Бос-маніпулятор: як розпізнати, пристосуватися або знешкодити

499
Shutterstock
Чому такі начальники провокують захворювання серця і що робити, якщо ви вже працюєте на одного з них

Шеф доручає вам завдання, а коли ви показуєте результат, в істериці кричить, що ви все неправильно зрозуміли та абсолютно не компетентні. Його/її словам не можна вірити. Він/вона зіштовхує лобами вас із вашими колегами. Від його/її присутності на роботі практично немає користі, а співробітникам працюється легше та продуктивніше, коли начальника поруч немає.

Навіть приємну атмосферу в колективі, достатню кількість цікавих завдань і високу зарплату може практично нівелювати наявність боса-маніпулятора

K.Fund Media з’ясовував, чим небезпечні такі керівники, як з ними ужитися та які запобіжні заходи допоможуть поліпшити ситуацію.

Проблема босів-маніпуляторів у компаніях – явище доволі поширене, вважає HR-експерт порталу Rabota.ua Тетяна Пашкіна. «Часто середній менеджмент – це найслабша ланка, якій не можуть сказати «прощавайте». Ситуація ускладнюється тим, що часто в менеджери висувають досвідчених і хороших професіоналів з поганим характером. Вважається, що великого стажу в компанії досить, щоб бути успішним керівником. Насправді це не так. Недарма відома приказка спочатку говорить про вогонь і воду, а потім вже про мідні труби. Мідні труби, тобто випробування владою, – найстрашніше випробування для людини на будь-якому кар’єрному щаблі. Іноді відмінний співробітник стає жахливим директором департаменту», – говорить вона.

Бос-маніпулятор псує не тільки бренд роботодавця, а й здоров’я співробітників.

Анна Нюберг довела, що погані шефи псують серцеву систему
Анна Нюберг довела, що погані шефи псують серцеву систему. Shutterstock

Дослідник в області психології одного з найбільших в Швеції медичного університету Karolinska institutet Анна Нюберг довела, що погані шефи впливають на емоційний і фізичний стан своїх підлеглих.

У 2009 році вона представила дослідження, в якому взяли участь більше ніж 3100 чоловіків, що працювали в різних куточках Стокгольма. На початку 1990-х років ці чоловіки пройшли опитування та оцінили характеристики своїх шефів. Вивчивши медичні документи в Національній раді з питань охорони здоров’я, вона побачила, що до 2003 року у 74 з опитаних чоловіків, які відгукувалися про босів переважно негативно, проявилися серйозні серцеві захворювання, такі як інфаркт міокарда, в деяких випадках з фатальним кінцем. Такі прояви були менш поширені серед тих, хто описав більше хороших якостей свого боса. Дослідження показало, що у разі відсутності управлінських навичок у боса, ризик інфаркту міокарда у підлеглих-чоловіків збільшується на 40%.

Як розпізнати начальника-маніпулятора

На жаль, бос-маніпулятор довго може приховувати свою справжню сутність. Ось чотири ознаки, як виявити таку категорію керівників.

1.

Маніпулятори люблять бути в центрі уваги. Зверніть увагу на те, як ваш начальник звітує про виконану роботу. Занадто багато «я» в його розповіді та небажання акцентувати увагу на заслуги підлеглих свідчить про самозамилування начальника

2.

Маніпулятори люблять постійно змінювати свою думку. Вранці він говорить одне, після обіду – зовсім інше, запевняючи вас, що саме ви не зрозуміли суть завдання. Складнощі з такими шефами полягють у тому, що доводиться нескінченно починати заново виконувати роботу, а це погано позначається на продуктивності та соціально-психологічному кліматі в колективі.

3.

Маніпулятор завжди зайнятий, а його підлеглі – ледарі. Якщо ви часто бачите начальника, що бігає зі стосом паперів і телефоном, але результатів його діяльності не видно, то ваш бос з великою часткою ймовірності лише створює собі імідж «ділової людини».

4.

Маніпулятори люблять налаштовувати співробітників один проти одного. Одні роблять це заради розваги, інші – заради власної вигоди.

«Вичислити» не зовсім адекватного начальника можна і на етапі співбесіди, вважає генеральний директор рекрутингового агентства «Assis-HR» Анна Безай.

Маніпулятори люблять налаштовувати співробітників один проти одного.
Маніпулятори люблять налаштовувати співробітників один проти одного. Shutterstock

Для цього потрібно уважніше придивитися до його поведінки та проаналізувати його слова.

«Є такий тип співбесід, коли людей спеціально ставлять у незручну ситуацію. Вони часто використовуються для кандидатів, у яких майбутня професія пов’язана зі стресом. Якщо ваша робота ніяк не пов’язана зі стресом, а вас змушують чекати дві години, ставлять неадекватні запитання і намагаються відразу ж нав’язати правила гри, які вам не підходять (наприклад, регулярні затримки в офісі або робота на вихідних), тоді потрібно серйозно замислитися, чи підходить вам така робота та такий керівник», – говорить Безай.

Боротися чи уживатися

Чіткої інструкції, як працювати з босом-маніпулятором, – немає, вважає Тетяна Пашкіна. Можна змиритися і не звертати уваги на дивні витівки начальника – намагатися не давати приводу кричати на себе та уникати маніпуляцій. Ще краще – спробувати знайти підхід до боса.

У спілкуванні з начальником-маніпулятором фіксуйте відповіді.
У спілкуванні з начальником-маніпулятором фіксуйте відповіді. Shutterstock

«Як варіант, почекати, поки з’явиться аналогічна вакансія у суміжному підрозділі. Якщо ви розумієте, що працювати з таким керівником стає все складніше, а в сусідньому підрозділі дівчина збирається в декрет, то можна спробувати перейти на її місце. Знову ж таки, якщо бос-маніпулятор не наговорить вашому майбутньому начальнику про вас купу гидоти», – розповідає Пашкіна.

Щоб полегшити процес співпраці з таким керівником, експерти радять зробити кілька запобіжних заходів. Для початку, прийміть той факт, що недоліки вашого боса – не ваша відповідальність. Не варто картати себе за те, що у вашого начальника був поганий день, тиждень, місяць, або все життя, він грубий, різкий і зневажливий. Це не ваша провина. У спілкуванні з начальником-маніпулятором ставте конкретні запитання та фіксуйте відповіді. І захищайте вашу особисту інформацію. Чим менше такий начальник знає про ваше життя, сім’ю, друзів, інтереси, релігії тощо, тим менше влади у нього над вами.

 

Джерела: ETC, Ki.se, InsiderPro

Поділитися: