Брудні ігри: як протистояти інтригам

410
Shutterstock
Які підкилимні ігри приносять користь, які руйнують кар'єру та як дати відсіч професійним маніпуляторам

Інтриги – невіддільна частина робочих комунікацій. Одна з причин, через яку багато хто недолюблює підкилимні ігри, – це їх непередбачуваність. Складно передбачити результат, коли переплітаються різні характери та інтереси.

Але чи можна домогтися успіху, якщо постійно сидіти за столом, бажаючи домогтися якомога більших результатів? Доцент IE Business School у Мадриді Майкл К. Вендерот вважає, що ні.

Він переконує: якщо ігнорувати процеси налагодження зв’язків із керівництвом, не дбати, щоб зроблена робота була поміченою, то на кар’єрі можна поставити хрест. Майкл К. Вендерот пише, що всім хочеться сподіватися, що світ справедливий, але насправді це не зовсім так.

Майкл К. Вендерот. blogs.ie.edu

«Тому нам потрібно активніше налагоджувати взаємини з колегами та начальством, а також застосовувати ефективні комунікативні практики та стратегії», – робить висновок доцент.

Не всі інтриги однаково шкідливі. Тут вже питання термінології. Старший науковий співробітник University of Pennsylvania Graduate School of Education Енні МакКі (Annie McKee) підкреслює, що офісна політика – це мистецтво впливати на інших так, щоб зрештою робота була зроблена. І для цього потрібно розвинути і застосовувати певні хороші якості. Наприклад, дослідження Джеральда Бібермана показало, що люди, які беруть активну участь в інтригах, частіше володіють внутрішнім локусом контролю, тобто вони вірять в свою здатність впливати на людей і події. Саме це мотивує їх втручатися і домагатися, щоб інші теж добре робили свою справу.

Інша справа, коли метою інтриги є не благо компанії, а особиста зацікавленість. В цьому випадку вже включаються інші механізми, які можуть завдати шкоди не тільки колективу, а й діяльності компанії.

Обережно, інтриган: як виявити його на етапі співбесіди

Мотивація таких інтриг – досягнення власних цілей, найчастіше – боротьба з конкурентами, авторитет у колективі, соціальні форми влади, підвищення заробітної плати. Інтриги на роботі, на відміну від особистісних, завжди усвідомлені та зазвичай точно продумані. Така інтрига являє собою комплекс маніпулятивних дій, в серед яких найчастіше використовуються плітки, провокації, прихований емоційний тиск.

Хто винен

Психотерапевт, кандидат психологічних наук Олена Рихальська, розповідає, що найчастіше у появі інтриг у колективі винен сам керівник, а точніше його форми прояву стосовно колективу.

Найпоширеніші помилки керівників:

1

Наявність «улюбленців» в колективі

Керівник таким чином формує нерівність і можливість для подачі «улюбленцями» спотвореної, вигідної для них інформації. Так формується своєрідна ієрархія, у якій в «улюбленців» начальника з’являються  свої «улюбленці» і як наслідок мотивацією для співробітників є не покращення робочих результатів, а бажання та вміння сподобатися людині, яка має вплив. У таких колективах множаться плітки, він розбивається на групи, що конфліктують,  зазвичай кращі співробітники, які не бажають залежати від сумнівних лідерів, залишають колектив.

2

Зіштовхування співробітників «лобами»

Керівник вважає, що це стимулює до якіснішої та активнішої діяльності співробітників і загальної динаміки у колективі.

Змагання - одна з можливих форм мотивації. Shutterstock

Проте така форма мотивації не має нічого спільного з конструктивною формою: «змагання», де у всіх рівні умови та чітко вибудуваний план досягнень і преміювання.

3

Відсутність субординації щодо колективу

Така поведінка не має нічого спільного з демократичним стилем керівництва. Панібратство, транслювання іміджу «я такий самий як і ви», особлива поведінка на корпоративах, флірт зі співробітницями сприяє тому, що зовні привітні усміхнені колеги починають сумніватися в авторитеті керівника та холонуть до ефективності в роботі. Керівник сам є об’єктом пліток.

4

Уникання вирішення конфліктів

Прагнення формально вирішувати конфлікти, що виникають, працюючи з інцидентом і не вникаючи в конфліктну ситуацію, яка є справжньою причиною конфлікту. Невирішені конфліктні ситуації накопичуються, збільшуються та якраз і складаються з комплексу інтриг і маніпуляцій.

Як не стати об’єктом інтриг

Олена Рихальська дає три поради, як зменшити ймовірність потрапляння до епіцентру інтриг.

1

Не заводьте дружбу ні з ким зі співробітників, не розкривайте нікому душу.
На роботі необхідно працювати, а не заводити душевних друзів. Особливо будьте уважні до співробітників, які роблять вам безліч компліментів: «ти такий професіонал», «у тебе краще за всіх виходить»,  «я вважаю, що тільки ти гідний бути начальником відділу…»

Будьте уважні до тих співробітників, які поза очі критикують колег. Shutterstock

Будьте уважні до тих співробітників, які поза очі критикують колег: «насправді він дуже погано розбирається…», «одного разу його ледь не звільнили», «ти набагато кращий, ніж він», «будь уважний до цієї людини, він такий пліткар… », «а ти знаєш, що він говорив про тебе різну гидоту?» , «менше з ним спілкуйся», «все тому що він чийсь родич».  Ніколи не підтримуйте таку критику, уникайте подібних розмов.

2

Якщо у вас сталося щось не так в роботі не реагуйте на посили: «я тебе прикрию», «нікому не говори, тихенько все виправимо», «та не переживай, він навіть не помітить», «у нас усі так роблять».

3

Навчіться відрізняти раціональну площину відносин і емоційну. Ви стаєте метою для інтриг, якщо переходите в емоції. Раціональна площина  – це взаємодія на рівні посадових інструкцій і точне виконання своїх функцій. Ніяких спільних таємниць і душевних розмов з колегами. Для цього існують у позаробочий час друзі, близькі люди, улюблені люди.


Маргарита Січкар Засновниця благодійного фонду «Камелія»

Інтригани – це погано! Вважаю, що боротися з ними не треба – тільки звільняти! Адже це зазвичай люди з заниженою самооцінкою. Плетучи інтриги, вони немовби підносяться над іншими. Перевиховати інтригана можна, але тільки якщо це дуже близька людина. Тоді спершу необхідно просто з ним поговорити, а далі – по ситуації!


Тетяна Рамус Телеведуча

Інтриганів важливо виявити, а це не так просто. Але досвідчений керівник, звичайно ж, відчує присутність такого типу співробітників. Розмови з такими людьми не приносять користі, оскільки в їх природу закладено будь-яку інформацію перекручувати для певних цілей та маніпуляцій на догоду своїм інтересам, але не тільки! Комплекси, душевні травми та  багато іншого  часто також є наслідком такої поведінки. Думаю, допомогти цим людям можна, так би мовити, тільки клин клином вибиваючи. А саме – прощатися і при цьому повідомлятисправжню причину звільнення. Може, дійде на енному звільненні?!


Анна Боднарчук Директор Softkey.ua

Інтриги відбуваються в офісах тих компаній (колективах), у кого занадто багато вільного часу (тобто роздутий штат) або зібрані абсолютно різні команди проектів/компаній у єдиний опен спейс з дуже умовним зонуванням, за умови, що мотивація / культура / робочі процеси кардинально відмінні один від одного.

Моя особиста думка – інтригани повинні працювати вдома, подалі від колективу, тому що користі від таких співробітників немає, більше шкоди, тому що доводиться витрачати час на відновлення клімату в колективі після їхньої «війни з вітряками».

Подібні «військові дії» необхідно переривати  відразу і не дозволяти повторюватися. Важливо створити корпкультуру, звертати увагу на мотивацію співробітників щодо відкритості, поваги, підтримки.

Але, скажу вам, що, якщо ваша команда йде до єдиної мети, не піднімаючи голови, вміє домовлятися між собою, працівники довіряють та допомагають один одному, їм просто НЕМА КОЛИ займатися такими нісенітницями.


Поділитися: