Брейнхак від Роберта Хея: як вчити мови і не виправдовуватись браком часу

2221
Shutterstock
Найкращий спосіб вивчати мови — інтегрувати їх у щоденне життя

Надто мало часу… Нам щодня бракує часу, щоб вчасно сплатити рахунок, прочитати книгу, яку купив місяць тому, почати нарешті вивчати мову… Хочеться встигати все і зразу. Але як? Хтось записався на курси. Хтось накупив англійських книг. Але все без результату! Знайомо, так?

Найкращий спосіб вивчати мови — інтегрувати їх у щоденне життя. Таким чином, вивчати щось нове, не докладаючи особливих зусиль. Розважатись і вчитись. Наш мозок працює постійно, фільтруючи інформацію. А те, що він згадує регулярно, переходить у активний стан. І потрібна інформація щоразу пригадується у відповідний момент. Студенти часто використовують такий брейнхак під час підготовки до іспитів.

Щоб знати мову, потрібно оточувати себе мовним середовищем. Слухати музику мовою, яку вивчаєш, дивитись серіали та читати книги в оригіналі. А також налаштувати мову комп’ютера та гаджетів, якими користуєшся кожного дня, і періодично повторювати слова та вирази.

З особистого архіву

Рекомендуємо застосовувати метод інтервальних повторень. В Європі такий метод часто використовують у вивченні мов

Мозок не може просто так запам’ятати десятки слів, хіба що ґвалтувати його годинами зубріння щодня. Натомість інтервальне повторення потребує лише пригадати певну кількість слів. Для цього можна використовувати флеш-картки.

Якщо для нас цей спосіб вивчення новинка, то за кордоном вже давно користуються «flashcards», двосторонніми картками. Так, наприклад, Роберт Хей, юрист у нью-йоркському банку, у вільний час вивчає мови. Він добре спілкується чотирма та зараз активно вивчає ще вісім. Тому себе він назвав «crazy in languages».

«На відміну від списків слів з перекладом, написаних на папері, флеш-картки допомагають мені відкладати слова, які я засвоїв. Таким чином я можу зосередиться на тих, над якими слід попрацювати», — каже в одному з інтерв’ю Роберт. В такий спосіб він уникає нудного зазубрювання, як вчили у школі, і вивчає нові слова легко, приділяючи цьому лише трохи часу зранку за сніданком.

Роберт Хей використовує картки у процесі вивчення кожної мови.

Щоранку у потязі до Нью-Йорку Роберт запам’ятовує слова з флеш-карток. «Оскільки мені доводиться перевертати картку, аби побачити переклад на зворотній стороні, я змушений зіткнутись з власними прогалинами у знаннях. Побачивши купу карток, які я засвоїв, я реально бачу, чого досяг. Це мотивує мене на подальші зусилля.»

З особистого архіву

Коли Роберт був в Україні, він замовив собі каву українською та познайомився з багатьма цікавими людьми. Він дуже швидко засвоює мови, і в нього не виходить виправдовуватись браком часу.

Бо ресурсів для вивчення мов достатньо, а навчання вже не потребує класичних книжок.

Лише вивчення слів не дає нічого! Якщо ти не знаєш, як їх використовувати. Коли ти вчиш нові слова, необхідно прив’язувати їх до вже відомих контекстів та асоціацій, і на основі цього будувати речення. Саме в реченні слово найкраще запам’ятовується. Тому, якщо ти вчиш по картках, важливо, щоб окрім слів, були також приклади вживання та переклад. Це допоможе перевіряти себе і не дозволить побачити переклад завчасно. Тобто ще до того, як ти промовиш слово вголос чи подумки.

Крім цього, важливо, щоб картки були завжди під рукою

Під час обідньої перерви, в дорозі додому чи на роботу або навіть під час прогулянки.

Такі картки є і в Україні! Видавництво English Student видає флеш-картки для вивчення не лише англійської, а й інших мов. Для різних рівнів, від початкового (А1) до професійного (С2) та сфер (Business English та IT English, наприклад). Крім цього, вони розробили спеціальну коробку для інтервальних повторень.

Яка працює за принципом: слова, які легко відкладаються в памяті, повторюєш стільки раз, щоб їх не забути, а слова, що важко запамятовуються,- стільки, щоб їх вивчити.

Таким чином вивчаєш і повторюєш знову, аж поки не залишиться жодного невідомого.

Картки пройшли всі етапи — вітаємо! Мови вчаться інтерактивно та розважально: запам’ятовуєш слова та вирази з флеш-карток English Student і практикуєш з друзями під час настільних ігор. Тепер можеш порадити іноземцю страву у кафе чи поговорити з ним/нею про погоду, мистецтво чи економіку. Вивчай мови у зручний час і не шукай виправдань!

Поділитися: