Cекрети ідеального управління часом: «Коли» Деніела Пінка. Частина І

371
Marvel Studios
Чому не варто ходити до лікарів удень і в чому полягає парадокс натхнення

Час події не менш важливий за саму подію, утім, визначаючи слушний момент, ми надто часто покладаємося на саму лиш інтуїцію та здогадки, вважає Деніел Пінк, автор бестселерів «Драйв» та «Людині властиво продавати». За два роки він проаналізував понад півтисячі наукових досліджень, щоб розібратися, які знання мають лягти в основу високоефективного тайм-менеджменту, і розповідає про це у своїй новій книзі «Коли: відомі науці секрети ідеального управління часом» (When: The Scientific Secrets of Perfect Timing).

Учені почали досліджувати вплив циркадних (пов’язаних зі зміною дня і ночі) ритмів на діяльність мозку понад століття тому.


Тоді німецький психолог Герман Еббінгауз провів серію експериментів, які показували, що люди в середньому краще запам’ятовували беззмістовні рядки зранку, ніж увечері. З тих пір у результаті численних експериментів та спостережень дослідники цієї сфери дійшли таких висновків.

По-перше, наші когнітивні можливості змінюються протягом близько 16 годин на добу, коли ми не спимо. Вони змінюються послідовно й передбачувано.

По-друге, ці щоденні флуктуації значно сильніші, ніж нам здається. Час доби відповідає за щонайменше 20% варіативності нашої продуктивності та сприйняття.

По-третє, найкращий проміжок доби для виконання завдання залежить від того, про яке завдання йдеться.

Проблема Лінди і загадкова бронзова монета

На початку книги автор знайомить нас із Ліндою. Їй 31. Вона яскрава, каже, що думає, випускниця філософського факультету, ще студенткою щиро переймалася проблемами дискримінації та соціальної несправедливості й брала участь у демонстраціях проти ядерної зброї. Незаміжня. Пінк пропонує читачам обрати, що зі вказаного нижче ймовірніше:

Деніел Пінк
Деніел Пінк. Wikipedia

а) Лінда працює касиром у банку;
b) Лінда працює касиром у банку, а також є активною учасницею феміністичного руху.

Лауреат Нобелівської премії з економіки Деніел Канеман та його напарник психолог Амос Тверські виявили, що люди переважно схиляються до відповіді «b», адже біографія Лінди спонукає нас думати, що вона цілком може бути активною феміністкою. Але тут йдеться суто про логіку. «Лінда – касир у банку – активістка феміністичного руху» – це підгрупа групи «Лінда – касир у банку», до якої може належати і, скажімо, «Лінда – касир у банку – вишивальниця», і «Лінда – касир у банку – колекціонерка магнітиків на холодильник» тощо.

Пінка зацікавило те, що більшість правильних відповідей пролунало зранку.

Від заходу до світанку: 5 найкращих книжок з тайм-менеджменту

Але ось завдання дещо іншого штибу від дослідників Університету штату Мічиган, яке частина фокус-групи розв’язувала між 8:30 та 9:30, частина – між 16:30 та 17:30 (до обох частин увійшли переважно ті, хто звик рано прокидатися і рано лягати):

Ернесто торгує античними монетами. Йому принесли красиву бронзову монету. З однієї сторони цієї монети була зображена голова імператора, з другої – напис «544 BC». Ернесто уважно роздивився монету, але замість придбати її зателефонував у поліцію. Чому?

Інновації та креативність найсильніше виявляються, коли ми працюємо не на повну потужність

Другі швидше за перших здогадалися, що напис «BC» – тобто «до народження Христа» – навряд міг з’явитися саме тоді, зауважує Пінк.

Що ж відбувається? Автор пояснює це тим, що проблема Лінди вимагає аналітичного мислення і найзрозуміліша вона саме тоді, коли наш мозок максимально зосереджений. А щоб викрити шахрая, який прийшов до Ернесто, розум навпаки потребує послаблення цього механізму. Дехто називає це парадоксом натхнення: інновації та креативність найсильніше виявляються, коли ми працюємо не на повну потужність з точки зору наших циркадних ритмів. Але ще зі школи ми знаємо, що вони не у всіх однакові: хтось із нас «жайворонок», хтось – «сова», а хтось потребує іншого визначення.

«Жайворонки», «сови» і «треті»

Нормальну добову активність людини можна зобразити у формі, подібній до літери U.

У «жайворонків» і наближених до них, яких Пінк називає «третіми» (загалом це 75% людей), це відбувається так:
пік (найактивніший) → спад → наростання (помірно активний);
а в «сов» (25%) так:
оговтання (помірно активний) → спад → пік (найактивніший).

За словами Пінка, «совам» важко, адже вони в меншості й нерідко змушені підлаштовуватися під решту суспільства, хоч могли б почуватися значно щасливішими й діяльнішими, якби до їхніх потреб ставилися з розумінням. Врешті біоритм частково зумовлений спадковістю й корегується віком. Ранні пташки перетворюються на більш пізніх у підлітковому віці, а старість, як правило, знову спонукає вставати з ліжка на світанні. Тож, на думку автора, варто подарувати американській молоді годину сну замість силувати з’являтися на парах до 8:00, тому що так зручніше «жайворонкуватим» викладачам.

Іноді варто подарувати собі ще годину сну
Іноді варто подарувати собі ще годину сну. Shutterstock

Утім, у «сов», «жайворонків» та «третіх» є спільна проблема: це – дно U. Ким би ми не були і чим би не займалися, пише Пінк, слід пам’ятати про небезпеки, які криє в собі спад, який спостерігається у час сієсти, коли у теплих країнах сонце найбільш невблаганне. Пінк радить не ухвалювати у цей проміжок доби доленосних рішень і, якщо це можливо, не складати іспитів (для цього у вас буде замало енергії), не ходити до лікарів (статистика, яку він наводить, показує, що медики значно частіше помиляються й приписують непотрібні препарати з тієї ж причини). Що ж слід зробити замість цього, – у наступній частині статті.

Поділитися: