Бути СЕО – не значить просто мати найвищу від усіх зарплату

Бути СЕО
Майстерність CEO – не у постановці задач, а в русі до мети

Дати відповідь на три головні питання

Ключове завдання CEO – це сформувати бачення, тобто місце, куди компанія повинна прийти, якою вона повинна стати. І місію – те, як компанія повинна це зробити. І цінності компанії, і, відповідно, цінності тих людей, які у компанії працюють. Коли на ці три питання CEO може дати відповідь – він може стати успішним і вести свою компанію до процвітання.

Забезпечити синергію

Якщо говорити в цілому про управління, то, з моєї точки зору, найважливіша функція у першої особи – це інтеграція. Зробити так, щоб команда разом давала більше, ніж кожен із співробітників окремо. Забезпечити синергію шляхом побудови процесів, шляхом об’єднання людей. А люди гуртуються навколо спільних цілей і цінностей. Людей не можуть об’єднати гроші, матеріальні речі тощо – вони гуртуються навколо емпірики в першу чергу. І тоді все виходить. Тоді робота починає рухатися в потрібному напрямку.

Володіти системним мисленням

Необхідно володіти системним мисленням. СЕО повинен розуміти, як елементи системи взаємодіють між собою, як налаштовані процеси зворотного зв’язку, як один крок впливає на ситуацію загалом і на що він впливатиме далі. Тому що все одно це певний ланцюжок дій, замкнутий в цикл. У цьому циклі кожен блок, кожен процес, кожна дія впливає на результат системи загалом.

Уміння подивитися на картинку зверху називається по-різному: strategic vision, helicopter view – але це те, що відрізняє хорошого CEO від хорошого менеджера

Так, зазвичай лінійний керівник теж має володіти тим самим helicopter view, але якщо менеджер, як кажуть, «топить» за свій підрозділ, колосальної шкоди не буде (за умови, що CEO розуміє потреби системи загалом). А ось якщо CEO «топить» за обраний улюблений підрозділ, тоді система розвалюється. Вона починає працювати не на інтереси надсистеми, не на свої цілі, а на цілі окремих підрозділів або окремого менеджменту.

Довіряти команді

Якщо говорити про людей, дуже важливо володіти умінням чути, причому не тільки свою точку зору. Тобто я повністю за чесність, я не працюю з нечесними людьми. З чесності випливає довіра, тому що довіряти нечесній людині неможливо. Це ключовий базис, на якому я будую свої відносини з людьми. Якщо я людям не довіряю, то не можу з ними працювати. І відповідно, припускаю, це стосується і мене: якщо люди мені не довіряють, то, напевно, успішної роботи не вийде.

Бути справді готовим брати на себе відповідальність

Питання управління – це не питання постановки задач. Це питання руху в бік цілі. І згуртувати навколо себе людей – це й є відповідальність. Є люди, які люблять відповідальність, а є такі, які брати її на себе не готові, вони йдуть від неї і бояться. Потрібно всього лише розібратися в собі і зрозуміти своє ставлення до відповідальності. Питання полягає в тому, чи достатньо ми чесні самі з собою.

Бути щирим провідником ідей

CEO є провідником ідей, по суті він запалює людей навколо бажанням кудись разом йти. Але, якщо ти не віриш в те, чим займаєшся, не віриш в ту ідею, провідником якої маєш бути, тобі не вдасться запалити цією вірою людей. А якщо ви всі разом не вірите в те, чим займаєтеся, то вийде бізнес 1990-х, а бізнес 2017-го року – вже ні.

І дуже важливо зрозуміти, що ідея сама по собі нічого не варта, абсолютно. Тому що одну і ту ж ідею різні лідери, різні компанії можуть реалізувати абсолютно по-різному, не подібними способами. Ідеї, так, вони літають у повітрі, можна брати і запускати. Питання в імплементації, питання в тих цінностях, якими ідея підкріплена, в тому баченні, в яке ця ідея трансформується.

Поділитися: