Бізнес – річ ризикована: 3 думки про те, як навчитися підприємництву

301
K.Fund Media
Якими навичками потрібно володіти для успіху в бізнесі та що є важливим для екосистеми стартапів

Чому для підприємця головне – це вміння ризикувати, як шукати фінансування для проектів і чи потрібно цьому вчитися. Ці та інші питання піднімалися під час дискусії «Бізнес-освіта нового покоління», яка відбулася в рамках Київського міжнародного економічного форуму.

K.Fund Media записав головні тези спікерів.

Ілля Лаурс, голова венчурного фонду Nextury Ventures

Зараз підприємництво – це більше професія, ніж мистецтво. Я схильний до думки, що близько 40-60% людей мають талант до підприємництва.

Парадигма створення бізнесу дуже змінилася за останні 50 років. Якщо ми «відкрутимо» 100 років назад, то побачимо Рокфеллера – психотип лідера, таланта, генія, який веде за собою.

K.Fund Media

Сучасні підприємці, при всій повазі до таланту Цукерберга та Гейтса, ніяких «наполеонів» не нагадують. Зараз середовище настільки благодатне до різного штибу інновацій, що залишаються лише два параметри, що визначають справжніх підприємців.

Перше – це основні навички підприємництва: як створювати компанію, залучати капітал і заточувати діяльність на збільшення його вартості. Базовий курс в 20 лекцій все це покриває.

Друге – це здатність і бажання приймати ризики.

Близько 80% стартапів створені для, того, щоб їх профінансували, тобто самоціллю для них є фінанси. Це згубна практика, адже тоді страждає сам продукт. Природно, інвестори – люди не наївні, і чітко бачать, коли людина горить продуктом, а коли просто хоче освоїти кошти.

Як знайти фінансування для проекту? Є досить чітка, налагоджена екосистема, і якщо ти створюєш цінність, то фінанси гарантовано знайдуться. Грошей набагато більше, ніж людей з правильними проектами, ідеями, мотивацією і ступенем ризику.

Володимир Співаковський, президент Міжнародної корпорації «Гранд»

Бізнес схожий на роботу капітана далекого плавання. Він пливе крізь урагани, шторми, на нього нападають акули, на кораблі бунтують матроси. Я ніколи не чув, щоб капітан відправив радіограму зі словами «Допоможіть, створіть нормальне тепличне середовище, щоб я нормально плив».

K.Fund Media

Несприятливе середовище – це той природний простір, в якому підприємництво має працювати, таке життя. Дух підприємництва ніяк не вийняти з людини. Бізнес – річ ризикована, од самого початку потрібно розуміти і готуватися до цього.

Зауважте, найбагатші люди світу – Гейтс, Цукерберг – не отримали систематичної бізнес-освіти, а змогли розбагатіти. Вони зробили найголовніше – товар або послугу, які виявилися затребуваними. Важливо знайти те, що у тебе куплять. Так само чинять модельєри одягу. Наприклад, П’єр Карден. Він не вивчає ринок – він просто здогадується, якою має бути одяг і як його будуть носити. Якщо його носять – то гроші з’являються. Гроші завжди вторинні: спочатку ти створюєш товар або послугу, а потім отримуєш вигоду.

Боаз Голані, віце-президент з міжнародних зв’язків університету Техніон

Я не вірю, що є можливість  направити інновації в якусь певну сторону. Якщо хтось вам скаже «йдіть і впроваджуйте інновації в певній сфері», я не вірю, що ви прислухаєтеся та все виконаєте.

K.Fund Media

Треба надати певне середовище, яке буде мотивувати людей робити це самостійно. Гроші важливі, але з мого досвіду, це взагалі не проблема. Головна проблема – це цільова аудиторія, люди.

Те, як ви створюєте таланти вдома і як ви вмієте утримати їх. Наскільки я розумію, є певні проблеми у тому, що українці їдуть з країни, тому перед вами стоїть виклик: як зробити так, щоб вони ростили економіку тут. Лише коли у вас з’являться ці таланти, ви побудуєте в країні ту екосистему, яка потрібна для стартапів.

Поділитися: