Було ваше, стало нашим: як дані ДНК потрапляють до чужих рук після тестів

1169
www.shutterstock.com
Залишки генетичного матеріалу для наукових досліджень можуть виявитися у хакерів або приватних компаній

Щоб зробити тест ДНК, досить здати зразок генетичного матеріалу (найчастіше слини) на дослідження до спеціалізованої лабораторії – наприклад, в американську компанію Ancestry. Але після видачі результатів залишки генетичного матеріалу можуть використовувати треті особи.

Компанія Ancestry, чия штаб-квартира знаходиться в місті Лехи (штат Юта, США), зберігає зразки ДНК понад 5 млн людей, які з 2012 року зробили генеалогічні тести.

9 сфер прогресу: свіжі новини науки і техніки

Після видачі результатів у компанії, яка зробила тест, залишається невикористаний генетичний матеріал. Його можуть за згодою клієнтів використовувати для наукових досліджень, у тому числі пошуку ліків від захворювань.

Однак використання ДНК третіми особами може становити загрозу власникам. Основним партнером Ancestry в наукових дослідженнях виступає компанія Calico Life Sciences – «дочка» Google, яка спеціалізується на продовженні життя людини за допомогою біотехнологій.

У результаті дані ДНК ризикують потрапити до рук приватних організацій, наприклад, роботодавців і страхових компаній, які не проти дізнатися про схильність людини до генетичних захворювань, щоб використовувати інформацію в комерційних цілях, вважає колишній помічник комісара з контролю продуктів і ліків США Пітер Піттс.

название - Ancestry
laurellibrary.org

У Ancestry, навпаки, запевняють, що генетичний матеріал не може бути скомпрометований. Усі пробірки зі зразками ДНК відзначені штрих кодом, а дані зберігаються на серверах компанії із зашифрованим протоколом.

Ще один приклад: у 2017 році хакери атакували сайт для створення свого генеалогічного древа RootsWeb, поставивши під загрозу персональні дані понад 55 тис. користувачів, надані з баз даних Ancestry.

Компанія запевнила, що зберігає всі персональні дані клієнтів на зашифрованій «хмарі», доступ до якої можна отримати лише за допомогою особистого ключа Ancestry.

«Конфіденційність – наш головний пріоритет», – зазначив глава з питань конфіденційності Ancestry Ерік Хіт.

Однак «сирий» генетичний матеріал ДНК зберігають у лабораторії тривалий час, що, на думку адвоката Джоела Вінстона, дає компаніям право використовувати зразки ДНК клієнтів без обмежень у часі.

«Клієнти мають розуміти, що передавання на зберігання свого ДНК третім особам означає повну втрату контролю над володінням», – зазначив Вінстон у своїй доповіді.

Єдиний вихід запобігти загрозі даними ДНК – вимагати у компанії знищити весь генетичний матеріал після здійснення ДНК тесту.

Нагадаємо, що в США людині вперше в історії імплантували коректор ДНК.

3 тис. шведів імплантували в руку мікрочіп замість паспортів.

 

Джерело: McClatchy

Поділитися: