Cекрети ідеального управління часом: «Коли» Деніела Пінка. Частина ІІ

196
Shutterstock
На захист сучасної сієсти

Автор бестселерів «Драйв» та «Людині властиво продавати» Деніел Пінк своєю книгою «Коли: Відомі науці секрети ідеального управління часом» (When: The Scientific Secrets of Perfect Timing) започаткував цілий новий жанр літератури – when-to.

У попередній частині ми розглянули, які проміжки часу найбільше підходять для виконання різних типів завдань. У цій частині – про те, як правильно зробити паузу й повернутися після неї до роботи.

Пінк не належить до тих американців, що тріумфують з приводу скасування сієсти в Іспанії. Хоч зізнається, що донедавна вважав, що дрімати – прояв слабкості. Потім натрапив на низку досліджень, які свідчили, що короткий перепочинок є корисним і справляє на наш мозок вплив, подібний до ресурфейсера, що згладжує подряпини й відновлює наш «ментальний лід», зазначає він.


Приміром, італійські полісмени, які вдавалися до такої практики, пише автор, перед своїми денними та вечірніми змінами мали на 48% менше дорожніх пригод, ніж ті, хто не стуляв очей.

Згідно з даними дослідників з Каліфорнійського університету в Берклі, подрімавши, можна підсилити свою короткочасну пам’ять, а також асоціативну, що важливо, якщо маєте справу з великою кількістю людей і силкуєтеся пригадати їхні імена.

У Греції вчені, які уважно вивчали стан здоров’я 23 тис. громадян упродовж шести років, дійшли висновку, що охочі подрімати вдень були на 37% менш схильні померти від серцево-судинних захворювань.

Пінк каже, що попри всі ці свідчення на користь сієсти, до останнього залишався скептиком, тому що після денного сну завжди почувався розбитим. А потім зрозумів, що насправді просто дрімав не так, як треба. Ось що він радить.

1

Знайдіть свій оптимальний час для перерви

У Клініці Майо, одному із найбільших медичних дослідницьких центрів світу, рекомендують шукати його між 14 та 15 годинами, коли у більшості людей починається період спаду (детальніше про це – у попередній частині).

2

Створіть умиротворене середовище

Вимкніть сповіщення на телефоні. Маєте двері – зачиніть їх, маєте диван – скористайтеся ним.

3

Важливо не переборщити зі сном

Бо якщо спати більш ніж півгодини, виникає сонливість та інертність, після якої знадобиться якийсь час на відновлення. Перепочинок менше ніж 5 хвилин – не надто щедрий подарунок своєму організму.

Подрімати півгодинки вдень не лише не соромно, а й дуже корисно
Подрімати півгодинки вдень не лише не соромно, а й дуже корисно. Shutterstock

Але 10–20 хвилин у розслабленому горизонтальному положенні суттєво покращують увагу та розумову діяльність.

4

Варто випити чашечку кави, перш ніж прилягти

Тому що для засвоєння кофеїну потрібно якраз до 20 хвилин. «Після кількох місяців експериментів я перетворився із наклепника на прихильника денної дрімоти, з людини, що соромилася дрімати, на шанувальника цієї дивовижної комбінації улюбленого бадьорливого напою і сну, яку я називаю nappuccino (від nap – «дрімати»)».

5

Регулярний перепочинок кращий за випадковий

Знайдіть для нього місце у своєму графіку, тому що вашому проекту, скоріше за все, потрібен не героїзм хронічно невиспаної людини, а свіжа голова.

«Життя на повній потужності»: 5 важливих ідей з книги Джима Лоера і Тоні Шварца

Метод Гемінґвея

Після перерви часом непросто повертатися до роботи. Пінк пропонує придивитися до метода Ернеста Гемінґвея. Той закінчував кожен свій робочий сеанс не крапкою, а посеред речення, обриваючи абзац. Це відчуття незавершеності зберігало в його пам’яті думку, яку він почав розвивати, й слугувало імпульсом для наступного сеансу роботи.

Повернутися до роботи після перерви допоможе метод Гемінґвея
Повернутися до роботи після перерви допоможе метод Гемінґвея. Shutterstock

Тож коли проект у самому розпалі, у момент, коли чітко розумієш, яким буде наступний крок, а сили тимчасом йдуть на спад, не слід боятися взяти тайм-аут.

Поділитися: