Чарівний кінопромінь: культові фільми приносять прибуток і поза стінами кінотеатрів

180
Shutterstock
Як дорожчає життя в місцях, де проходили зйомки

Класичний приклад впливу кіно на бізнес, що безпосередньо з ним не пов’язаний – подорожчання нерухомості вдвічі в лондонському районі Ноттінґ-Гілл після виходу на екрани у 1999 році однойменного фільму. Романтична комедія про те, як кінозірка (Джулія Робертс) і власник скромної книжкової крамнички (Х’ю Грант) закохались один в одного, отримала приз глядацьких симпатій британської кіноакадемії, а касові збори фільму склали $364 млн при бюджеті $42 млн.

Звичайно, тут свою роль зіграло чергове втілення на кіноекрані міфу про те, що ніякі класові відмінності (а вони в Британії досі дуже сильні) не можуть перешкодити любові. Нагадаємо, що за дев’ять років до «Ноттінґ-Гілла» на екрани вийшла «Красуня», американська стрічка з аналогічним змістом, там вулична повія у виконанні Джулії Робертс, навпаки, знаходилась незрівнянно нижче на соціальній драбині, ніж закоханий у неї мільярдер у виконанні Річарда Гіра.

Ця кіноказка зібрала $463 млн при бюджеті в $14 млн

Але якщо сюжет «Красуні» міг трапитися я в будь-якому великому місті світу, в «Ноттінґ-Гіллі», на думку його творців, саме місце дії визначає сюжет. Доля цього району дуже цікава. Північна частина боро Кенсінгтон і Челсі, одного з найдорожчих лондонських районів, Ноттінґ-Гілл інакше як зоною ризику не вважався.

Х'ю Грант у фільмі «Ноттінг Гілл»
Х'ю Грант у фільмі «Ноттінг Гілл». Trip Point

У 1950-ті роки його активно заселяли незаможні емігранти з Карибів, які конфліктували з такими ж бідними білими корінними мешканцями. Перші расові зіткнення відбулися тут у 1958 році.

В кінці 1990-х, коли знімався фільм, расова напруга вже спала, проте встигла зіграти свою роль. Завдяки їй Ноттінґ-Гілл спочатку не торкнулася характерна для великих міст джентрифікація – коли через зростання орендної плати бідне «корінне» населення змушене переселятися в менш дорогі райони, а його місце займають заможні прибульці. Ноттінґ-Гілл просто став тихим провінційним районом, селом у великому місті, яке оживає лише щосуботи, коли на Портобелло-роуд відкривається найбільший в світі, довжиною в дві милі, блошиний ринок.

Образ на кіноекрані був настільки переконливим, що заможні люди кинулися купувати там нерухомість

В решту днів Ноттінґ-Гілл залишається, якщо вірити фільму, провінцією. Причому на відміну, наприклад, від нью-йоркського Брукліна середини минулого століття – провінцією безпечною.

На кіноекрані це показано дуже наочно – натовпи мешканців району, що дозвільно прогулюються Ноттінґ-Гіллом, діти, що безтурботно грають на вулицях, патріархальна атмосфера села, де всі знають всіх і тому не чекають на несподіванки. Наскільки це відповідало в 1999 році дійсності, судити важко. Але образ на кіноекрані був створений настільки переконливо, що заможні люди, спраглі до тихого домашнього затишку, кинулися купувати або орендувати в Ноттінґ-Гіллі нерухомість. В результаті, її ціна зросла вдвічі. Звичайно, тут слід зробити поправку на те, що нерухомість дорожчала (і продовжує дорожчати) у всьому Лондоні – але і на цьому загальному тлі Ноттінґ-Гілл виділявся доволі помітно. А все завдяки одному-єдиному фільмові.

Поттер перемагає Бонда

Любителям не мелодрам, а бойовиків Лондон пропонує (точніше – пропонував) екскурсію місцями зйомок фільмів про знаменитого агента 007 Джеймса Бонда. Прогулянка тривала 4 години, година понаднормової роботи гіда коштувала 20 фунтів стерлінгів, а година оренди автомобіля – 35 фунтів. Крім того, учасники екскурсії могли обговорити деталі фільмів про Бонда, аж до його костюмів, і навіть одягнутися в стилі агента 007 або інших персонажів кіноепопеї. Зараз, судячи з оголошення на сайті, екскурсії не проводяться, а в російськомовному варіанті висить самотній відгук про те, що подорож місцями шпигунської слави не сподобалася.

Місця зйомок фільмів про Гаррі Поттера дуже популярні
Місця зйомок фільмів про Гаррі Поттера дуже популярні. harrypotter.wikia.com

Як це не парадоксально прозвучить, але це, скоріше, плюс для кінотуризму як бізнесу – адже в бізнесі, як відомо, є і програші, на яких вчаться.

Перше місце у британському кінотуризмі займає відвідування місць зйомок фільмів про Гаррі Поттера. На спеціальному «Гоґвортс -експресі» можна доїхати від Оксфорда і Карлайла і назад. Насправді це просто перейменований регулярний маршрут потяга «Олтон-хол» № 5972. Ось тільки після перейменування квиток на нього став коштувати $200. Інша фірма організовує екскурсії з відвідуванням місць зйомок трилогії вже у самому Лондоні, причому за словами її співробітників, квитки часто купують цілими шкільними класами. Так що Гаррі Поттер, на відміну від Джемса Бонда, поки процвітає.

Старі замки – нові гроші

Британський серіал «Абатство Даунтон» зробив популярним розташований в британському ж Гемпширі замок Хайклер, який досі є приватним володінням графа Карнарвона. Попри те, що Хайклер – не музей і не виставковий об’єкт, а місце, де граф мешкає, він охоче приймає туристів. І, мабуть, не безкоштовно.

Страшно навіть припустити, скільки може коштувати підтримання в порядку такої будівлі, яка стала родовим гніздом Карнарвонів ще у 1679 році

Зараз 50 кімнат в ньому просто непридатні для проживання, а загальна сума ремонту Хайклера та інших історичних будівель маєтку оцінюється у 12 млн фунтів стерлінгів. Тому в замку використовуються тільки перший та другий поверхи, де і проходять екскурсії. Втім, 8-й граф Карнарвон збирається продати частину свого маєтку площею 24 кв. км під житлове будівництво, а гроші витратити на ремонт замку. Ну хіба не сюжет для ще одного серіалу?

Замок Хайклер з серіалу «Абатство Даунтон»
Замок Хайклер з серіалу «Абатство Даунтон». twintravelconcepts.com

Але і тут Гаррі Поттер переміг усіх. Розташований в Нортамберленді замок Алнвік, який на кіноекранах перетворився в Гоґвортс, завдяки ретушуванню комп’ютерною графікою, був побудований ще в 1096 році.

А після виходу трилогії в прокат до нього щорічно приїжджають 800 тисяч відвідувачів, викладаючи за візит солідні гроші. Дорослі – від 11 до 16 фунтів, діти у віці до 16 років – 7,65. Для дітлахів до 4 років – відвідування безкоштовне. Є тут і магазин сувенірів, що пропонує не менше сотні позицій, які повторюють аксесуари з трилогії. Так, наприклад, круглі окуляри, як у Поттера, коштують 4,99, Гоґвортський шарф – 9,95, а Гоґвортський светр – 55,99 фунтів.

Не забули й про інших героїв трилогії, зокрема про Герміону – адже серед юних туристів дівчаток як мінімум половина.

У другій частині нашого матеріалу ми розповімо про кінотуризм у США (мається на увазі не Голлівуд, а місця зйомок популярних фільмів), Новій Зеландії («Володар перснів», звісно) та в інших країнах.

Поділитися: