«Чорне дзеркало» в дії: 4 сюжети з серіалу, які стають реальністю

881
Black GirlNerds
Чому майбутнє, показане в сюжеті, не так вже й далеко

«Чорне дзеркало» – один із найпопулярніших серіалів сучасності. Це саркастична антологія про вплив інформаційних технологій на людей. Кожен епізод – нова історія, не пов’язана ані сюжетом, ані акторами. Єдине, що їх об’єднує, – теми майбутнього, дуже співзвучні з сьогоденням.

K.Fund Media виділив чотири серії «Чорного дзеркала», які найбільше перегукуються з реальністю.

1

Персональні рейтинги

У серіалі. Сюжет першої серії третього сезону («Під укіс») розповідає про світ майбутнього, де все вирішують особисті онлайн-рейтинги. Кожна людина з допомогою персонального смартфона виставляє оцінки оточуючим: не сподобалося обслуговування в ресторані – двійка офіціантові, подруга зробила приємний сюрприз – заслуговує найвищого балу.

Максимальний рівень – п’ятірка, і всі прагнуть до нього дорости. «Відмінники» отримують найкращу роботу, живуть в престижних районах і вважаються елітою суспільства.

Netflix.com
Netflix.com

В реальності. Китай уже впроваджує подібну систему соціального рейтингу – Social Credit System. Планується, що вона буде визначати позицію кожного жителя країни, відстежуючи його соціальну поведінку: чи вчасно він сплачує рахунки, як витрачає гроші і спілкується з іншими людьми. Публічні рейтинги будуть перебувати у відкритому доступі і формувати «соціальну думку» про кожну людину.


2

Ідеальна сумісність

У серіалі. Серія «Повісь ді-джея» (четвертий сезон) присвячена спеціальній кишеньковій системі для знайомств. Технологія підбирає партнерів, дає їм на стосунки певну кількість часу і збирає всю інформацію про цей союз: реакції на різні ситуації, сумісність характерів, інше. Після того за наказом системи пари розходяться й сходяться з іншими партнерами. Так триває до тих пір, поки людина не знайде свого ідеально сумісного супутника життя.

Netflix.com
Netflix.com

В реальності. Американські стартапери вигадали застосунок Pheramor, який підбирає пари на основі ДНК. З допомогою спеціального набору користувачі повинні відправляти мазок зі щоки команді вчених, а ті, в свою чергу, визначать сексуально сумісних людей. Також застосунок аналізує акаунти користувачів в соцмережах і вибудовує персональний алгоритм уподобань кожної людини.


3

Запам’ятати все

У серіалі. Третя серія першого сезону («Історія твого життя») описує таку картину майбутнього, де в голову кожної людини вмонтовано чіп, який записує все, що відбувається з цією людиною. За допомогою спеціального пульта можна переглядати різні періоди свого життя. Наприклад, прийшов додому після співбесіди, вивів на плазму спогади і оцінив з боку свої шанси отримати роботу. З одного боку – дуже зручно, з іншого – твоє життя можуть переглянути інші люди, які отримали доступ до пульту.

Netflix.com
Netflix.com

В реальності. Google представив мініатюрну камеру Clips з штучним інтелектом, яка сама вирішує, що і коли фотографувати. Це маленький пристрій, його можна розмістити в кімнаті або повісити на одяг. Він розпізнає обличчя людей і, коли вважатиме за потрібне, робить кадри «на пам’ять». Так, це виглядає не так страхітливо, як серіальний сюжет, але, тим не менш, така камера – серйозний крок до порушення приватного життя людини.

Розвивають технології в цьому напрямку й інші компанії. Наприклад, Snapchat випустила розумні окуляри з вбудованою відеокамерою. Вони дозволяють записувати 10-секундні відео і відразу ж ділитися ними в інтернеті.


4

Життя після смерті

У серіалі. У першій серії другого сезону («Я скоро повернуся») розповідається про застосунок, який, зібравши дані з соцмереж, може створити чат-бота померлої людини. Більш того, така технологія здатна сконструювати робота з його зовнішністю, звичками і голосом. У серіалі цей процес показано на прикладі молодої дівчини, чоловік якої загинув у автокатастрофі. Щоправда, отримавши точну копію свого чоловіка, вона так і не змогла повноцінно з ним жити – аж надто правильним був робот, таким, як її чоловік в соцмережах.

Netflix.com
Netflix.com

В реальності. Кілька стартапів уже працюють над технологіями зберігання особистості в digital-формі. Наприклад, компанія Eter9 планує зробити соціальну мережу на базі ШІ, яка протягом життя користувача буде його вивчати, а після створить його віртуальний дублікат. Стартапери сподіваються, що цифрова копія людини навічно залишиться «жити» і навіть зможе діяти від його імені.

Поділитися: