Будь в тренді: чому компанії впроваджують у роботу комплаенс

26205
trihazsolutions.com
Що це таке і чому він так потрібний українському бізнесові

Комплаенс – це визнана у світі система керування ризиками. В Україні цей стандарт поки що використовує небагато хто, часто компанії із іноземними інвестиціями або ж «дочки» величезних корпорацій.

Представники українських та міжнародних компаній під час «Дебатів лідерів» у Бізнес-школі МІМ розповіли про власний досвід впровадження цієї системи. Дебати відбувалися в рамках Business Integrity Week 2018, організаторами якої виступили Всеукраїнська мережа доброчесності та комплаенс (UNIC) і Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) в Україні.


Ірина Головкова Керівник юридичного департаменту, уповноважена особа із питань боротьби з корупцією компанії «Фарма Старт» входить в ГК Acino

Українські бізнесмени згадують про комплаенс останньої миті. Наприклад, коли планують продаж бізнесу. До цього його вважають радше за чергову проблему, аніж за благо. «Фарма Старт» – унікальний приклад успішного продажу бізнесу в Україні, тому що багато компаній так і залишаються незатребуваними іноземним капіталом – занадто багато у них скелетів у шафі. Наприклад, український бізнес, як і раніше, працює в тіні. Підприємці звикли «вирішувати питання» у податковій, мати зв’язки у правоохоронних органах і чудово при цьому почуватися. Для іноземних гравців такий стан речей є неприйнятним.

У великих компаній «просвітлення» часто настає під час аудиту.

Чому компанії бояться комплаенса?

  • Доведеться усе міняти.
  • Додаткова бюрократія та «Еверест» із паперів.
  • Чи зможу я конкурувати із компаніями, котрі працюють «по-старому»?

Комплаенc не можна впровадити за ніч. Якщо вже ви наважилися, то будьте готові до великих часових (близько року) та фінансових витрат. Але воно того варте. Наприклад, раніше «Фарма Старт» знаходилася в кінці «харчового ланцюжку», а сьогодні ми можемо похвалитися міжнародними партнерами, для декотрих із яких ми – ексклюзивний дистриб’ютор.


Тетяна Кирик Директор із комплаенс компанії «Київстар»

Часто зарубіжні компанії разом із приходом в Україну привносять свої цінності. Якщо це не вдається – починаються проблеми.

«Київстар» входить до міжнародної групи VEON, котра об’єднує компанії із інших країн. Якщо на якийсь підрозділ накладуть санкції, це зачепить всю групу компаній.

Яскравим негативним прикладом стала справа підрозділу VimpelCom в Узбекистані, що вийшов на ринок країни у 2007 році. Із 2007-го по 2011 рік проводилися операції, котрі і стали предметом розслідування влади США та Нідерландів за підозрою в корупції у 2013-2014 роках.

В підсумку

  • В листопаді 2015 року у зв’язку із втратою довіри було звільнено Голову Ради Директорів компанії Теленор.
  • Екс-голову правління VimpelCom Джо Лундера було заарештовано в Осло у зв’язку із розслідуванням дій VimpelCom на ринку Узбекистану.
  • VimpelCom зарезервував $900 млн у фінансовій звітності у зв’язку із розслідуванням в Узбекистані.

Це яскравий приклад того, як через промах одного підрозділу постраждала ціла компанія. Збитки було нанесено не тільки фінансовому станові, але і репутації міжнародної групи.


Леся Курилко Фінансовий директор «Oriflame Україна»

Існування бізнесу є неможливим без розв’язання питань комплаенсу та внутрішнього контролю.

У компаній, котрі впевнені, що бізнес ведеться правильно, проблеми та можливості втратити активи скорочуються до мінімуму. Наприклад, позаминулого року я ініціювала податкову перевірку, за підсумками якої нам пред’явили акт на 72 млн грн. Але завдяки комплаенсу я була впевнена у нашій невинуватості і зуміла довести неправомірність штрафу. Його скасували ще до оскарження.

Плюси прозорого ведення бізнесу

  • Зростання конкурентоздатності.
  • Покращення ділової репутації на ринку.
  • Покращення стосунків із партнерами.
  • Захист бізнесу від шахрайства.

На жаль, сьогодні комплаенс – не надто поширене в Україні явище. Віце-президент Бізнес-школи МІМ Олексій Виноградов підкреслив необхідність поширювати його і робити бізнес більш прозорим та відкритим.

«Ідеї чесності та прозорості бізнесу ми передаємо не тільки нашим слухачам, але і всім тим, хто в орбіті МІМу. Це частина нашої філософії – допомагати розвивати вітчизняний бізнес, покращувати умови для нього та пропагувати високі стандарти підприємницької діяльності», – підсумував він.

Поділитися: