Будинок для Санти: куди їздять в гості до Санта‑Клауса

474
viv.tourist.info
Як герой дитячих казок перетворився на туристичний бренд, що добре продається

На відміну від Різдва та Нового року, що давно вже стали глобальними святами розпродажів з мільярдними оборотами, у «західних резиденцій» їх головного героя, Санта-Клауса, комерційний потенціал скромніший. Тут зіграла свою роль та обставина, що, за легендою, добрий дідусь, який в головне зимове свято дарує дітям подарунки, решту часу повинен жити у важкодоступній глушині, звідки можна вибратися тільки на чарівних оленях. Однак століття маркетингу ні для кого не робить винятків, і тепер уже і ця глушина перетворилася на туристичні центри.

В гостях у Йолупуккі

Найекзотичніший з різдвяних Санта-Клаусів – фінський Йолупуккі – живе у місці з такою ж назвою – на вершині сопки Корватунтурі. Так оголосила в 1927 році Фінська радіомовна корпорація, і з того часу в офіс Йолупуккі біля підніжжя цієї сопки щорічно приходять півмільйона дитячих листів і листівок з усього світу.

teatr.onego.ru

А навколо цього офісу, в котрому пошту розбирають не хто інший, як ельфи (не будемо розчаровувати дітей), виросло ціле Селище Санта-Клауса – тут вже Йолупуккі довелося перейменувати, оскільки для глобального туристичного бізнесу його фінське ім’я надто вже складне.

Поруч із селищем – Санта-Парк з численними зимовими атракціонами.
Незважаючи на романтичні обставини, маркетингова хватка у менеджерів, які працюють на Йолупуккі, залізна. Наприклад, єдиний квиток на всі розваги до Санта-Парку за західними мірками недорогий (близько 30 євро) – але дійсний два дні, що, природно, провокує туристів залишитися тут на ніч.

І тут вже до їхніх послуг готельний бізнес – туристичні сайти пропонують на цей випадок шість готелів.

Деякі з них ексклюзивні, як, наприклад, побудований повністю зі снігу в самому селищі. Деякі – дещо простіші, вони розташовані в Рованіємі, містечку за кілька кілометрів від Корватунтурі. До речі, в одному з готелів, що зі звичайних, гостям пропонуються серед інших послуг приладдя для барбекю. І ніхто не боїться, що Йолупуккі задме жаркий вогонь – бізнес є бізнес.

Далеко на Алясці

Як не дивно, але практичні американці виявилися в справі комерціалізації місць проживання Санта-Клауса значно скромнішими за фінів. Американський Санта-Клаус живе на Алясці, в містечку Норт-Поул. Дістатися туди складніше, ніж до Рованіємі, але вже якщо доберетеся, то, ясна річ, з такою дорогою одного дня не вистачить, і без ночівлі не обійтися. Але і тут все скромніше, ніж у фінів – у Норт-Поул, судячи з туристичних сайтів, три готелі, в яких, крім усюдисущого барбекю, є ще і фітнес-центр для повноти туристичних послуг.

Weproject.kz

Самий же Норт-Поул – містечко невелике. Там живуть лише 2 тисячі осіб, серед яких багато хто працює навіть не у Норт-Поулі, а в Фербенксі, районному центрі за 20 кілометрів.

Хоча, звичайно, бізнес на Санта-Клаусі тут хоч і скромний (іграшки, сувеніри, солодощі), але цілорічний – наприклад, святкові гірлянди висять на дверях будинків місцевих жителів увесь рік. І, звичайно ж, в околицях Норт-Поула розташований Крижаний парк. До речі, попри суворість Аляски, погода в містечку, принаймні зараз, цілком комфортна – за весь грудень лише пару днів мінус десять градусів, решту часу тепліше.

Обережно, тролі!

Шведського Санта-Клауса звуть Дідусь Томте, а його резиденцію, відповідно – парк Томтеленд. Розташований він у провінції Даларна (шведи називають її «найшведськішою Швецією»), недалеко від містечка Мура. Цікавий збіг – в країні, яка подарувала світу найвидатнішого режисера в історії світового кіно, Інгмара Бергмана, розташована резиденція Санта-Клауса – найбільш, так би мовити, зрежисована серед її світових аналогів.

У великому парку площею близько 11 гектарів є не тільки будинок Санти, а й замок Снігової королеви, шахта ельфів і село тролів

Ось, до речі, відмінна режисерська вигадка – тролів (а це, як відомо, істоти вельми злостиві) в Томтеленді так багато, що на тамтешніх дорогах висять вказівники «Обережно, тролі!» Щогодини у парку проходять розважальні програми та театралізовані вистави.

Swedentips.se

І, звичайно ж, повно ресторанчиків і магазинів з сувенірами. Жити можна в готелях у містечку Мура в 17 км від Томтеленда (транспортне сполучення, звісно, налагоджене).

До речі, Мура ще й батьківщина найбільш домашнього шведського символу – даларнського коника, один з яких стоїть у сквері на початку вулиці Прорізної у Києві.

Норвезька резиденція Санта-Клауса, якого в Норвегії називають Юленіссе, розташована в околицях містечка Савален, і вона набагато скромніша за шведську. Це будинок дідуся, пошта, на яку приходять адресовані йому листи, сувенірний магазин, ферма, де мешкають домашні тварини. А втім сам Савален – гірськолижний курорт з сімома трасами і трьома підйомниками, спа-готелем, катками зі «швидким» (вважається, що завдяки особливостям місцевої води) льодом. Судячи з усього, як курорт він є цілком самодостатнім, і тому резиденція Юленіссе – лише приємний бонус до традиційного для Савалена набору туристичних послуг. Так би мовити, нічого особистого, просто бізнес.

Українські резиденції Св. Миколая

В Україні, як відомо, новорічними святами заправляє Святий Миколай. І, схоже, це дуже добре спортивно підготовлений святий, оскільки встигає прийняти дітей відразу в декількох місцях.

Так, ще на початку грудня відкрилася його резиденція в Києво-Печерській Лаврі

У Кам’янець-Подільському Святий Миколай квартирує в готелі Reitkarz Кам’янець-Подільський. Ще одне його місце проживання розташоване далеко від міст – у селі Пістинь Косівського району Івано-Франківської області.

viv-tourist.info

Там, у національному природному парку «Гуцульщина» в рамках проекту «Туристичний комплекс «Садиба Святого Миколая»» його дерев’яний будинок в гуцульському стилі був відкритий ще в 2006 році.

Втім, це не завадило відкрити ще одну його резиденцію в гостинному дворі «Красна поляна» в Поляниці (Буковель). Але це теж на Івано-Франківщині, так що в Карпатах Святому Миколаю встигати до всіх дітей, хто що прийшли до нього в гості, не так вже й складно.

Замість постскриптума

У комерціалізації дитячої казки у всіх вищенаведених прикладах є одна хороша сторона. Святковий настрій у дітей під час поїздки в усі ці чарівні для них місця буде триматися тільки у тому випадку, якщо такий самий настрій буде у батьків, які привезли їх туди. А для цього батькам, які на ці кілька днів вирвалися з робочих буднів, потрібні і барбекю, і спа, і комфортні готелі. Зрештою, Різдво і Новий рік – сімейне, а не тільки дитяче, свято.

Поділитися: