Чарівна ферма: як казкові хоббіти принесли реальні гроші сімейству новозеландських скотарів

1679
media.weibo.cn
Що робить місце кінозйомок цікавим туристичним об’єктом і скільки коштує задоволення мандрівникам

Пітер Джексон, новозеландський режисер знаменитої кінотрилогії «Володар перснів», обрав в якості місця зйомок рідну країну – і не помилився. Про Толкін-туризм зазвичай пишуть як про стихійне явище – мовляв, фанати кінотрилогії повалили дивитися місця, де вона знімалася. Але це не так, і даний туристичний феномен варто розібрати, що називається, по кісточках.

Кісточка перша: тур до Нової Зеландії – річ недешева

Авіаквиток туди з країн північної півкулі коштує від $2 тис. і вище. Готелі та харчування недорогі (можна укластися в $30-60 на добу) – але тільки в бюджетному сегменті. В цілому ж туристична індустрія країни робить акцент на заможного клієнта. Це видно вже з того, що турагенції радять планувати на тур по країні мінімум $700 на одну людину на одні тільки екскурсії. Доба в готелі обійдеться такому туристові від $100, а середній чек на одну людину в ресторані – $50-70 за обід.

Навіть в найбільш бюджетному варіанті туристична поїздка до Нової Зеландії не коштуватиме дешевше $2-3 тис. на людину, а у варіанті більш комфортному обійдеться значно дорожче. Тому фанати кінотрилогії могли просто так «повалити» в Нову Зеландію хіба що із сусідньої Австралії. У всіх інших випадках це не імпульсивна, а продумана і заздалегідь спланована поїздка, яка потребує серйозної мотивації.

У селище Хоббітон приїжджають туристи з усього світу
У селище Хоббітон приїжджають туристи з усього світу. Pinterest

Така мотивація – це вже кісточка друга – культовий статус трилогії Толкіна. Тільки на пострадянському просторі «толкіністи» сприймаються як диваки-реконструктори.

На Заході роман-епопея «Володар перснів», що вийшов у 1954 році, давно став класикою. У загальнообов’язковому культурному багажі мешканця країн Британської співдружності він займає одне з перших місць. Без цього не можна було би пояснити феноменального успіху кінотрилогії, що зібрала в кінотеатрах $2,91 млрд. І експлуатація цього статусу триває. Минулого року з’явилася інформація, що кінокомпанія Amazon Studios веде переговори про можливість зняти за «Володарем перснів» телесеріал, причому в них особисто залучений засновник онлайн-рітейлера Amazon Джефф Безос.

На Заході роман-епопея «Володар перснів» давно став класикою

Кісточка третя – незаймана природа Нової Зеландії. Так, після виходу на екрани кінотрилогії потік туристів до країни збільшився на 40%. Але і до цього за даними Statistics New Zealand у 2000 році він становив більш ніж 1,7 млн осіб.

До того ж, оскільки зйомки «Володаря перснів» відбувалися, в основному, на території природних заповідників, всі декорації, в яких проходили зйомки, за винятком селища Хоббітон, було розібрано. Так що, якби влада та мешканці країни не потурбувалися про збереження своїх природних красот, без них пояснення типу «тут знімали «Володаря перснів» таку кількість туристів не збирали би.

Так що успішний кінотуризм можливий тільки як поєднання декількох чинників. Не можна просто зняти десь в провінції навіть найбільш успішніший та видовищний фільм, а потім чекати, що туди після показу на кіноекранах автоматично повалять туристи. Потрібно, щоби у цього місця була своя цікава доекранна історія.

Ласкаво просимо до Хоббітону

Виняток із цього правила – вищезгадане селище Хоббітон. Але якраз тому, що там декорації залишилися, оскільки це не державний заповідник, а приватне володіння сімейства фермерів Александер. До кінозйомок у них на фермі було 1250 овець та 350 бичків-ангусів. Так що сімейство явно не бідувало, і рішення про те, щоби віддати свою територію під будівництво звивистих вулиць із 44 хоббітськими будинками, млину, арочного мосту та пабу «Зелений дракон» навряд чи далося їм легко. Але вони не прогадали. Особливо якщо врахувати, що після «Володаря перснів» тут знімалася і трилогія «Хоббіт».

Фантастичні орки в реальній Новій Зеландії
Фантастичні орки в реальній Новій Зеландії. studytime.hu

Оскільки замість звичайних фанерних декорацій тут все будувалося всерйоз (правда, всередину хоббітських будиночків туристів не пускають), селище стоїть майже як справжнє.

Екскурсія ним триває близько трьох годин. Яку частку з усього цього туристичного бізнесу мають троє братів Александер, двоє з яких, як і раніше, живуть в Хоббітоні, а один – в двадцяти хвилинах їзди, невідомо, але вони явно не стали біднішими порівняно із життям до зйомок.

Цікаво, що навіть серед всієї казкової атмосфери виник бізнес-конфлікт

Після завершення зйомок «Володаря перснів» фанати-толкіністи тільки дратували фермерів, а туристичні сайти радили ентузіастам надягати в поїздку важкі шкіряні черевики, оскільки існував великий ризик вляпатися в те, у що можна вляпатися на тваринницькій фермі. Брати Александер залишалися власниками землі, але власниками всіх декорацій була кіностудія. Все це створювало ґрунт для плутанини.

Однак в підсумку всі сторони домовилися, і зараз спеціально створена турфірма Ring Scenic Ltd організовує до Хоббітону екскурсії, дорослий квиток на які коштує приблизно $60, а дитячий, до 16років – $30. До 9 років відвідування безкоштовне. У вартість квитка входить трансфер з м. Матамата, звідки до Хоббітону кожних 30 хвилин ходять автобуси.

Кіно як додаткова страва

Іноді відвідування місць зйомок є лише додатковим фактором туристичних поїздок. Наприклад, каплицю Рослін в шотландському Единбурзі, де знімали «Код да Вінчі», після виходу фільму на екрани відвідують у п’ять разів більше туристів. Для особливо ініціативних екскурсантів там навіть висить табличка, яка повідомляє, що підземних ходів, показаних у фільмі, в реальності не існує.

В Йорданії в кам'яному храмі Петра знімали епізод із фільму
В Йорданії в кам'яному храмі Петра знімали епізод із фільму "Індіана Джонс". ExoGid

Туристичні агенції експлуатують кінотематіку і в Нью-Йорку. Так, майже чотиригодинна автобусна екскурсія по місцях, де у «Великому Яблуці» знімали відомі фільми і серіали, коштує на сьогоднішній день $43. При цьому вона розрахована не тільки на фанатів, яких нічого не цікавить, окрім кіно.

В екскурсію включено час для походу по магазинах та обіду в Сохо

Так само, навряд чи хтось поїде до Філадельфії тільки для того, щоби, як Роккі Бальбоа, збігти по 72 сходинках місцевого Художнього музею. Однак шанувальники кіноепопеї Сильвестра Сталлоне, опинившись в місті у своїх справах, цією можливістю скористаються. І вже напевно турист не купить квиток до Йорданії виключно заради кам’яного храму Петра, в якому знімали епізод з фільму «Індіана Джонс, або останній хрестовий похід». Або – до Камбоджі тільки для того, щоби відвідати храм Ангкор, де відбувається дія епізоду з «Лари Крофт – розкрадачки гробниць». Але те, що ці популярні туристичні об’єкти стали після вищезгаданих кінопрем’єр ще популярнішими, безперечно. І поки що цей тренд розвивається по висхідній.

Поділитися: