Борися зі страхами і будь щасливим: порада з книги «Формула щастя» Мо Гавдата

872
Shutterstock
Боїшся чогось? Уяви найгірший сценарій і зроби усе, щоб його уникнути

Прагнення щастя – невід’ємне бажання кожної людини на планеті. З метою підтримки цієї ідеї Генеральна Асамблея ООН в 2012 році заснувала Міжнародний день щастя, що відзначається в усьому світі 20 березня.

Директор з розвитку бізнесу компанії Google [X] Мо Гавдат протягом тривалого часу вважав себе нещасливим і дуже страждав від цього. Присвятивши багато часу вивченню феномена щастя і пошукам шляхів його досягнення,він, за його словами, вивів рівняння щастя: «щастя дорівнює всім подіям вашого життя мінус ваші очікування щодо того, яким це життя має бути». І написав книгу про те, як стати щасливим раз і назавжди. Особливо цінним у ній є те, що всі викладені в ній ідеї автор випробував на собі.


Наприкінці квітня цього року книга Мо Гавдата «Формула щастя» (Solve for Happy: Engineer Your Path to Joy) виходить в українському перекладі у видавництві K.Fund.

Нижче пропонуємо уривок з неї – про те, як побороти свої страхи, що отруюють життя і не дають рухатися вперед.

Ігри розуму зі страхом

Це трапляється з нами знову й знову. Дехто з нас боїться протистояти кривдникові; хтось боїться першої презентації; хтось – піти з поганих стосунків; хтось боїться підійти до незнайомця та привітатися. Але коли ми діємо всупереч всім своїм страхам, то розуміємо, що немає чого боятися. Спершу – це виклик, але коли ви одного разу побороли свій страх, то розумієте, що це було варте зусиль.

Ви готові прийняти цей виклик?

Стрибніть

Аби подолати свій страх, ви мусите зустрітися із ним віч-на-віч. Найлегший спосіб – скоротити всі ігри вашого розуму до цієї:

Коли вже ви знаєте, в чому полягає ваш страх, зустріньтеся із ним. Якщо ви боїтеся публічних промов, шукайте можливості бути спікером. Спаліть усі мости. Не замислюйтеся. Просто робіть. Усе вдасться. Я обіцяю.

Ось серія простих запитань, які допоможуть вам подолати ваші страхи. За те, що вони допомагають побачити, що від вас приховує ваш мозок, я називаю цей список Допитом.

Що найгірше може статися?

У момент, коли ви ставите це запитання, ваш мозок пришвидшує оберти й починає уявляти собі тисячу і одну жахливу історію. Не опирайтеся. Пограйтеся із цим. Дайте волю вашому мозкові. А потім оберіть одну справді найгіршу річ. Нам нецікава тисяча інших сценаріїв, а лише той абсолютно найгірший, але реалістичний. Ось вам страх для прикладу:

Що найгірше може статися, якщо я виголошуватиму публічну промову?
Я можу бути надзвичайно нудним і всі заснуть.
Не так вже й погано. Що може бути гіршим за це?
Вони можуть засміятися.
А це – найгірше?
Ні, вони можуть мене освистати.
Окей, ось це – погано. А може бути гірше?
Звісно. В аудиторії може бути мій начальник, і я втрачу роботу.
Ага, ось тепер поговоримо. Ти можеш уявити ще гірші сценарії?
Так, божевільний снайпер з публіки може вирішити застрелити мене.
Ми ж домовились бути реалістами. Давай серйозно, що може бути гірше?
Я ж сказав, вони мене освистають, і там буде мій начальник, і мене виженуть з роботи.
Окей, думаю, ось воно.

Це запитання змушує вас візуалізувати найгірший сценарій для вашого страху. Я знаю, вам зараз може бути боляче від однієї думки про це; пробачте мені, будь ласка. Але я маю для вас чудові новини. Визначення найгіршого сценарію допоможе вам досягти дна.

Тепер ми будемо йти тільки вище.

Що ж, давайте підніматися. Наступне запитання може вас здивувати.

То й що?

Це запитання є поворотним пунктом від страху в напрямку мужності. І що, як я втрачу роботу? Моє життя на цьому скінчиться? Я голодуватиму і помру? І що, якщо вони мене освистають? Я не зможу існувати? Чи є якась реальна шкода від цього освистання, окрім думок у моїй голові, які я називаю соромом?

Пам'ятайте: найгірший сценарій малоймовірний. zdorovie.com

Якщо це найгірший варіант розвитку подій, то чи розумієте ви, що ігнорування болю, що асоціюється з ним, допоможе вам вижити?

Поїхали далі.

Наскільки це ймовірно?

Чесно, наскільки можливим є розвиток подій за найгіршим сценарієм? З вами таке колись траплялося? Як часто ви бачили, аби подібне ставалося ще з кимось? Як багато разів ви бачили на сцені жахливих спікерів, і як часто ви бачили, щоби їх освистували? Подумайте самі. Поїхали далі.

Чи є щось, що я можу зробити, аби запобігти цьому сценарієві?

Це, друже мій, моє найулюбленіше запитання. Це момент, коли ваш страх перетворюється на дію.

Працюйте і готуйтеся, немов шалений. Проголошуйте промову перед дзеркалом, вашою дружиною чи собакою хай навіть сто разів.

Робіть це, доки не досягнете тотального комфорту

А потім робіть ще. Готуючись, ви щонайменше знизите ймовірність розвитку найгіршого сценарію, крім того, це допоможе вам не турбуватися стосовно того, чи зробили ви все, що могли.

Отут, між іншим, настає час, коли ваш мозок починає захищатися, питаючи: «Чому ти це все зі мною виробляєш? Моє життя було таким легким, поки ти не почав читати цю книжку».

Ігноруйте його. Ми майже досягли мети. Продовжуємо розмову.

Чи зможу я почати заново?

Ще цікавіше стає, коли ви питаєте самого себе: «А що буде, якщо маленька ймовірність втілення поганого сценарію стане реальністю й мене освистають і я втрачу роботу? Чи зможу я викараскатися з цієї ситуації?» Можливо, ви змогли б на наступні кілька місяців скоротити видатки? Або знайти іншу роботу? Так і буде, і я сподіваюся, що на тій новій роботі у вас буде кращий начальник. Я згоден, буде трохи неприємно, але це мине, як і будь-яке інше неприємне переживання у вашому житті, що вже минуло.

Алгоритм досягнення щастя годиться для всіх. Shutterstock

Вам уже краще? Ми простежили за правильним ходом думок і він оголює страх, у якому вас замикає ваш мозок. Під цією страшною маскою є лише невинне кошенятко. Усе решта – наша уява. Найстрашніший сценарій не буде кінцем вашого життя. Коли ви починаєте діяти, ви зменшуєте ймовірність його реалізації. А навіть якщо він втілюється в життя, ви завжди знайдете спосіб почати заново. Яке полегшення!

Але зачекайте, далі буде краще! Ще є куди йти!

Ваш мозок схильний думати про те, що може піти не так. Це дозволяє планувати наперед наявність загроз та забезпечити вам виживання. Ще два запитання можуть допомогти вам переключити ваш мозок з усіх поганих, лякаючих речей на добрі речі, що на вас чекають, а отже, ви зможете вирватися з вашого страху…

Поділитися: