Бути в потоці: що таке смуга перемог і чому вона завжди закінчується

1419
Shutterstock
А ви вже прожили свій Hot Streak?

Згідно з дослідженням, опублікованому в журналі Nature, в житті кожної видатної людини існував певний Hot Streak – період найвищої творчої або професійної ефективності, в який «поміщаються» всі її досягнення.

Що таке Hot Streak?

Hot Streak – це група найуспішніших за всю кар’єру проектів, які слідують один за іншим у випадкові моменти життя, своєрідна «смуга перемог». Дослідники виявили, що цей родючий період має тенденцію тривати близько чотирьох або п’яти років.

До вибірки дослідників потрапило понад 30 тис. вчених, художників і кінорежисерів. Як результат: 91% художників, 82% кінорежисерів і 90% вчених пройшли принаймні один такий період, створивши серію високоефективних робіт. Близько чверті випробуваних потрапляли в «смугу перемог» двічі або тричі. Успіх оцінювався за різними рейтингами в кожній сфері: за аукціонними цінами, рейтингом IMDb і цитуванням за 10 років з моменту публікації, відповідно.

Звідки він береться?

Ми вже з’ясували, що перемога породжує перемогу, але чому? Дашун Ван (керівник групи дослідників) пропонує кілька варіантів пояснення.

Причиною Hot Streak може бути зростання впевненості, яка базується на тому, що людина робить добре. Ван також передбачає, що причиною смуги удач може бути ефект співпраці: більше людей хочуть працювати з успішною людиною, підвищуючи свої шанси на майбутні перемоги. Також існує ймовірність того, що в цей період людина займається «гарячою темою», яку розкриває в різних роботах.

Люди хочуть працювати з успішними, підвищуючи так свої шанси на майбутні перемоги
Люди хочуть працювати з успішними, підвищуючи так свої шанси на майбутні перемоги. Shutterstock

«Цей феномен надзвичайно універсальний… гарячі смуги спостерігаються повсюдно, але унікальні у різних професіях», – запевняють дослідники.

Психолог і психотерапевт Дмитро Бражко впевнений, що в дослідженні упущені важливі деталі – попри зафіксований успішний період, нічого не говориться про передумови.

«Очевидно, що в кожному випадку цей період мав об’єктивні причини. В першу чергу, це були зусилля, попередньо витрачені на роботу на своєму професійному полі: в статті не розглядалися «генії-самородки», які домоглися успіху і слави в короткі терміни без якоїсь активної підготовки. По суті ми говоримо про людей, які займалися своєю справою, домагалися якихось результатів, але потім увійшли в стан, коли їх результативність зросла до верхньої межі, після чого пішла на спад.

Це ще одна констатація того факту, що досягнення і висока продуктивність не можуть бути елементом рутини», – пояснює він.

Кар’єрний коуч Вікторія Сафронова пов’язує «смугу перемог» із зовнішніми і внутрішніми обставинами:

Зовнішні – талан, стан ринку, нова можливість, зміна обставин, люди, які оточують та стимулюють появу нових ідей.
Внутрішні – народження геніальної ідеї, задум продукту, прагнення і мотивація, висока продуктивність перед «стрибком».

Чому Hot Streak триває кілька років?

На думку психотерапевта, справа в кумулятивному ефекті витрачених зусиль і трохи в психоактивних речовинах.

«Отже, уявімо: людина витратила роки на роботу, вчилася, практикувалася, набиралася досвіду, потім була змушена багато в чому змінювати своє життя, виходячи з обставин, що склалися, знайшла цікаву ідею, реалізувала її та досягла успіху. Як вона буде себе почувати? Що вона буде робити? Чого вона захоче? Їй сподобається», – моделює ситуацію Дмитро Бражко.

Той, хто досіг успіху, захоче повторювати це відчуття знову
Той, хто досіг успіху, захоче повторювати це відчуття знову. Shutterstock

У мозку людини відбудеться викид ендорфінів (які по суті своїй є опіатами).

Людина, що досягнула успіху, захоче повторювати це відчуття знову і знову. Для цього їй знадобиться більше досягнень і вона зацікавиться питанням: «чим відрізнялася моя робота в період, коли результатів було мало, від моєї роботи зараз?»

Щойно вона дасть собі відповідь на це питання, оголосить виявлену різницю секретом успіху і буде застосовувати цю нову стратегію раз у раз, отримуючи при цьому нову дозу гормону радості.

Чому цей період не триває все життя?

Тут, на думку Дмитра Бражка, все прозаїчно: вичерпується кумулятивний ефект вкладених зусиль. Також з часом чутливість організму до ендорфінів падає (що позбавляє людину головного мотиватора до роботи з максимальною віддачею). Зрештою у людини закінчується ресурс, сили і знижується цінність кожного наступного досягнення.

Вікторія Сафронова впевнена, що:

Головне зло, яке змусить вас перестати рости – думка про те, що ви вже знаєте все, вмієте все і досягли всього

«Це початок регресу. Щойно ми впевнилися, що більше нам розвиватися не потрібно, ми рухаємося тільки назад. На мій погляд, це може бути причиною переходу в плато. Особливість «гарячого прориву» в тому, що він «остигає», – пояснює вона.

Чи буває Hot Streak у бізнесменів?

Один із засновників мережі креативних ресторанів «!FEST» Андрій Худо переконаний, що його життя – це суцільний Hot streak.

«Коли ти будуєш нові шляхи, то продовжує «перти». На початку ми відкривали по два ресторани у квартал і ставали лідерами ринку. За 10 років запускаємо на орбіту багато різних бізнесів: від кави та шоколаду в школу для дітей до видавництва україномовних дитячих книг», – ділиться він.

Також теорію про коротку «смугу перемог» ставить під сумнів засновник і фундатор компанії «Текстиль-Контакт» Олександр Соколовський.

Коли ти будуєш нові шляхи, то продовжує «перти»
Коли ти будуєш нові шляхи, то продовжує «перти». Shutterstock

«Навряд чи це працює в бізнесі. Може воно колись і було, а я й не помітив. Бізнес – як спорт, є спортсмени, які «вистрілюють» в короткий період, а є стабільні «марафонці», – розповів Олександр Соколовський.

При цьому Соколовський зазначив, що з більшим періодом – тривалістю років у 10-20 міг би і погодитися, але буквально пару років – це надто мало у сучасних реаліях.

Поділитися: