книга-комікс – захоплива історія іранської дівчинки з інтелігентної родини з лівими поглядами. Вона стала свідком падіння шаха, перемоги ісламської революції і війни з Іраком, про які оповідає дуже жваво, з дитячою безпосередністю. Перша частина закінчується тим, що батьки відправляють її на навчання до Австрії. Друга частина – про життя Сатрапі вже в Європі. Як наголосила авторка, вона хотіла, щоб її родина та іранська нація не асоціювалися у світу лише з купкою екстремістів. Вона нагадує про своїх співвітчизників, які захищали свободу і померли у в’язницях, про жертв репресій, а також про тих, хто змушений був покинути дім і поневірятися.

Е.В.: «Оскільки Іран зараз змінюється, відновлюючи відносини з більшою частиною світу, мені здається, що саме час ознайомитися з «Персеполіс». За нарочито простими, трохи химерними малюнками Сатрапі ховається серйозна і складна історія, але цей її стиль робить книгу дуже кумедною».
Книга доступна онлайн англійською мовою:


Успішні та цілеспрямовані жінки читають різну літературу. Головне, що вона надихає їх на особистісні та професійні звершення.

Наприклад, стати поліпшеною версією себе допоможуть 5 книг від Меґан Маркл – новоспеченої герцогині Кембриджської. А 5 книг від Аріанни Гаффінгтон, співзасновниці The Huffington Post, навчать насолоджуватися перемогами і виносити уроки з поразок.

Поділитися: