Будь-який бізнес свідомо чи несвідомо займається брендингом

Бренд
Бренд – це те, що про вас говорять, коли вас немає у кімнаті

Бренд – це те, що про вас говорять, коли вас немає у кімнаті. Так звучить жартівливе визначення бренду. Якщо без гумору, то бренд – це сукупність асоціацій і емоцій, які виникають у споживача при згадці про вашу компанію.

Сьогодні брендинг – це не тільки логотип, фірмовий стиль, упаковка або реклама, це – створення досвіду взаємодії в будь-якій точці контакту споживача з бізнесом. Дзвінок у кол-центр, спілкування з продавцем, відвідування сайту і сторінка на Фейсбуці – це все брендинг.

В Україні існує думка, що брендинг – це така історія, яка потрібна лише великим корпораціям, а для малого та середнього бізнесу  обійтися можна і так. Але насправді будь-який бізнес свідомо чи несвідомо займається брендингом.

Зараз немає проблем швидко скопіювати і реалізувати технологію, відтворити процеси. Але неможливо скопіювати емоції, які і визначають лояльність клієнтів.

Створити емоційний зв'язок між продуктом та споживачем – і є сила бренду, яка стає головною конкурентною перевагою

Якщо бізнес системно не займається брендингом, він втрачає конкурентну перевагу в довгостроковій перспективі. З великим бізнесом все зрозуміло, він здебільшого робить більш-менш успішні спроби комунікувати зі споживачем, виділяє для цього бюджет і команду. З малим і середнім бізнесом дещо складніше, не всі розуміють цінність системної роботи над брендом і зазвичай надають перевагу ситуативним, тактичним рішенням.

Типовий український приклад – це комунікація з клієнтами тільки через знижки та акції, коли клієнту продають лише ціну, а про цінності ніхто не розповідає. У короткостроковій перспективі така комунікація може давати результати, але в довгостроковій призводить до того, що клієнти більше не хочуть платити справедливу ціну. Сильні бренди, які втягують споживача в своє життя, в свою історію, заслужено отримують високу маржу.

Що варто знати про брендинг?

1. Інвестиції в бренд – стратегічні, це марафон, а не спринт. Це означає, що не варто чекати віддачі від них просто завтра, вигода проявиться в лояльному і платоспроможному клієнтові з часом.

2. Знайте свого клієнта і будьте з ним відверті, він це оцінить. Крім того, дуже складно у XXI столітті приховати шило в мішку.

3. Створення бренду – трудомісткий і довготривалий проект, тому вибирайте тих, з ким би пішли у розвідку.

4. Не бійтеся бути самоіронічним, розстебніть верхній ґудзик на сорочці. Знайдіть в собі сміливість бути собою, в комунікації уникайте штампів і кліше, поставтеся з гумором до свого іміджу.

5. Якщо ваш маркетинг-директор займається друком візиток, виготовленням уніформи і вибором кольору плитки в туалеті – вам не потрібен маркетинг-директор.

6. Не економте на сірниках. Навіть найкращу ідею можна зіпсувати поганою реалізацією.

7. Слідуйте за своїми принципами і цінностями, наймайте на роботу однодумців і прислухайтеся до їхньої думки. Хороші ідеї спадають на думку не тільки топ-менеджерам.

8. Залишайтеся голодними і відкритими до нових знань.

Поділитися: