Ботанам тут не місце: «Стартап по Кавасакі» Гая Кавасакі

199
pinimg.com
Весела інструкція зі створення свого бізнесу від одного з перших працівників компанії Apple Computer

Гая Кавасакі так і не взяли до Вищої школи бізнесу Стенфорда, а юридичний факультет він кинув сам.
Але сьогодні «євангеліст Apple» і один з найвідоміших венчурних капіталістів Кремнієвої долини цілком міг би дати високочолій професурі не один цінний урок. Кавасакі знає про стартап-філософію практично все. І в своїй книзі «Стартап по Кавасакі» з азартом ділиться всім, чого навчився сам.

«Що стосується стартапів, то я встиг не раз наступити на всі граблі, що там приховані. Пора, як кажуть комп’ютерники, «зберегти дамп пам’яті» – записати все, що мені відомо. За ці знання я розплачувався синцями і гулями, натомість вам випадає шанс не повторювати моїх помилок. Моя мета проста і ясна – полегшити життя підприємцю, тобто вам», – каже автор.


Все включено

Ця книга – справжня енциклопедія стартапів. Вона написана динамічно, насичено, тут є не тільки приклади, але і невеликі корисні творчі завдання і вправи, що допоможуть зупинитися, відкинути зайве і зрозуміти, куди прямувати далі.

Проте, стиль книги зовсім не менторський, а, скоріше, приятельський.
Читач ніби сидить з Кавасакі за одним столом, де за дружньою бесідою автор оголює перед співрозмовником усі коліщатка складного механізму під назвою «стартап». Ось на світ з’являється ідея, ось так вона стає прототипом, ці деталі можуть бути зайвими, а ці варто додати. Тут – трохи більше блиску, а тут додайте конкретики.

guykawasaki.com

Кавасакі підказує, як і коли відшліфувати своє дітище для презентації, як зачарувати бізнес-ангела, а може піти далі і замахнутися на венчурний капітал. У «Стартапі по Кавасакі» безліч простих і зрозумілих інструкцій.

Якщо Кавасакі радить робити презентацію короткою, то задає чіткі параметри: 10 слайдів, 20 хвилин, 30 кегель шрифту. Якщо розповідає про правила для хорошого боса, то не церемониться: «Мій обов’язок – бути живим щитом, прикривати своїх людей від відволікаючих факторів. Чужого втручання та ідіотизму, зокрема і мого, заохочувати та випробовувати нові ідеї. Не боятися фраз «Я не знаю», «Дякую», «Це моя провина».

Вигадуємо велосипед і веселимося

Кавасакі не лише розкриває всі секрети для запуску бізнесу, він не забуває розважати свого читача. І закликає його не ставати нудним ботаном та не перетворюватися на офісного пластмасового боса, а навпаки, не забувати веселитися. Якщо не забувати іронізувати, зокрема і стосовно себе, ви точно будете в плюсі.

luxguru.typepad.com

«Після того, як глава Virgin (Річард Бренсон), який програв парі власнику AirAsia Тоні Фернандесу, поголив ноги, нафарбував губи і одягнув форму стюардеси цієї авіакомпанії, його почали впізнавати навіть ті, хто й гадки не мав, хто такий Бренсон», – пише Кавасакі.

Для автора книги головні двигуни будь-якої справи  – спраглий до знань розум і випадкові відкриття. Навіть коли йдеться про винахід велосипеда. Наприклад, так з’явилися стікери Post-it Note: їх винахідник Спенсер Сільвер хотів створити новий клей, а отримав незрозумілу субстанцію, яка ледь скріплювала два листки паперу.
Ще один імпульс для ідеї – невдоволення поточним станом справ.

Я подивився навколо, намагаючись знайти машину своєї мрії. А коли не знайшов – вирішив зробити її сам

Так, Ферндинанд Порше говорив про причину створення знаменитого автомобіля: «Я подивився навколо, намагаючись знайти машину своєї мрії. А коли не знайшов – вирішив зробити її сам».

Розповідає Кавасакі і про зовсім божевільні ідеї, які його розсмішили та приголомшили. Одного разу він був на презентації проекту з друку бутербродів (не таке вже божевілля, адже у нас тепер є 3D принтери, тож хто знає, що вони будуть друкувати років через 20)  та на  церемонії запуску в небо над Сан-Франциско літаючого готелю у вигляді черепахи.

Зірочки від споживача

Кавасакі також вказує на швидкозмінний світ споживання і просування. Він радить, наприклад, концентруватися на соцмережах, а не на рекламі, і іноді дозволяти собі плисти за течією (адже ви не можете передбачити всіх поворотів і несподіванок).

Сьогодні, каже він, зменшується вплив авторитетів і брендів: на Amazon важливішою є кількість зірочок, які ставлять звичайні читачі, а не гучне ім’я видавництва. Є у Кавасакі порада і на випадок невдачі: зберіть свою команду і уявіть, що ваш продукт накрився мідним тазом. Ваше завдання – перерахувати як мінімум десять проблем, які його згубили.

Shutterstock

З порад, які навряд чи стануть в нагоді українському читачеві – розділи про патенти і частки в компанії, на яку зазвичай мають право співробітники на Заході, але не у нас. Ну, і будь-які цифри, на які пропонує орієнтуватися автор, варто масштабувати, спираючись на наші реалії.

Але книга цінна своїми практичними і страшенно життєвими порадами, які однаково добре працюють всюди, тому що враховують сильні і слабкі людські сторони. І головне, – пам’ятати, що підприємець – це не робота, а стан розуму. Якщо це про вас – «Стартап по Кавасакі» стане вашою настільною книгою і мудрим учителем.

Поділитися: